Data publikacji:

Jakie sanki dla niemowlaka wybrać?

Chcesz kupić sanki dla niemowlaka, ale nie wiesz, jakie wybrać? Zapraszamy do poniższego artykułu, gdzie podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając sanki dla niemowlaka. Ponadto zastanowimy się, od kiedy niemowlak może używać sanek. Koniecznie przeczytaj przed zakupami!
Mom, dad kissing daughter stand outdoors on the background winter. Happy family walks in the park

Od kiedy sanki dla niemowlaka?

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, od kiedy można chodzić z niemowlakiem na sanki. Nie istnieje żadna granica wieku, jeśli chodzi o zabawę na sankach. Niemniej jednak poleca się zabierać dziecko na sanki dopiero wtedy, gdy samo już siedzi. Najczęściej jest to właśnie ok. 6. miesiąca życia maluszka. Wtedy będziesz mieć pewność, że podczas przejażdżki dziecko nie wywróci się na sankach i będzie bezpiecznie siedzieć. Pamiętaj jednak, że wyjścia na sanki z tak małym dzieckiem to najczęściej powolne spacerowanie. Przejażdżki z górki czy szybkie biegi z sankami należy odłożyć na czas, kiedy dziecko nieco podrośnie.
Chcesz zabrać na sanki dziecko, które jeszcze nie siedzi? Wówczas polecamy sanki dwuosobowe, podczas których będziesz mógł siedzieć na nich razem z dzieckiem. Więcej o takim rozwiązaniu piszemy w dalszej części artykułu.
To teraz przejdźmy do najważniejszego, czyli jakie sanki dla niemowlaka wybrać.

Jakie sanki dla niemowlaka wybrać? Na co zwracać uwagę podczas zakupów?

Kupujesz niemowlakowi pierwsze sanki? Zapewne chcesz wiedzieć, na co zwracać uwagę, wybierając sanki dla takiego maluszka. Zerknij poniżej i sprawdź, co koniecznie musisz sprawdzić przed kupnem bezpiecznych pierwszych sanek dla niemowlaka.

Jaki rodzaj sanek wybrać?

Na rynku znajdziesz różne rodzaje sanek, a każde z nich są przeznaczone do innego typu jazdy, a co za tym idzie, do innego wieku dziecka. Na rynku znajdziesz m.in. sanki do zjazdów, ślizgacze, a także nartosanki. Te ostatnie przypominają nieco skuter śnieżny. Są wyposażone w kierownicę, która umożliwia dziecku kierowanie takim pojazdem. Wszystkie z wcześniej wymienionych rodzajów sanek nie nadają się jednak dla niemowlaka. Takie modele sprawdzą się już dla starszych dzieci.
Najlepsze sanki dla niemowlaka to te do ciągnięcia. Takie sanki mają linkę, taśmę lub pchacz, które pozwalają na ich wygodne ciągnięcie. Pchacz w tym zestawieniu wypada najlepiej, ponieważ umożliwia prowadzenie sanek tak jak wózka dziecięcego, a podczas spacerów możesz mieć cały czas oko na malucha.
Sanki do ciągnięcia są stworzone do spacerowania, a jak już wspominaliśmy, wyjście na sanki z maluchem to głównie taka aktywność. Dodatkowo sanki do ciągnięcia mają szerokie płozy, co zapewnia ich dużą stabilność. Ponadto są wyposażone w wygodne siedzisko, a to dla niemowlaka może być dodatkowo wyposażone w śpiworek i pasy, ale o tym piszemy więcej w dalszej części poradnika.

Materiał wykonania

Do wyboru masz sanki drewniane, plastikowe i metalowe. Jakie będą najlepsze dla niemowlaka? Najlepiej sprawdzą się sanki drewniane lub plastikowe. Takie sanki są bardzo lekkie. Warto jednak dodać, że w tej parze sanki plastikowe lepiej ochronią maluszka przed zimnem. Jeśli wybierasz sanki drewniane, to wówczas dobrze jest pomyśleć o takich ze śpiworkiem. O tym opowiadamy więcej dalej.

Z oparciem czy bez niego?

Dla niemowlaka sanki z oparciem to podstawa! Nawet jeśli dziecko już samodzielnie siedzi, to i tak może mieć problem z utrzymaniem równowagi, np. podczas skrętu sanek. Wygodne oparcie będzie więc dla maluszka kluczowe. Zabezpiecza go ono przed wypadnięciem z sanek. Podczas kupowania sanek zwróć uwagę, czy oparcie w sankach jest odpowiednio wysokie, dobrze zabudowane i wyprofilowane. Jeśli chcesz, aby kupione sanki posłużyły maluszkowi na dłużej, to pomyśl o sankach z odkręcanym oparciem – takie modele też znajdziesz na rynku.

Certyfikaty bezpieczeństwa

Sanki kupione dla niemowlaka powinny mieć odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa. Jakie? Ogólne certyfikaty dotyczące bezpieczeństwa sanek to np. CE (zgodność z dyrektywami bezpieczeństwa Unii Europejskiej) czy TUV GS (niemiecki certyfikat bezpieczeństwa). Sanki wykonane z drewna powinny mieć certyfikat FSC, który gwarantuje, że sanki zostały wykonane z drewna pozyskanego zgodnie z dobrą praktyką leśną i poszanowaniem zasobów naturalnych. Jeśli sanki zostały dodatkowo wyposażone w elementy materiałowe, wówczas szukaj certyfikatu Oeko-Tex. Dzięki niemu masz pewność, że tkanina jest bezpieczna dla skóry dziecka – nie posiada żadnych szkodliwych substancji lub związków chemicznych.

Sanki ze śpiworkiem – dla kogo?

Sanki ze śpiworkiem to bardzo dobry wybór dla niemowlaka. Taki śpiworek świetnie chroni malucha przed zimnem i wiatrem. A jeśli jest dodatkowo wyposażony w ocieplacz, to nie trzeba ubierać malucha w kombinezon. Śpiworki w środku są zazwyczaj wykończone miękkim polarem, a z zewnątrz ortalionem, co oznacza, że nie przemakają. Dodatkowo na rynku znajdziesz sanki ze śpiworkiem regulowanym na długość, dzięki czemu będzie rósł on razem z dzieckiem.

Sanki dwuosobowe

Na takich sankach ty albo rodzeństwo możecie siedzieć razem z maluszkiem. To bardzo dobre rozwiązanie przy dwójce dzieci, a także jeśli maluszek dopiero co zaczął siedzieć albo nawet jeszcze nie siedzi. Wówczas podczas jazdy możesz go przytrzymywać. Pamiętaj jednak, że wtedy osoba ciągnąca sanki będzie mieć znacznie więcej pracy i wysiłku. Jeśli chcesz więc komfortowo spacerować z dzieckiem na sankach, to lepiej poczekaj aż maluszek zacznie siedzieć i dopiero wtedy zabierz go na pierwszą przejażdżkę.

Pasy bezpieczeństwa

Czy warto kupić sanki dla niemowlaka z pasami? Oczywiście! Takie pasy bezpieczeństwa to podstawa przy maluszku. Nawet jeśli niemowlak już siedzi, to może mieć jeszcze problem z utrzymaniem równowagi, a pasy świetnie w tym pomagają.
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.