Nocne karmienie dziecka to ogromne obciążenie dla rodziców. Nic zatem dziwnego, że dążą oni do jak najszybszego nauczenia maluszka, że noc jest od spania, a nie od jedzenia. Pytanie: kiedy można zacząć taką „naukę” i przede wszystkim – jak to zrobić, by obyło się bez łez?
Karmienie noworodka w nocy to oczywista konieczność – tak malutkie dziecko musi często otrzymywać pokarm, aby prawidłowo się rozwijać. Po upływie 6-8 tygodni maluszek zaczyna zazwyczaj budzić coraz rzadziej, niektóre nawet przesypiają bez pobudki od sześciu do siedmiu godzin. Najczęściej dotyczy to niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym (jest ono bardziej treściwe i dłużej zapewnia uczucie sytości).
Jeśli zadajesz sobie pytanie, do kiedy niemowlę powinno jeść w nocy, to zapewne dzieje się tak dlatego, że twoja pociecha dawno ukończyła już 8. tydzień życia (a może nawet 8. miesiąc), a mimo to wciąż budzi się na nocne karmienie. Jeśli tak jest, mamy dla ciebie kilka podpowiedzi.
Jak już wiesz, mleko matki jest nieco mniej treściwe niż to modyfikowane. Dlatego też dzieci karmione piersią mają „prawo” budzić się na jednonocne karmienie aż do 6. miesiąca życia. Co jednak, gdy twoja pociecha jest starsza i wciąż domaga się jedzenia w nocy albo gdy tych karmień jest o wiele więcej? Aby ograniczyć częste karmienie piersią w nocy, przede wszystkim musisz przestać zakładać, że maluszek budzi się, by zjeść. Powody nocnych pobudek mogą być bardzo różne – zły sen, potrzeba bliskości albo zbyt wysoka temperatura w sypialni. Nie ściągaj zatem miseczki stanika, gdy tylko usłyszysz popłakiwanie!
Gdy dziecko zaczyna płakać, zamiast rozpoczynać nocne karmienie, postaraj się je uspokoić. Możesz pogłaskać je po policzku – jeśli zawsze zasypia w swoim łóżeczku. Możesz wziąć je do swojego łóżka i podać smoczek. Możesz również włączyć misia szumisia albo przez chwilę kołysać maluszka w ramionach. Oczywiście nie od razu osiągniesz sukces – niemowlę będzie domagało się piersi z samego przyzwyczajenia. Z czasem jednak coraz częściej zacznie zasypiać bez niej.
Uwaga! Jeśli zastanawiasz się, jak wyeliminować nocne karmienie, zadaj sobie pytanie, czy dziecko je wystarczająco sycące kolacje. Niemowlakowi, który ukończył już kilka miesięcy, możesz dodać do mleka kaszkę, dzięki czemu posiłek na dłużej utrzyma się w małym brzuszku.
Również mamy podające dziecku mleko modyfikowane zadają sobie pytanie, jak przestać karmić w nocy. W ich przypadku sprawa jest nieco prostsza – wystarczy zastosować pewien sprytny „trik”.
Kiedy dziecko zaczyna domagać się jedzenia, podawaj mu je, stopniowo dolewając do mleka coraz więcej wody. Dla przykładu przez pierwsze trzy dni możesz podawać nocne mleko i wodę w proporcjach 5:1, po tygodniu podawać mieszankę 1:1, a po dwóch tygodniach proponować dziecku jedynie wodę. To najprostszy i najskuteczniejszy sposób na ograniczenie nocnego karmienia.
Oczywiście i dzieci karmione mlekiem modyfikowanym mogą budzić się z innych powodów niż głód. Zanim zatem podasz butelkę, wypróbuj inne, opisane wyżej sposoby. Pamiętaj też, że malutkie dzieci bardzo często budzą się z powodu przegrzania. Wyjdź zatem ze swojej strefy komfortu i zsuń z maluszka kocyk czy kołderkę albo obniż temperaturę w sypialni. Może się okazać, że w przyjemnym chłodzie dziecko przesypia całą noc i budzi się z o wiele większą energią.