Data publikacji:

Jakie skarpetki dla noworodka? Jaki rodzaj skarpetek dla noworodka wybrać?

Kompletowanie wyprawki dla noworodka i niemowlaka to dla wielu rodziców przyjemne zajecie. Dla równie wielu ten etap przygotowań na nadejście dziecka oznacza stres i niepokój, czy na pewno pomyśleli o wszystkim, czego dziecko może potrzebować. Oprócz śpioszków i koszulek jedną z istotnych części garderoby niemowlęcia są skarpetki. Dlaczego są tak ważne i jak dobrze je wybrać? Odpowiadamy!
skarpetki dla norworodka

Dlaczego skarpetki dla niemowlęcia są ważne?

Skarpetki są niezwykle istotnym elementem garderoby małego człowieka. Dlaczego? Powód jest prosty. Pozwalają na zachowanie możliwie najwyższego komfortu cieplnego. Choć można spotkać się z głosami, że najwięcej ciepła ucieka przez głowę i niemowlęciu należy zakładać czapeczkę, nie jest to prawda. Ludzki organizm preferuje, aby najwięcej ciepła było zapewnione stopom. Skarpetki chronią stópki noworodka przed wychłodzeniem podczas spacerów, a także w czasie snu. Zabezpieczają przed zimnem, kiedy dziecko się odkryje.
Wiedząc już, że ochrona stópek jest istotna, warto także dowiedzieć się, jakie skarpetki dla niemowlaka będą odpowiednie. Dobór odpowiedniego rozmiaru jest kluczowy. Zbyt duże skarpetki będą spadać z nóżek, z kolei te zbyt ciasne mogą powodować nieprzyjemny i niebezpieczny ucisk delikatnego ciała. Nierzadko drażliwość i płaczliwość maleńkich dzieci może być spowodowana właśnie przez źle dobrany rozmiar ubranka.

Jak czytać rozmiary ubranek dla niemowląt?

Przy okazji edukowania się i rozpoznawania, jaki rozmiar skarpetki dla noworodka będzie najlepszy, warto zaznajomić się także z tym, jak czytać rozmiary ubranek i piżamek dziecięcych. Nie znajdziemy w tej rozmiarówce liter znanych z ubrań dla dorosłych, jak S, M czy L. Odzież niemowlęca oznaczana jest cyferkami. Ubranka dla noworodków oznaczane są jako rozmiar 50 i 52 w przypadku wcześniaków i 54–86 w przypadku dzieci coraz większych. Cyfry te symbolizują długość ciała małego człowieka. Najłatwiej ją zmierzyć centymetrem krawieckim, gdy dziecko śpi. Z czasem większość rodziców nabiera takiej w prawy, że są w stanie ocenić rozmiar intuicyjnie.
Podczas kompletowania wyprawki, gdy dziecka nie ma jeszcze na świecie, rodzice najczęściej decydują się na rozmiary od 56 do 62, ponieważ pasują na większość niemowląt. Choć szeroki wybór uroczych ubranek jest bardzo kuszący, na tym etapie warto powstrzymać się od zakupu dużej ich liczby. Noworodki i niemowlęta bardzo szybko rosną i często ubranko nawet nie zostanie założone, bo dziecko już z niego wyrosło.

Skarpetki dla niemowląt – jaki rozmiar wybrać?

W przypadku rozmiarów skarpetek dla niemowląt sprawa jest nieco trudniejsza. Rozmiary nie pokrywają się z długością stópek w centymetrach, ale często działają analogicznie do rozmiarówki, którą znamy z własnego obuwia. Aby wiedzieć dokładnie, jaki rozmiar skarpetek dla noworodka kupić, warto posłużyć się tabelkami dostępnymi na stronach parentingowych lub na stronach sklepów i producentów.
Jeden z systemów oznaczeń skarpetek niemowlęcych odnosi się do rozmiaru dziecięcej stópki. Przykładowo dziecko, które ma stopę o długości 7–9 cm, będzie nosiło rozmiar 11/13, w przypadku długości 9,5–10,5 cm – będzie to rozmiar 14/16 i analogicznie dalej. Inne oznaczenia odnoszą się do wieku dziecka i podzielone są najczęściej na trzy kategorie: 0–3, czyli od noworodka do dziecka trzymiesięcznego, 6–9, czyli od dziecka półrocznego do dziewięciomiesięcznego, oraz 9–12, a więc od dziecka dziewięciomiesięcznego do rocznego.
Skąd wiedzieć, jaki rozmiar skarpetek dla noworodka będzie dobry? Najłatwiej zmierzyć stopę dziecka od krawędzi pięty po koniec najdłuższego palca i z pomocą tabelki dobrać odpowiedni rozmiar. Może się zdarzyć, że pomiary będą na granicy dwóch rozmiarów. Jakie skarpetki dla noworodka będą lepsze w takiej sytuacji? Zdecydowanie te większe. Stópka dorośnie do nich bardzo szybko.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

W kwestii tego, jakie skarpetki dla dziecka najlepiej wybrać, rozmiar nie jest jedynym kryterium, jakim należy się kierować. Dotyczy to zresztą każdego elementu garderoby. Przede wszystkim dużą wagę należy przywiązać do tego, z jakich materiałów jest wykonana dana sztuka odzieży. Niemowlęca skóra jest bardzo wrażliwa, przez co wymaga materiałów naturalnych, pozbawionych szkodliwych substancji, przewiewnych i niegryzących. Zarówno w przypadku piżamek, jak i skarpetek, jednym z najlepszych wyborów będzie bawełna, która pozwala skórze oddychać i jest przyjemna w dotyku.
Wybierając skarpetki dla niemowlęcia, warto zwrócić uwagę na to, by były pozbawione ściągacza. Zbyt duży ucisk w jednym miejscu może spowodować podrażnienia i zaburzyć krążenie krwi. Skarpetki powinny być także dopasowane do panujących warunków atmosferycznych. Dziecka nie należy przegrzewać, dlatego latem, podczas wysokich temperatur, warto wybrać cienkie, krótkie skarpetki, które po prostu zabezpieczą delikatne stopy. Zimą z kolei doskonale sprawdzą się długie i ciepłe skarpety.
Niemowlęce skarpety powinny być pozbawione pomponików, guzików i innych ozdóbek, które mogłyby zostać oderwane i połknięte przez dziecko. Warto natomiast pomyśleć o antypoślizgowej podeszwie, jeśli dziecko zaczyna już raczkować. Takie rozwiązanie zapewni większą stabilność i ułatwi mu start.
Zdjęcia: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!