Data publikacji:

Jaki nocnik dla dziecka wybrać?

Zdaniem specjalistów większość dzieci jest gotowa do podjęcia nauki korzystania z nocnika między 18. a 24. miesiącem życia. Jeśli więc twoja pociecha ma już co najmniej półtora roku, możecie zacząć „lekcje”. Najpierw jednak przeczytaj, jaki nocnik dla dziecka warto kupić.
jaki nocnik dla dziecka

Jaki nocnik dla dziecka wybrać? Ważne cechy produktu

Odpowiedź na pytanie: jaki nocnik wybrać, wcale nie jest jednoznaczna – to, co zachęci do prób jedno dziecko, drugiemu może się nie spodobać. Niemniej istnieje kilka ważnych, ogólnych cech produktu, które warto wziąć pod uwagę.
  • Nocnik powinien mieć prostą budowę. Kupując nocnik, pamiętaj, że jest to produkt, który będzie wymagał częstego mycia. Nie powinien on zatem mieć skomplikowanej budowy, wgłębień, rowków czy miejsc trudno dostępnych. Im prostsza budowa, tym łatwiejsze utrzymanie naczynia w czystości.
  • Nocnik powinien mieć wyjmowany wkład. Jaki nocnik dla dziecka najbardziej chwalą sobie rodzice? To proste – taki, którego opróżnianie jest maksymalnie ułatwione. Innymi słowy – taki, który ma wyjmowany, mały wkład.
  • Nocnik musi być atrakcyjny dla dziecka. Nocnik powinien przyciągać uwagę dziecka – kolorem, kształtem albo po prostu ciekawą grafiką. Z drugiej strony należy pamiętać, że dzieci uwielbiają naśladować innych – być może twoja pociecha zacznie załatwiać swoje potrzeby do nocnika, jeśli będzie on pod niemal każdym względem przypominał klasyczny sedes.

Nocnik – jaki wybrać? Rodzaje nocników

Jak już wiesz, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaki nocnik dla dziecka będzie najlepszy. Dlatego zerknij na wszystkie modele dostępne na rynku i zastanów się, który może spodobać się twojemu dziecku najbardziej.
  • Nocnik tradycyjny. Najzwyczajniejszy w świecie nocnik o ergonomicznym kształcie gwarantującym dziecku wygodę użytkowania. Jest lekki, tani i dostępny w różnych kolorach i wzorach. Ma jednak sporą wadę, którą stanowi trudność opróżniania – aby wyrzucić zawartość do sedesu, trzeba odwrócić do góry dnem cały nocnik (a jest on sporych rozmiarów).
  • Nocnik tradycyjny z wkładem. Jaki nocnik dla dziecka będzie miał wszystkie zalety nocnika klasycznego, będąc przy tym bardziej wygodnym? To proste – jest to nocnik z wyjmowanym wkładem. Ma on tradycyjny kształt, jest niedrogi, bardzo łatwo utrzymać go w czystości, a dzięki plastikowej wkładce jego opróżnianie jest niezwykle łatwe.
  • Nocnik z klapką. Ciekawa propozycja to również nocnik z klapką, który w czasie, w którym dziecko nie będzie go używało, będzie się estetycznie prezentował. Niektóre z tego typu modeli mają również wbudowany czujnik – dzięki niemu nagradzają one sukces dziecka melodyjkami.
  • Nocnik grający. Jaki nocnik dla rocznego dziecka kupić, aby zainteresować malca? Z pewnością jego uwagę przyciągnie model grający. Podobnie jak produkt omówiony wyżej, tak i ten reaguje melodyjkami, gdy „poczuje”, że coś do niego wpadło. Ponadto niektóre grające nocniki mogą nawet uczy dziecko literek, słów czy cyferek.
  • Pisuar. Jeśli zastanawiasz się, jaki nocnik dla chłopca będzie idealny, to mamy dla ciebie świetną propozycję – to nocnik pisuar. Przyczepia się go do ściany przy pomocy przyssawek. Aby go opróżnić, wystarczy tylko wyjąć plastikową wkładkę. Warto dodać, że w nocniczku umieszczony jest mały wiatraczek. Jeśli dziecku uda się zrobić siusiu, wiatrak zaczyna się obracać.
  • Nocnik turystyczny. Jeśli lubicie długie wojaże i chętnie ruszacie na nie z dzieckiem, to koniecznie pomyślcie o zakupie nocniczka turystycznego. Taki model można wygodnie składać, a do tego może on pełnić rolę nakładki na prawdziwy sedes. Jest leciutki, bardzo trwały i łatwo utrzymać go w czystości.
  • Nocnik interaktywny. Jaki nocnik dla dziecka jest najdroższy, ale też najbardziej doceniany przez wielu rodziców? Z pewnością jest to model interaktywny w kształcie prawdziwej toalety. Produkt ten ma specjalny pojemnik na chusteczki, zamykaną klapkę, spłuczkę, osłonkę, a do tego wszystkiego odtwarza dźwięk spuszczanej wody. Taki nocnik może świetnie sprawdzić się u dzieci, które uwielbiają naśladować dorosłych.

    Jaki nocnik dla chłopca, a jaki dla dziewczynki?

    Wielu rodziców zastanawia się, jaki nocnik sprawdzi się u chłopca, a jaki u dziewczynki. Jeśli ty również masz wątpliwości, to wiedz, że nocnik dla małego chłopca powinien mieć podwyższoną część, która znajduje się między nóżkami – zapobiegnie to wylaniu się moczu poza naczynie. Oczywiście można kupić maluszkowi również wspomniany wyżej pisuar – jest to jednak produkt przeznaczony jedynie do siusiania.

    Jeśli chodzi o dziewczynki, to tutaj nie ma żadnego zagrożenia zalania podłogi – wybierz taki nocnik, jaki ci się podoba.

    Nauka korzystania z nocnika – o czym warto pamiętać?

    Pamiętaj, że liczy się nie tylko to, jaki nocnik otrzyma twoje dziecko – ważne jest również twoje podejście podczas nauki korzystania z niego. O czym warto pamiętać?
    • Oswajaj dziecko z nocnikiem. Przez kilka dni oswajaj dziecko z nocnikiem. Pozwól mu go dotknąć, pobawić się nim. Jednocześnie tłumacz, że to właśnie do nocniczka robi się siusiu i kupkę.
    • Wychwytuj odpowiednie momenty. Dziecko, które jest już gotowe na naukę czystości, zazwyczaj wysyła pewne sygnały, zanim załatwi swoje potrzebę. Obserwuj dziecko i sadzaj na nocnik, kiedy widzisz, że zaczyna się „kręcić”, chować przed tobą, kucać, trzymać za pupę itd.
    • Na czas nauki ściągnij dziecku pieluszkę. Uczenie dziecko korzystania z nocnika, gdy jednocześnie ma ono na sobie pieluszkę, mija się z celem. Ściągnij pieluszkę na czas nauki.
    • Nie zmuszaj dziecka. Nigdy nie zmuszaj dziecka do spędzania czasu na nocniku. Pamiętaj też, że po kilku dniach bez efektów można rozważyć przerwę – wróćcie do sprawy za kilka tygodni.
    Zdjęcie:  Maryna_Vagonetochka/Envato Elements
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.