Data publikacji:

Jaki nocnik dla chłopca wybrać?

Zaczynasz planować odpieluchowanie swojego synka, ale nie wiesz, od czego zacząć? Dobry pierwszy krok to zakup nocnika. Podpowiadamy, jakie nocniki dla chłopca warto wziąć pod uwagę i jakimi zasadami należy kierować się w procesie odpieluchowywania.
jaki nocnik dla chlopca

Nocniki dla chłopców – czym różnią się od nocników dla dziewczynek?

Nocniki dla chłopców są bardzo podobne do tych uniwersalnych albo dedykowanych dziewczynkom, zazwyczaj jednak różnią się wysokością części, która znajduje się między nóżkami dziecka – w nocnikach dla chłopców jest ona wyższa. Dzięki temu znacznie zmniejsza się ryzyko, że w trakcie oddawania moczu maluch zmoczy samego siebie, a nawet podłogę dookoła.

Nocnik dla chłopca – pisuar

Z większości nocników dostępnych na rynku mogą korzystać zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. Są jednak i takie produkty, które przeznaczone są tylko i wyłącznie dla małych dżentelmenów. To plastikowe pisuary, które przymocowuje się do ściany przy pomocy przyssawek.

Takie nietypowe „nocniki dla chłopców” mają wiele zalet. Zamocowany w nich wiatraczek – poruszający się, gdy maluch oddaje mocz – zachęca dziecko do podejmowania kolejnych prób. Pisuar ma wkładkę, dzięki czemu z łatwością można go opróżniać i czyścić – bez konieczności demontażu. Jest to produkt tani, bezpieczny i interesujący dla malca.

Niestety produkt ten sprawdzi się jedynie w przypadku, gdy dziecku chce się siusiu. Poza pisuarem niezbędny jest zatem również tradycyjny nocnik.

Nocniki dla chłopca i dziewczynki – modele uniwersalne

Szukając nocnika, nie musisz kierować się płcią dziecka – możesz wybrać któryś z produktów uniwersalnych. Oto krótki ich przegląd.
 • Nocnik klasyczny.

  Klasyczny, lekki nocnik o ergonomicznym kształcie. Zapewnia dziecku komfort i bezpieczeństwo, a do tego niewiele kosztuje i jest dostępny w niemal każdym sklepie z artykułami dla małych dzieci.

  Wskazówka: Aby zachęcić dziecko do korzystania z takiego nocnika, wybierz model w jego ulubionym kolorze lub z motywem z ulubionej bajki.

 • Nocnik klasyczny z wyjmowaną wkładką.

  Klasyczne nocniki dla chłopców oraz dziewczynek mają wiele zalet, ale i pewną wadę – aby je opróżnić, trzeba odwrócić je całe do góry dnem. Trzeba też je całe umyć, a są to produkty słusznych rozmiarów.

  Dlatego wielu rodziców decyduje się na nowocześniejszą wersję takiego nocnika, czyli model z wyjmowaną wkładką. Wkładkę znacznie łatwiej jest opróżnić i umyć, a różnica cenowa między dwoma modelami nie jest szczególnie duża.

 • Nocnik grający – nagradzający sukcesy dziecka.

  Czy wiesz, że nocniki – dla chłopców i dziewczynek, mogą „nagradzać” sukcesy dziecka, tym samym motywując je do dalszych starań? Takim produktem jest nocnik z czujnikiem, który w wiadomym momencie odtwarza wesołą melodyjkę albo dźwięk fanfar.

  Uwaga! Zdaniem niektórych rodziców taki nocnik może odwracać uwagę dziecka od sedna sprawy. Zdarza się bowiem, że maluch zaczyna traktować nocnik jak zabawkę – w celu usłyszenia melodii wrzuca do środka piłeczki, klocki itd.

 • Nocnik z klapką.

  Wybierając nocnik, zwróć uwagę również na modele, które mają zamykaną klapkę. W czasie, w którym dziecko nie próbuje załatwić swoich potrzeb fizjologicznych, klapkę można opuścić – wówczas nocnik może pełnić funkcję wygodnego, niskiego krzesełka.

 • Nocnik interaktywny, przypominający sedes

  Bardzo popularne nocniki dla chłopców i dziewczynek to modele interaktywne, w dużym stopniu przypominające prawdziwe sedesy. Są najdroższe z wszystkich wymienionych, ale mają wiele ciekawych funkcji: odtwarzają dźwięk spuszczanej wody, odtwarzają też różne piosenki i „zachęcają” dziecko do podejmowania kolejnych prób, ponadto mają przydatne uchwyty i schowki na papier – klasyczny i nawilżany. Oczywiście tego typu modele mają też wyjmowane wkładki, które łatwo się opróżnia i czyści.

 • Nocnik z klapką

  W czasie poszukiwań idealnego nocnika z pewnością natkniesz się na oferty modeli turystycznych. Są one naprawdę godne polecenia – ważą niewiele, można je składać, więc nie zajmują dużo miejsca, a do tego samej „deski” można używać jako nakładki na toaletę. Jeśli często wyjeżdżacie, to zakup takiego nocnika jest bardzo dobrym pomysłem.

Nocniki dla chłopca – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Kupując nocnik dla chłopca, zwróć uwagę na to, czy:
 • produkt jest wysokiej jakości – plastik powinien być dość gruby i wytrzymały, ale jednocześnie elastyczny; jeśli kupujesz online, możesz posiłkować się opiniami innych rodziców – znajdziesz je np. w serwisie Ceneo.pl,
 • nocnik jest ergonomiczny – tylko taki będzie dla dziecka wygodny,
 • można go czyścić bez trudu – nocnik nie powinien mieć żadnych rowków czy trudno dostępnych wgłębień,
 • jest odznaczony atestami.

Nauka nocnika dla chłopców. O czym pamiętać w procesie odpieluchowywania?

To, jaki nocnik dla chłopca wybierzesz, jest ważne, ale istotne jest również przestrzeganie pewnych ważnych zasad.
 • Nie rób „wielkiej sprawy” z odpieluchowywania.

  Nie pytaj co chwilę: „A chcesz siusiu?”, „A teraz?” itd. Dziecko zacznie odczuwać presję i zniechęci się do korzystania z nocnika.

 • Nie zmuszaj dziecka do siedzenia na nocniku.

  To jeden z najczęstszych błędów rodziców – ciągłe namawianie, a czasem nawet zmuszanie do siedzenia na nocniku. Tym sposobem maluch nie nauczy się niczego, zacznie natomiast niechętnie podchodzić do całej sprawy.

 • Nie okazuj negatywnych emocji.

  Jeśli dziecku przydarzy się wpadka, nie okazuj zdenerwowania. Spokojnie wytłumacz, że takie rzeczy robi się do nocniczka. Twój spokój udzieli się dziecku.

 • Odpuść, jeśli nie widać efektów.

  Jeśli mimo twoich starań smyk po kilku dniach wciąż nie rozumie, w czym rzecz – zrób małą przerwę. Wróć do tematu np. po miesiącu, być może wtedy maluch będzie już gotowy.

Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.