Data publikacji:

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po sprytne gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektroniczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
gadżety dla matki

Poduszka ciążowa

Jeśli chodzi o gadżety dla przyszłej mamy – czyli takie, które przydadzą się jej jeszcze przed narodzinami dziecka, to z pewnością należy tutaj wymienić poduszkę do spania w kształcie dużego rogala. Poduszka lekko unosi brzuch, dzięki czemu ciężarnej lepiej się oddycha. Dodatkowo dzięki poduszce jedna noga znajduje się nieco wyżej, co nie tylko przekłada się na lepsze krążenie krwi, ale przynosi doraźną ulgę. Po porodzie poduszkę tę można wykorzystywać w czasie karmienia noworodka – podpiera ona malca, dzięki czemu karmienie staje się o wiele wygodniejsze.

Monitor oddechu

Polecane gadżety dla młodej mamy to różnego rodzaju monitory oddechu, które – jak sama nazwa wskazuje – kontrolują oddech niemowlęcia. W przypadku gdy czujnik nie wykryje oddechu przez np. 10 sekund, włącza się głośny alarm.
Monitor oddechu to urządzenie, które szczególnie zaleca się u dzieci urodzonych przed czasem, u których ryzyko śmierci łóżeczkowej jest nieco zwiększone. Można jednak stosować je również w łóżeczkach donoszonych niemowląt – urządzenie zwiększa poczucie spokoju u świeżo upieczonych rodziców i umożliwia im spokojny sen.

Elektroniczna niania z kamerą

Doskonale znane gadżety dla mamy i dziecka to różnego rodzaju nianie elektroniczne. Szczególnie polecane są te z kamerką, które umożliwiają nie tylko podsłuchanie niemowlęcia, ale również jego podglądanie. Dzięki elektronicznej niani z dużym zasięgiem młoda mama może bez obaw udać się np. do ogrodu albo na dolne piętro domu.

Maskotka szumiąca

Nie jest tajemnicą, że malutkie dzieci bardzo szybko uspokaja tzw. biały szum, czyli jednostajny, dość głośny i monotonny dźwięk. Kiedyś młodzi rodzice usypiali niemowlęta przy pomocy szumu suszarki do włosów, obecnie istnieją już specjalne gadżety dla mamy i dziecka. Jest to na przykład maskotka o niewielkich rozmiarach, która nie tylko zapewnia maluszkowi poczucie bezpieczeństwa, ale dodatkowo ułatwia mu zasypianie poprzez odtwarzanie białego szumu. Maskotki występują w przeróżnych wzorach i kolorach. Mogą służyć dziecku przez wiele lat.

Mufka do wózka

Jakie gadżety dla młodej mamy przydadzą się w okresie zimowym? Z pewnością będzie to mufka do wózka. Gadżet ten skutecznie chroni dłonie mamy przed chłodem, jednocześnie umożliwiając jej stabilne trzymanie wózka. Mufki występują w przeróżnych kolorach i wzorach, dlatego z łatwością dopasujesz je do stylu wózka. Warto wspomnieć, że niektóre tego typu produkty mają specjalne kieszonki na telefon, dzięki którym urządzenie jest zawsze w zasięgu ręki.

Chusta do karmienia piersią

Wiele młodych mam krępuje się karmić w miejscach publicznych. W takim przypadku świetnie sprawdzi się specjalna chusta do karmienia. Chroni ona młodą mamę przed ciekawskimi spojrzeniami, jednocześnie, dzięki szerokiemu utworowi na górze, umożliwia pełną kontrolę nad karmieniem. Chusta do karmienia sprawdzi się w parku, na plaży, ale również w galerii handlowej czy np. w domu, kiedy przyjdą goście. Warto dodać, że nie jest to specjalnie drogi gadżet – można go kupić już nawet za około 50 złotych.

Kosz na brudne pieluszki

Niektóre gadżety dla mamy bardzo szybko stały się hitami – jest tak np. w przypadku pojemników na brudne pieluszki. Pojemniki są tak skonstruowane, aby zapach z ich wnętrza nie przedostawał się na zewnątrz, dlatego mogą być postawione w sypialni, tuż przy przewijaku. Po zapełnieniu się kosza wystarczy odciąć lub zawiązać foliowy wkład, a następnie założyć nowy. Jest to jeden z najwygodniejszych gadżetów, który całkowicie znosi problem przykrego zapachu w pomieszczeniu, w którym wyrzucono zabrudzoną pieluszkę dziecka.

Chusta kółkowa

Noszenie dziecka w chuście jest wygodne i zalecane przez fizjoterapeutów. Niestety nie każda świeżo upieczona mama radzi sobie ze sprawnym zawiązywaniem i rozwiązywaniem kilku metrów materiału. Odpowiedzią na te trudności jest chusta kółkowa. Nie wymaga ona żadnych skomplikowanych wiązań – wystarczy przełożyć materiał przez kółka i dopasować rozmiar do osoby mającej nosić dziecko. Chusty kółkowe wykonane są z różnych materiałów i mają różne kolory oraz wzory. Można nosić w nich dzieci o wadze aż do 15 kilogramów.

Podgrzewacz do butelek

Jeśli chodzi o gadżety dla mamy noworodka, która nie karmi piersią, to z pewnością warto wspomnieć o podgrzewaczu do mleka. Urządzenie utrzymuje stałą temperaturę wody przez wiele godzin, dzięki czemu w nocy wystarczy wsypać do butelki mleko w proszku – nie ma potrzeby zagrzewania wody w czajniku ani sprawdzania, czy ma ona odpowiednią temperaturę. Kupując podgrzewacz do butelek, zwróć uwagę na jego dodatkowe funkcje – takie jak specjalny koszyczek do podgrzewania słoiczków z jedzeniem albo opcja wyparzania butelek.

Lusterko do obserwacji dziecka w samochodzie

Lusterko do obserwacji dziecka w samochodzie to świetny prezent dla mobilnej mamy, której zdarza się podróżować tylko z dzieckiem. Model montowany na zagłówku umożliwia obserwowanie dziecka jadącego na tylnym fotelu, tyłem do kierunku jazdy – bez odwracania głowy w stronę niemowlęcia. Z kolei dodatkowe lusterko wsteczne pozwala na bezpieczne kontrolowanie dziecka jadącego z tyłu, przodem do kierunku jazdy.
Zdjęcie: Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.