Data modyfikacji:

Ile niemowlę może przebywać na dworze?

Regularne spacerowanie z niemowlęciem jest niezwykle ważne dla jego zdrowia – dzięki temu organizm dziecka się dotlenia i zwiększa się jego odporność. Jednak spacery te są źródłem licznych dylematów rodziców. Ile niemowlę powinno przebywać na dworze? Jak długo powinien trwać pierwszy spacer? Kiedy nie wychodzić z niemowlęciem z domu i przy jakich temperaturach spacery nie są wskazane? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania.
ile niemowlę może przebywać na dworze

Kiedy można wyjść na spacer z noworodkiem?

Odpowiedź na pytanie, kiedy można wyjść na spacer z noworodkiem, nie jest jednoznaczna – wszystko zależy od aktualnie panującej pory roku, a także od warunków klimatycznych.
Jeśli panuje zima, pierwszy spacer z noworodkiem powinien być poprzedzony werandowaniem. Werandowanie to stawianie wózka z dzieckiem ubranym jak na spacer blisko otwartego okna albo drzwi balkonowych. Werandowanie niemowlęcia warto rozpocząć już pierwszego dnia po powrocie ze szpitala. Powinno ono trwać od tygodnia do dwóch. Jednorazowe werandowanie może trwać około 20 minut.
Po dwóch tygodniach werandowania można już udać się z dzieckiem na pierwszy spacer. Powinien on trwać około 20 minut. Zrezygnujcie jednak z niego, jeśli na dworze panuje silny mróz (temperatura jest niższa niż -10 stopni Celsjusza) albo gdy jest cieplej, ale np. mocno wieje.
Kiedy można wyjść na spacer z noworodkiem, który urodził się latem? O ile temperatura powietrza nie jest bardzo wysoka (więcej niż 30 stopni Celsjusza), to nie ma tu specjalnych ograniczeń. Jeśli czujesz się na siłach, możesz nawet wrócić ze szpitala z dzieckiem w wózku, spacerując. Pamiętaj jednak o odpowiednim zabezpieczeniu dziecka przed słońcem – wskazany jest krem z filtrem i zamontowanie parasolki przy wózku. Nigdy nie przykrywaj wózka pieluszką tetrową!

Ile powinien trwać pierwszy spacer z noworodkiem?

Jak już zostało to wspomniane, pierwszy spacer z noworodkiem zimą powinien trwać około 20 minut. Latem to już zależy od ciebie – nie przedłużaj jednak spaceru, gdy temperatury są bardzo wysokie. Pamiętaj również, aby spacerować w cieniu. Gdy na dworze panują upały, dziecko może leżeć w wózku w samej pieluszce albo bodziaku z krótkimi rękawkami. Niepotrzebne są skarpetki ani czapeczka (o ile maluch nie przebywa na słońcu).

Ile niemowlę powinno przebywać na dworze?

Jeśli chodzi o to, ile niemowlę powinno przebywać na dworze (niemowlę, czyli dziecko po ukończeniu pierwszego miesiąca życia), to jest to od 1,5 godziny do nawet 4 czy 6 godzin. Wszystko uzależnione jest od warunków atmosferycznych – dla przykładu zimą skracamy ten czas, a już późną wiosną możemy go bardzo wydłużać.

Przy jakiej temperaturze nie wychodzić z dzieckiem latem?

W bardzo upalne dni, gdy powietrze osiąga temperaturę od 26 do nawet 36 stopni Celsjusza, unikaj wychodzenia z niemowlęciem między godziną 11. a 16. Taki spacer jest niebezpieczny i nieprzyjemny.
W pozostałych godzinach, gdy temperatura powietrza spada, możesz wyjść z niemowlęciem na spacer. Nie zapominaj jednak, aby otworzyć wszystkie kieszonki w budzie wózka, a także osłonić maluszka parasolką. Nigdy nie spaceruj z niemowlęciem w pełnym słońcu.

Kiedy nie wychodzić z niemowlakiem na spacer?

Zastanawiasz się, kiedy nie wychodzić z niemowlakiem na spacer? Oto przykłady okoliczności, w których spacer jest niewskazany:
  • dziecko jest chore, gorączkuje, kaszle;
  • na dworze panuje silny mróz (mniej niż -10 stopni Celsjusza);
  • na dworze mocno wieje albo pada deszcz;
  • duży upał (spacer jest wówczas niewskazany między godziną 11. a 16.);
  • dziecko ma biegunkę;
  • niemowlę cierpi z powodu kolek albo zachowuje się niestandardowo (jest płaczliwe, marudne).
W takich sytuacjach zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest pozostanie z dzieckiem w domu.

Spacer z niemowlakiem, który jest przeziębiony – tak czy nie?

Jeśli twoja pociecha jest przeziębiona, z pewnością zastanawiasz się, czy spacer jest dobrym pomysłem. Musisz zatem wiedzieć, że według aktualnych wytycznych przeziębienie u dziecka nie jest przeciwwskazaniem do spacerowania. Co więcej, spędzanie czasu na dworze może przełożyć się na poprawę stanu zdrowia niemowlęcia – świeże powietrze ułatwia bowiem oddychanie.
Pamiętaj jednak, że spacer z niemowlakiem, który gorączkuje, nie jest już zalecany.

Pierwszy spacer z noworodkiem – ważne wskazówki

Wiesz już, ile niemowlę powinno przebywać na dworze. Jeśli jednak pierwszy spacer wciąż przed wami, koniecznie zapoznaj się z poniższymi zaleceniami:
  • Ubierz dziecko odpowiednio
Ubierz noworodka w o jedną warstwę ubrań więcej, niż masz na sobie. Zimą możesz dodatkowo okryć malca kocykiem. Pamiętaj jednocześnie, że bardzo szybko można przegrzać dziecko, co będzie skutkowało pojawieniem się u niego potówek. Aby tego uniknąć, kontroluj kark niemowlęcia. Wilgotny i ciepły oznacza, że dziecku jest zbyt gorąco, chłodny – że może być mu za zimno.
  • Nie oddalaj się od domu
Płaczącego noworodka bardzo trudno jest uspokoić poprzez np. odwrócenie jego uwagi. Dlatego dopóki nie poznacie się z malcem trochę lepiej, nie oddalaj się zbyt daleko od domu. Nie rób tego również zimą, jeśli karmisz piersią – nawet gdy niemowlę jest trochę starsze (chyba że możesz nakarmić malca np. w galerii handlowej albo kawiarni).
  • Zabierz ze sobą ważne akcesoria
Ochrona przeciwsłoneczna (parasol oraz krem), chusteczki do pupy, pieluszki, ubranko na zmianę, butelka z mlekiem – jeśli nie karmisz piersią, smoczek uspokajający, a także dodatkowy kocyk – oto rzeczy, które powinnaś zabrać ze sobą na pierwszy spacer z noworodkiem. Zanim wyjdziesz z domu, upewnij się, że wszystko to znajduje się w torbie lub wózku.
Zdjęcie: Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.