Data publikacji:

Domowe sposoby na obgryzanie paznokci u dzieci – czy działają?

Obgryzanie paznokci i skórek to problem, który u swoich pociech zauważa bardzo wielu rodziców. Czasem kłopotliwy nawyk utrzymuje się u nastolatków, a nawet osób dorosłych. Warto wiedzieć, że onychofagia jest często symptomem poważniejszych problemów, dlatego popularne domowe sposoby na obgryzanie paznokci u dzieci nie zawsze wystarczą, by się z nią uporać.
Domowe sposoby na obgryzanie paznokci u dzieci

Czym jest onychofagia?

Onychofagia (obgryzanie paznokci) to zaburzenie zachowania polegające na wkładaniu dłoni do ust oraz gryzieniu wystającej części płytki paznokciowej, czasem również okalającej jej skóry. Jest to jedna z najczęściej występujących czynności nawykowych u dzieci i nastolatków, ale także osób dorosłych. Zauważono, że pierwsze objawy onychofagii pojawiają się w wieku przedszkolnym.

Obgryzanie paznokci u dzieci – przyczyny

Obgryzanie paznokci u dzieci spędza sen niejednemu z rodziców. Nawyk ten pojmowany jest jako niegrzeczny oraz szkodliwy – dzieci obgryzające paznokcie nawykowo są w stanie wywołać u siebie bardzo poważne rany. Trzeba mieć jednak świadomość, że same względy społeczne czy zdrowotne nie są w onychofagii najważniejsze.

Gryzienie paznokci, a kłopoty emocjonalne

Zauważając, że twoje dziecko często obgryza paznokcie, powinieneś bacznie przyjrzeć się jego zachowani. Onychofagia bywa bowiem symptomem problemów psychicznych, w tym silnego stresu, smutku, samotności.
Szczególną czujność należy zachować, jeśli onychofagia pojawia się na skutek wydarzeń takich, jak:
 • Zmiana szkoły lub miejsca zamieszkania,
 • Pogorszenie wyników w nauce,
 • Rozwód rodziców,
 • Narodziny rodzeństwa.
 • Jeśli gryzienie paznokci rozpoczęło się wraz z nastąpieniem ważnego wydarzenia w życiu dziecka, może to oznaczać, że nie radzi sobie ono z nim tak, jak powinno.

  Gryzienie paznokci z nudów

  Oczywiście, za gryzieniem paznokci może stać także zwyczajna dziecięca nuda. Jeśli nie zauważasz u swojej pociechy żadnych kłopotów, a mimo to gryzie ona paznokcie podczas oglądania bajki czy jazdy samochodem, najpewniej jest to dla niej sposób na zajęcie sobie czasu.

  Jakie sposoby na obgryzanie paznokci?

  Niezależnie od źródła, gryzienie paznokci przez dziecko jest problemem, który należy rozwiązać. Długotrwała onychofagia doprowadza do powstawania ran, deformacji paznokcia, a nawet jego całkowitego zaniku. Raz jeszcze podkreślimy, że dla zwalczenia kłopotu elementarne jest oszacowanie, co go wywołało.
  Jeśli gryzienie paznokci idzie w parze ze zmianą zachowania malucha, koniecznie przeprowadź z nim rozmowę. Być może od dłuższego czasu trapi go problem, o którym nie mówi? Zainteresuj się emocjami dziecka i spytaj, czy jest coś, w czym mógłbyś mu pomóc. Nigdy nie krzycz na dziecko z powodu gryzienia paznokci i nie rzucaj kąśliwych uwag. Takie zachowanie może wywołać pogłębienie problemu.
  Gdy upewnisz się, że twoje dziecko nie ma żadnych problemów emocjonalnych, możesz zakładać, że obgryzanie paznokci jest jedynie niepożądanym nawykiem. W takiej sytuacji możesz sięgnąć po co najmniej kilka środków, które pomogą przekierować uwagę malca na nieszkodliwe czynności.

  Jak oduczyć dziecko obgryzania skórek i paznokci?

  Jaki jest skuteczny sposób na obgryzanie paznokci u dzieci? Czasem należy wypróbować kilka metod, by znaleźć tę, która zadziała na konkretne dziecko. Sprawdź, które z nich cieszą się największą popularnością.

  Lakier na obgryzanie paznokci u dzieci

  Popularnym sposobem na oduczanie dzieci gryzienia paznokci jest stosowanie lakieru o gorzkim smaku. Preparat ten zniechęca dziecko do wkładania palców do ust poprzez nieprzyjemny posmak. Oczywiście, nie wszystkie dzieci to zniechęca!

  Rękawiczki przeciw obgryzaniu paznokci

  Gdy twoja pociecha przebywa w domu, możesz zachęcać ją do noszenia delikatnych dermatologicznych rękawiczek, które uniemożliwią mu bezwiedne gryzienie paznokci. W czasie, gdy malec będzie je nosił, może jednocześnie stosować regenerujący krem do rąk i paznokci, który pomoże się im zregenerować.

  Czym można zastąpić obgryzanie paznokci?

  Czasem walka z nawykiem jest naprawdę trudna. Wówczas do wyżej wspomnianych metod warto dołożyć dodatkowe; takie, które pozwolą dziecku skupić uwagę na coś innego.

  Zdrowe przekąski

  Jeśli dziecko ma zwyczaj obgryzać paznokcie podczas oglądania bajki czy innych statycznych czynności, zaproponuj mu zdrowe przekąski, które zaspokoją tę potrzebę – orzechy, pestki słonecznika czy zdrowe chipsy warzywne.

  Zabawki odwracające uwagę

  Miękka piłeczka do ściskania czy kultowy kilka lat temu fidget spinner pozwolą maluchowi zająć się czymś innym niż gryzieniem paznokci, a w stresujących sytuacjach – ukoić nerwy.

  Jak odbudować płytkę paznokcia po obgryzaniu?

  Gdy leczenie onychofagii zacznie przynosić oczekiwane efekty, warto zadbać o regenerację płytki dziecięcego paznokcia. W tym celu warto sięgnąć po specjalne bezbarwne odżywki lub olejki, które wspomogą prawidłowy wzrost płytki oraz zregenerują okoliczną skórę. W pielęgnacji dziecięcych paznokci możesz wykorzystać także naturalne środki, na przykład oliwę z oliwek.

  Obgryzanie paznokci u dzieci: podsumowanie

  Obgryzanie paznokci, czyli onychofagia często okazuje się nawykiem, z którego dziecko wyrasta. Zdarza się jednak, że zwiastuje ono problemy emocjonalne, z którymi malec sobie nie radzi. Gdy zauważysz, że twoja pociecha obgryza paznokci, koniecznie porozmawiaj z nią o przyczynach takiego zachowania. Być może konieczne okaże się twoje wsparcie lub pomoc psychologa dziecięcego. Z samą onychofagią można walczyć, stosując różne metody odwracania uwagi dziecka lub preparaty, które zniechęcą je do wkładania rąk do ust.
  Zdjęcie: Envato Elements