Data publikacji:

Jak zrobić test owulacyjny?

Zapłodnienie możliwe jest tylko w określonym czasie cyklu miesięcznego. Nie każda kobieta potrafi go rozpoznać ze względu na niejednoznaczność towarzyszących mu objawów lub ich brak. Z tego względu test owulacyjny stanowi bardzo pomocne narzędzie w czasie planowania ciąży. Z jego pomocą można określić czas trwania dni płodnych i wyznaczyć ten moment cyklu, kiedy jest największa szansa na zapłodnienie. Jak wykonać test owulacyjny? Odpowiadamy.
jak zrobić test owulacyjny

Test owulacyjny – co to jest, na czym polega?

Testy owulacyjne wyglądają i działają na takiej samej zasadzie jak testy ciążowe. Ich wygląd także jest podobny. Działanie testów polega na wykrywaniu w moczu obecności hormonu zwanego lutropiną (LH). Hormon ten stymuluje syntezę progesteronu i pobudza owulację. Niektóre testy wykrywają także stężenie estrogenów. Choć lutropina jest stale obecna w moczu, jej poziom gwałtownie rośnie przed owulacją. Choć niektóre kobiety mogą odczuwać w tym czasie bóle owulacyjne, u dużej części proces ten przechodzi bezobjawowo. Dlatego właśnie testy owulacyjne są tak pomocne.
Odczytywanie wyniku testu owulacyjnego przebiega analogicznie do tego ciążowego. Na teście widoczne są dwie linie – linia kontrolna, która wskazuje na poprawne wykonanie testu, oraz linia testowa, która wskazuje poziom LH. Jeżeli druga z linii ściemnieje równie mocno jak pierwsza, oznacza to, że stężenie lutropiny rośnie. Jak widać, interpretacja wyniku testu jest dość prosta. Samo to, jak zrobić test owulacyjny, również nie jest niczym trudnym.

Test owulacyjny – jak wykonać?

W aptekach oraz internecie dostępne są różne rodzaje testów – płytkowe, strumieniowe czy też paskowe. To, jak robić testy owulacyjne, zależy od ich typu i zawsze jest dokładnie opisane w ulotce dołączonej przez producenta. Warto się z nią zapoznać, by nie popełnić błędu i nie zaburzyć prawdziwości wyniku. Główna zasada działania jest zawsze ta sama – odpowiednia część testu musi wejść w kontakt z próbką moczu.
Mamy więc już test owulacyjny – jak zrobić, aby wynik możliwie najlepiej oddawał faktyczny stan organizmu? Niezależnie od rodzaju testu w pierwszej kolejności należy umyć ręce. Następnie do czystego pojemniczka trzeba pobrać próbkę moczu. Zazwyczaj pojemniczek jest załączony do testu. Jeżeli go nie ma lub zginął czy uległ uszkodzeniu, można użyć plastikowego kubeczka. W przypadku testu paskowego, czyli najpopularniejszego, po pobraniu próbki moczu należy na kilka sekund zanurzyć w niej pasek testowy. Następnie wystarczy odłożyć go na płaską, suchą powierzchnię. Obsługa testu płytkowego jest równie prosta. Za pomocą dołączonego do opakowania zakraplacza należy nanieść kilka kropel moczu na okienko testu.
Test strumieniowy przebiega nieco inaczej, jednak instrukcja jest równie prosta. Na końcówce testu znajduje się strefa absorbująca, którą należy umieścić pod strumieniem moczu. W przypadku każdego z testów wynik jest miarodajny, jeżeli zostanie odczytany w ciągu 5–10 minut. Po dłuższym oczekiwaniu rezultat może być nieprawdziwy, chyba że ulotka produktu mówi inaczej.

Kiedy zrobić test owulacyjny – rano czy wieczorem?

Wiadomo już, jak go wykonać, pozostaje jeszcze kwestia tego, kiedy zrobić test owulacyjny. Dobrą praktyką jest wykonywanie go codziennie przez kilka dni mniej więcej pośrodku cyklu miesięcznego. Najlepiej wykonywać go o stałej porze. Zaleca się, aby miało to miejsce wieczorem lub w nocy, optymalnie w okolicach godziny 22–23. Mocz poranny nie nadaje się do badania, ponieważ jego wysoka koncentracja może spowodować fałszywie pozytywny wynik.
Na około dwie godziny przed testem należy powstrzymać się od przyjmowania płynów, także wody. Zbyt duże spożycie płynów przed badaniem może nazbyt rozcieńczyć mocz, a co za tym idzie – zmniejszyć stężenie hormony LH w nim i dać wynik fałszywie negatywny.

Pozytywny test owulacyjny – kiedy współżyć?

Plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet kilka dni. Z tego względu warto rozpocząć starania już na dwa, trzy dni przed owulacją. Zapłodnienie możliwe jest także kilka dni po niej. To, ile dni test owulacyjny pokazuje dwie kreski, jest kwestią indywidualną, jednak zazwyczaj owulacja trwa do 48 godzin. Choć w teorii zapłodnienie możliwe jest w każdym dniu cyklu, największe szanse na to są w dni płodne, jak sama ich nazwa wskazuje.
Interesująca jest także zależność – pozytywny test owulacyjny a ciąża. Testy owulacyjne w czasie ciąży zawsze wychodzą pozytywne. Jeżeli jednak test wyjdzie dodatni nawet po owulacji, nie zawsze jest to sygnałem świadczącym o ciąży. Z tego względu tak ważne jest wykonywanie badania odpowiednimi testami i dokładne czytanie instrukcji.
Warto także mieć świadomość, że pozytywny wynik testu owulacyjnego zapowiada owulację, jednak nie potwierdza jej ze stuprocentową pewnością. Test może wyjść pozytywny, nawet jeżeli do owulacji nie dojdzie. Mają na to wpływ drobne wahania hormonów, stres, zmiana klimatu czy infekcje. Natomiast jeżeli wynik nieustannie wychodzi negatywny, warto udać się do lekarza i przeprowadzić odpowiednie badania.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!