Data publikacji:

Kot i noworodek w domu – jak się do tego przygotować?

Wielu posiadaczy kotów obawia się reakcji zwierzęcia na pojawienie się w domu noworodka. Szczególne obawy rodzi bezpieczeństwo malca – mówi się, że koty często drapią dzieci albo nawet mogą je udusić w ich łóżeczku. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? Sprawdź, jak zapoznać kota z noworodkiem i o czym warto pamiętać, by między dzieckiem a zwierzęciem narodziła się przyjaźń.
kot i noworodek w domu

Kot i noworodek w domu – czy to możliwe?

Jeśli spodziewasz się dziecka, a masz w domu miauczącego przyjaciela, z pewnością zastanawiasz się, czy kot i noworodek w domu to dobre połączenie. Takie wątpliwości są zrozumiałe, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę popularne mity na temat zachowania kotów wobec maluchów. Mówi się, że zwierzęta te duszą noworodki w ich kołyskach, kładąc się na nich, a także że chętnie je gryzą albo drapią. Czy jednak rzeczywiście należy się martwić?
Pojawienie się dziecka w domu z pewnością nie jest powodem, aby pozbywać się zwierzęcia, np. poprzez oddanie go do schroniska. Rzeczywiście, może się zdarzyć, że kot położy się w łóżeczku niemowlęcia – wynika to jednak nie z chęci zrobienia mu krzywdy, ale z upodobania do ciepłych miejsc. Dlatego też warto zabezpieczać łóżeczko, aby kot nie miał do niego dostępu.
Warto wiedzieć, że reakcja kota na niemowlaka jest zazwyczaj pozytywna. Zwierzę jest oczywiście zainteresowane nowym domownikiem, ale – o ile nie było wcześniej np. katowane przez dzieci, nie powinno zrobić mu krzywdy. Jeśli kot poczuje się zagrożony, raczej ucieknie przed dzieckiem i schowa się, niż zrobi mu krzywdę.
Oczywiście zanim w domu pojawi się niemowlę, warto odpowiednio przygotować kota – choćby po to, aby nie oznaczał nowych przedmiotów, oddając na nie mocz, i aby nie przeżywał zbyt dużego stresu.

Reakcja kota na niemowlaka – jak przygotować zwierzę na pojawienie się dziecka?

Aby zwiększyć szanse na to, że reakcja kota na niemowlaka będzie pozytywna, warto pamiętać o kilku zasadach:
  • Pozwalaj zwierzęciu przytulać się do swojego brzucha
  • Już w czasie ciąży spróbuj „zaznajomić” kota z dzieckiem. Pozwalaj mu przytulać się do swojego brzucha, wąchać go i przy nim spać. Jeśli zwierzę instynktownie czuje, że się zmieniasz i unika bliskości, postaraj się je zachęcać, ale bez zmuszania.
  • Pozwalaj kotu obwąchiwać rzeczy przygotowane dla dzieci
  • Kot i noworodek w domu mogą stanowić dobre połączenie, ale pod warunkiem, że zwierzę nie zacznie być odpychane od wszystkiego, co wiąże się z dzieckiem. Możesz czuć niechęć do przyzwolenia, aby kot obwąchiwał czy dotykał wózek albo ubranka niemowlęcia – pamiętaj jednak, że jest to jego sposób na zapoznanie się z tym, co nowe.
  • Zaopatrz się w kocie feromony
  • Jako że dziecięce akcesoria to dla kota coś nowego, może się zdarzyć, że zapragnie on je „oznaczyć”, oddając na nie mocz. Aby tego uniknąć, warto zakupić syntetyczne kocie feromony i np. posmarować nimi łóżeczko. Takie działanie wyciszy zwierzę i sprawi, że poczuje się ono bezpieczniej – innymi słowy, przestanie uważać nowe przedmioty jako zagrożenie.
    Uwaga! Należy upewnić się, że wybrany środek jest bezpieczny dla dziecka – informacja na ten temat powinna znajdować się na opakowaniu.
  • Zadbaj, aby w domu pojawił się zapach dziecka, zanim pojawi się w nim samo niemowlę
  • Kiedy świeżo upieczona mama oraz dziecko znajdują się w szpitalu, ojciec może zadbać o przyzwyczajanie kota do zapachu niemowlęcia – to zmniejszy jego szok i poczucie zagrożenia. W tym celu świetnie sprawdzi się przyniesienie kilku rzeczy noworodka ze szpitala – może być to np. nieświeża już pieluszka tetrowa albo kilka ubranek. Niech zwierzę spokojnie je obwącha, zapozna się z wonią dziecka i się do niej przyzwyczai.

    Jak zapoznać kota z noworodkiem?

    Poród zbliża się wielkimi krokami, a ty nie wiesz, jak zapoznać kota z noworodkiem? Oto kilka naprawdę przydatnych wskazówek:
  • Jak najszybciej pozbądź się szpitalnych zapachów
  • Po przyjeździe do domu wykąp siebie i dziecko, wyjmij też dla was domowe ubrania. Pozbycie się zapachu szpitala sprawi, że kot poczuje się bezpieczniej.
  • Pozwól kotu decydować o relacji
  • Nie spiesz się z budowaniem relacji między kotem a dzieckiem. Nie działaj „na siłę”, przenosząc kota w kierunku niemowlęcia. Zwierzę powinno samo zechcieć podejść i zapoznać się z nowym członkiem rodziny, robiąc to w wybranym przez siebie czasie. Jeśli kot się chowa, pozwól mu na to. Dobrym pomysłem jest przygotowanie podsufitowej półki z miękką poduszką dla kota, które umożliwią mu pozostanie w bezpiecznej oddali przy jednoczesnym obserwowaniu wydarzeń.
  • Staraj się pamiętać o potrzebach kota
  • Choć opieka nad noworodkiem jest czasochłonna, staraj się znaleźć czas dla swojego pupila – zwłaszcza jeśli wcześniej otrzymywał od ciebie dużo czułości. Przytulaj go, głaszcz i rozpieszczaj smakołykami, a kot nie będzie miał poczucia odrzucenia. To z kolei zmniejszy ryzyko, że jego zachowanie się zmieni.

    Kot i noworodek w jednym pokoju

    Jeśli zastanawiasz się, czy kot i noworodek w jednym pokoju to dobry pomysł, to wiedz, że istnieje tylko jedna dobra odpowiedź: jak najbardziej! Izolowanie kota i wyrzucanie go z pomieszczeń, w których wcześniej mógł przebywać, może negatywnie wpłynąć na jego zachowanie. Pozwól, aby kot spędzał czas w jednym pokoju z dzieckiem, obserwując zachowanie zwierzęcia. Oczywiście nie zostawiaj kota sam na sam z noworodkiem – to jednak wciąż jedynie zwierzę, które może zachować się w sposób nieprzewidywalny.

    Jak zabezpieczyć łóżeczko przed kotem?

    Gdy dziecko śpi w ciągu dnia, możesz zamknąć drzwi do jego pokoju i włączyć nianię. Dzięki temu kot nie wejdzie do łóżeczka malca, a ty będziesz słyszeć, co dzieje się w dziecięcym pokoju.
    Jeśli nie chcesz zamykać drzwi albo musisz zabezpieczyć łóżeczko w ciągu nocy (gdy dziecko i kot śpią z wami w jednej sypialni), możesz założyć na łóżeczko specjalną, zabezpieczającą moskitierę. Nie chroni ona niemowlęcia w 100%, ale utrudni kotu przedostanie się do niego.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.