Data publikacji:

Jaki otulacz dla noworodka wybrać?

Otulacz dla noworodka to nie to samo, co śpiworek i rożek. Warto go kupić, bo w pierwszych dniach i miesiącach życia dziecko będzie z niego czerpało ogromne korzyści. Otulacz stwarza maluchowi przyjazne warunki do snu, minimalizuje kolki, dostarcza przytulnego ciepła, którego tak bardzo brak po wyjściu z brzuszka mamy. Zapewnia poczucie bezpieczeństwa i bliskości. Podpowiadamy, jaki otulacz dla noworodka wybrać.
otulacz dla noworodka

Dlaczego otulacz dla noworodka jest tak potrzebny?

Otulacz dla noworodka służy mu do spania w łóżeczku, w kołysce, w koszu Mojżesza. Opatulisz nim dziecko także na spacer w gondolce oraz na czas jazdy autem.

Ciasne otulenie to uczucie podobne do tego, do którego maluch przyzwyczajony był, będąc przez dziewięć miesięcy w łonie mamy. Ograniczenie swobody ruchów, ciasna przestrzeń i przytulne ciepło to stan z życia płodowego. Zapewnia poczucie bliskości i bezpieczeństwa.

W momencie wydostania się na świat, dziecko spotyka się z niższą temperaturą, światłem i dźwiękami, których do tej pory nie znało. Ma dookoła siebie mnóstwo przestrzeni, w której nie umie się odnaleźć, więc płacze, płacze, płacze. To bowiem jedyny sposób, w jaki umie zasygnalizować rodzicom, że dzieje się coś złego dla niego. Że się boi. Że jest mu zimno. Że nie radzi sobie jeszcze z otaczającym światem. Dezorientacja wzmaga płacz. Powoduje także problemy z zasypianiem. I właśnie wtedy z pomocą nowo narodzonemu (oraz ku uldze mamy i taty) przychodzi otulacz dla noworodka.

Jak ubrać dziecko przed zawinięciem w otulacz dla noworodka?

Wystarczy założyć pieluszkę (o ile w pomieszczeniu jest temperatura około 20 stopni Celsjusza). Zanim założysz na malucha otulacz, nakarm go i przewiń. Okrywaj tylko ciało. Głowa pozostaje na wierzchu.

Otulacz dla noworodka stosuj mniej więcej do ukończenia trzeciego miesiąca życia. Potem dziecko jest już na tyle duże i silne, że łatwiej radzi sobie z bodźcami docierającymi do niego z otoczenia. To wyraźny sygnał, że czas najwyższy „nie opakowywać” dziecka w otulacz dla noworodka, bo jest już gotowe, by zacząć cieszyć się swobodą i eksploracją przestrzeni.

Jeśli zatem kupisz odpowiedni otulacz, przyda ci się on później jako śpiworek.

Otulacz dla noworodka – jaki materiał będzie najlepszy?

Najważniejsze jest bezpieczeństwo dziecka. Zapewnij mu je przez zakup ubrań i wszelkich tekstyliów, które posiadają certyfikat Oeko-Tex Standard 100. Produkty certyfikowane w ten sposób są wolne od substancji szkodliwych w stężeniach mających negatywny wpływ na stan zdrowia człowieka. A jest to cała paleta nieprzyjaznych dla dorosłych, dla młodzieży, dzieci i… noworodków. Gama trujących substancji jest szeroka, a doszukasz się w niej m.in. pestycydów, chlorofenoli, zabronionych barwników azowych, formaldehydu, barwników alergizujących i ekstrahowalnych metali ciężkich. Wybieraj zatem tkaniny z certyfikatem Oeko-Tex Standard 100.

Tkanina ma być przyjemna w dotyku, delikatna, nie wywołująca podrażnień. Najlepsza więc będzie bawełna z niewielką domieszką elastanu, który zapewni swobodę ruchów noworodkowi.

Jeśli w głowie jest ci otulacz dla noworodka na lato, wybierz ten z bawełny. Skóra dziecka będzie oddychać. Noworodek się nie spoci. Bambus – to drugi wyśmienity materiał na otulacz dla noworodka. Oprócz tego, że oddycha, to jeszcze ma właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. Świetnie chłonie wodę. Naturalnie odpycha pochłanianie nieprzyjemnych zapachów. Możesz też wybrać otulacz z jonami srebra, jeśli twoje dziecko ma bardzo wrażliwą skórę. Nie podrażnia. Nie uczula. Jest pomocny podczas leczenia zmian skórnych (np. atopowego zapalenia skóry).

Otulacz dla noworodka na lato versus otulacz dla noworodka na zimę

Mamy dla ciebie dobrą informację. Otulacz dla noworodka na lato to ten sam produkt, co otulacz dla noworodka na zimę (i inne pory roku). Nie występuje tu zróżnicowanie grubości materiału (TOG). Otulacz składa się zwykle z jednej warstwy materiału i zakłada się go na samą pieluszkę.

Co to jest otulacz dla noworodka do fotelika i czy się sprawdza?

Otulacz do fotelika jest szczególnie przydatny w sezonie jesienno-zimowym oraz na pierwsze podrygi wiosny. Ale jeśli wnikliwie poszukasz, to na rynku znajdziesz również otulacz dla noworodka do fotelika na lato. W obu przypadkach wybierz bawełnę.

Dlaczego otulacz dla noworodka do fotelika się sprawdza? Bo minimalizuje ilość ubrań (kombinezon zimowy), które zakładasz na malucha na wyjście na dwór i przejazd wychłodzonym autem. To rozwiązanie gwarantuje ci, że maluch nie przegrzeje się.

Ponadto – jest to bardzo wygodne wsparcie rodziców w podróży (bliskiej i dalekiej), a malusieńkiemu dziecku zapewnia komfort termiczny, przytulenie i bezpieczeństwo w aucie od malutkich stópek do czubka głowy.

Ile otulaczy dla noworodka kupić?

Otulacze dla noworodków schną bardzo szybko. Nie ma także potrzeby prania ich za każdym razem po zdjęciu z dziecka. Pierz w proszku do prania dostosowanym do skóry malucha jedynie wtedy, gdy otulacz jest mocno zwilżony od środka. W naszym uznaniu będziesz potrzebować jeden otulacz na każde cztery/pięć przewinięć pieluszki, czyli średnio dwa otulacze dla noworodka na jedną dobę.

Co warto sprawdzić, kupując otulacz dla niemowlaka?

Jedna rzecz, to rodzaj zapięcia. Jeśli masz przeczucie, że łatwiej będzie ci zawijać dziecko w otulacz z zamkiem błyskawicznym, wybierz to rozwiązanie. Standardowo – otula się malucha otulaczem w kształcie chusty.

Druga ważna rzecz jest taka, żeby otulacz nie posiadał żadnych elementów, które dziecko może połknąć przy twoje nieuwadze. Są to na przykład troczki, frędzelki, kokardki.

Czas używania otulacza to trzecia kwestia – niektóre marki oferują otulacze 2 w 1, które później służą jako śpiworki do łóżeczka.

Autor: Ewa Doniec