Takie nietypowe „nocniki dla chłopców” mają wiele zalet. Zamocowany w nich wiatraczek – poruszający się, gdy maluch oddaje mocz – zachęca dziecko do podejmowania kolejnych prób. Pisuar ma wkładkę, dzięki czemu z łatwością można go opróżniać i czyścić – bez konieczności demontażu. Jest to produkt tani, bezpieczny i interesujący dla malca.
Niestety produkt ten sprawdzi się jedynie w przypadku, gdy dziecku chce się siusiu. Poza pisuarem niezbędny jest zatem również tradycyjny nocnik.
Klasyczny, lekki nocnik o ergonomicznym kształcie. Zapewnia dziecku komfort i bezpieczeństwo, a do tego niewiele kosztuje i jest dostępny w niemal każdym sklepie z artykułami dla małych dzieci.
Wskazówka: Aby zachęcić dziecko do korzystania z takiego nocnika, wybierz model w jego ulubionym kolorze lub z motywem z ulubionej bajki.
Klasyczne nocniki dla chłopców oraz dziewczynek mają wiele zalet, ale i pewną wadę – aby je opróżnić, trzeba odwrócić je całe do góry dnem. Trzeba też je całe umyć, a są to produkty słusznych rozmiarów.
Dlatego wielu rodziców decyduje się na nowocześniejszą wersję takiego nocnika, czyli model z wyjmowaną wkładką. Wkładkę znacznie łatwiej jest opróżnić i umyć, a różnica cenowa między dwoma modelami nie jest szczególnie duża.
Czy wiesz, że nocniki – dla chłopców i dziewczynek, mogą „nagradzać” sukcesy dziecka, tym samym motywując je do dalszych starań? Takim produktem jest nocnik z czujnikiem, który w wiadomym momencie odtwarza wesołą melodyjkę albo dźwięk fanfar.
Uwaga! Zdaniem niektórych rodziców taki nocnik może odwracać uwagę dziecka od sedna sprawy. Zdarza się bowiem, że maluch zaczyna traktować nocnik jak zabawkę – w celu usłyszenia melodii wrzuca do środka piłeczki, klocki itd.
Wybierając nocnik, zwróć uwagę również na modele, które mają zamykaną klapkę. W czasie, w którym dziecko nie próbuje załatwić swoich potrzeb fizjologicznych, klapkę można opuścić – wówczas nocnik może pełnić funkcję wygodnego, niskiego krzesełka.
Bardzo popularne nocniki dla chłopców i dziewczynek to modele interaktywne, w dużym stopniu przypominające prawdziwe sedesy. Są najdroższe z wszystkich wymienionych, ale mają wiele ciekawych funkcji: odtwarzają dźwięk spuszczanej wody, odtwarzają też różne piosenki i „zachęcają” dziecko do podejmowania kolejnych prób, ponadto mają przydatne uchwyty i schowki na papier – klasyczny i nawilżany. Oczywiście tego typu modele mają też wyjmowane wkładki, które łatwo się opróżnia i czyści.
W czasie poszukiwań idealnego nocnika z pewnością natkniesz się na oferty modeli turystycznych. Są one naprawdę godne polecenia – ważą niewiele, można je składać, więc nie zajmują dużo miejsca, a do tego samej „deski” można używać jako nakładki na toaletę. Jeśli często wyjeżdżacie, to zakup takiego nocnika jest bardzo dobrym pomysłem.
Nie pytaj co chwilę: „A chcesz siusiu?”, „A teraz?” itd. Dziecko zacznie odczuwać presję i zniechęci się do korzystania z nocnika.
To jeden z najczęstszych błędów rodziców – ciągłe namawianie, a czasem nawet zmuszanie do siedzenia na nocniku. Tym sposobem maluch nie nauczy się niczego, zacznie natomiast niechętnie podchodzić do całej sprawy.
Jeśli dziecku przydarzy się wpadka, nie okazuj zdenerwowania. Spokojnie wytłumacz, że takie rzeczy robi się do nocniczka. Twój spokój udzieli się dziecku.
Jeśli mimo twoich starań smyk po kilku dniach wciąż nie rozumie, w czym rzecz – zrób małą przerwę. Wróć do tematu np. po miesiącu, być może wtedy maluch będzie już gotowy.