Data publikacji:

Ropiejące oczy u dziecka: jakie są przyczyny? Jak leczyć?

Ropiejące oczy u dziecka mogą być jednym z objawów infekcji bakteryjnej lub wirusowej, skutkiem urazu lub symptomem alergii. Co powinieneś zrobić, kiedy zauważysz wydzielinę? Udaj się do pediatry, który fachowym okiem oceni prawdopodobną przyczynę tego problemu. Dzięki temu będzie mógł skierować małego pacjenta do specjalisty lub przepisze odpowiednie krople. Ze względu na naturalną wrażliwość narządu wzroku zaropiałych oczu u dziecka nie powinno się ignorować.
ropiejące oczy u dziecka

Ropiejące oczy u dziecka – przyczyny

Ustalenie przyczyny ropiejących oczu u dziecka jest kluczowe dla podjęcia właściwego leczenia. Udając się do lekarza, musisz szczegółowo opowiedzieć o wszystkich dodatkowych objawach i sytuacji, w jakiej pojawiła się wydzielina, to pomoże ustalić źródło problemu.
Jakie są najczęstsze powody ropiejących oczu u dziecka? Zazwyczaj taki objaw jest skutkiem zakażenia bakterią lub infekcji wirusowej, może być również reakcją alergiczną, a jeśli brak jest jakichkolwiek dodatkowych symptomów i sytuacja dotyczy jednego oka, zwykle okazuje się, że to podrażnienie.
Każdą sytuację, w której oko reaguje wytwarzaniem ropnej wydzieliny, trzeba wyjaśnić, chyba że jest jej niewiele i w krótkim czasie pomagają domowe sposoby. Szczególnie niepokojące jest ropiejące oczko u niemowlaka.

Ropiejące oczy u dziecka przy katarze i przeziębieniu

Jeżeli ropiejącym oczom u dziecka towarzyszą objawy wskazujące na infekcję, można mieć niemal całkowitą pewność, że to właśnie niepożądane drobnoustroje, które zaatakowały organizm, są źródłem dolegliwości.
Jakie dodatkowe symptomy wówczas zauważysz? Najczęściej pojawia się stan podgorączkowy lub niewielka gorączka, katar oraz kaszel, a oczy stają się nadwrażliwe i łzawiące. Wbrew przekonaniom niektórych osób żółty katar i ropiejące oczy u dziecka wcale nie muszą oznaczać infekcji bakteryjnej i konieczności wprowadzenia antybiotyku. Za tego typu objawy odpowiadają najczęściej adenowirusy, które błyskawicznie przenoszą się między dziećmi, szczególnie w żłobkach i przedszkolach. W tym przypadku stosuje się jedynie leczenie objawowe.
Żeby mieć pewność, czy dziecko zaatakował wirus, czy bakteria, pediatra może zlecić wykonanie badania CRP z krwi, które rozwieje wszelkie wątpliwości. Jeżeli CRP jest niskie, nie ma potrzeby wprowadzania antybiotyków.

Zaropiałe oczy u dziecka a bakteryjne zapalenie spojówek

Przyczyną ropiejących oczu u dziecka może być zakażenie paciorkowcami, gronkowcem lub innymi bakteriami, które w warunkach szpitalnych mogą atakować nawet noworodki. Zdarza się, że dziecko zostanie zarażone przez matkę podczas porodu. Ropiejące oczko u niemowlaka to poważna sprawa – brak leczenia może doprowadzić nawet do uszkodzenia rogówki.
Wygląd wydzieliny podczas infekcji bakteryjnej nieco różni się od tej, która jest wynikiem ataku wirusów lub alergii. Najczęściej jest ona obfita, gęsta i śluzowata. Oko staje się wówczas mocno zaczerwienione, co również nasuwa lekarzowi diagnozę bakteryjnego zapalenie spojówek. Konkretna reakcja oka zależy od szczepu bakterii, który je zaatakował.
Co robić, gdy okaże się, że źródłem zaropiałych oczu u dziecka są bakterie? Lekarz, który postawi diagnozę, od razu wypisze receptę na antybiotyk w kroplach lub maści. Bardzo ważne jest ścisłe trzymanie się zaleceń z ulotki i stosowanie leku przez tyle dni, ile zaleci lekarz, nawet po ustąpieniu objawów. Tylko dzięki temu uda się rozwiązać problem ropiejących oczu u dziecka.

Alergia a ropiejące oczy u dziecka

Podrażnienie oczu jest jednym z typowych objawów alergii. Niekoniecznie od razu musi pojawić się wydzielina wydobywająca się z oczu. Żeby podejrzewać reakcję alergiczną, może pojawić się jedynie łzawienie, swędzenie lub zaczerwienienie.
Jak rozpoznać, że przyczyną ropiejących oczu u dziecka jest alergia? Czujność powinny wzbudzić dodatkowe objawy takie jak wodnisty katar, kichanie i swędzenie nosa, a także uporczywy kaszel bez konkretnej przyczyny. Sezonowo w okresie od wiosny do lata aktywuje się najczęściej alergia na pyłki brzozy i traw, ale uczulenie na roztocza kurzu domowego, pleśnie czy sierść zwierząt jest problemem przez cały rok.
Jeżeli lekarz podejrzewa, że ropiejące oczy u dziecka to skutek reakcji alergicznej, może przepisać środki antyhistaminowe. Powinien też wysłać dziecko na testy do alergologa. Należy pamiętać, że można je wykonywać wyłącznie po odstawieniu leków antyhistaminowych, więc najczęściej podczas pierwszego sezonu z objawami podaje się stosowny syrop i krople, a testy przeprowadza się dopiero jesienią. Dotyczy to dzieci po ukończeniu 3. roku życia, wcześniej nie wykonuje się testów skórnych.

Uraz lub podrażnienie jako przyczyna ropiejących oczu u dziecka

Jeżeli nie ma żadnych dodatkowych objawów, a oko jest zaczerwienione i delikatnie ropieje, można podejrzewać, że taka reakcja jest wynikiem zatarcia oka lub dostania się do niego ciała obcego. Należy wówczas dokładnie obejrzeć oko i przemyć je solą fizjologiczną. Można spróbować domowych sposobów na złagodzenie dolegliwości i obserwować, czy sytuacja się poprawia. Jeśli dolegliwości nie ustępują, trzeba się zgłosić do okulisty.

Ropiejące oko u dziecka – domowe sposoby

Zazwyczaj pierwszą reakcją rodzica po zauważeniu ropiejących oczu u dziecka jest zastanowienie się, czym przemywać problematyczne miejsce. Najbezpieczniejszą opcją, która z pewnością nie zaszkodzi, jest użycie do tego celu jałowego gazika i soli fizjologicznej. Popularną metodą jest także wykorzystanie naparu z rumianku, który skutecznie łagodzi takie dolegliwości. Jeśli objawy nie ustępują, należy zgłosić się do lekarza, który przepisze stosowne leki lub zleci dalszą diagnostykę.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym