Data modyfikacji:

Jakie książki dla 2-latka wybrać?

Wiek dwóch lat jest idealny na poszerzanie dziecięcej biblioteczki i zaczytywanie się z dzieckiem. Siadając razem do książki, budujemy wyjątkową bliskość i więź. Chcąc mieć pewność, czy wybieramy książkę dopasowaną do wieku malucha, można kierować się oznaczeniami. Jednakże preferencje dziecka zdają się już w tym wieku być najważniejsze. Niektóre dzieci lubią książki dla 2-latka z okienkami, inne interaktywne lub z naklejkami. Wybór jest niezwykle bogaty. Jednak jakąkolwiek książkę wybierzemy, najcenniejsze jest wspólne z dzieckiem zasiadanie przy niej.
jakie książki dla 2-latka

Książeczki edukacyjne dla 2-latka

Z pewnością nie warto w tym wieku dokonywać podziału na książki dla dziewczynek i dla chłopców. W przypadku tak małych dzieci rozdzielenie według płci nie ma większego sensu i uzasadnienia. Ważna jest różnorodność proponowanych książek, nie tylko pod względem zastosowania, ale również treści. 2-latek dopiero rozeznaje się w swoich książkowych preferencjach i dobrze jest, jeśli może doświadczyć zróżnicowanej tematyki. Dla 2-latków sprawdzą się z pewnością książki o zwierzętach. Maluch stopniowo nie tylko poznaje ich nazwy, ale również wydawane przez nie odgłosy. Inne „tematy przewodnie” są już kwestią indywidualną – często są to historyjki o dzieciach czy o samochodach. Maluchy lubią również zaczytywać się w książkach wydawanych seriami, poznając kolejne przygody ulubionego bohatera lub inny fragment otaczającego świata, na przykład serie o Kici Koci, Basi i Franku czy o Peppie.
Warto przy tym wspomnieć, że dobrze jest, jeśli książeczka potrafi przyciągnąć uwagę 2-letniego dziecka, co wbrew pozorom nie zawsze jest takie proste. Książeczka taka powinna przede wszystkim posiadać mało tekstu, a duże obrazki, być napisana jak najprostszym językiem, najlepiej w oparciu na życiu codziennym. Szczególnie przystępne są wiersze i rymy, a także elementy dźwiękonaśladowcze. Ponadto książeczki edukacyjne zachęcają do wykonywania prostych prac plastycznych, a także ćwiczeń rozwijających koncentrację i logiczne myślenie.

Montessori książki dla 2-latka

Książeczki opierające się na metodzie Montessori skupiają się na rozwoju umiejętności, zmysłów poprzez zabawę. Kontrastowe elementy, pobudzające wyobraźnię dziecka, aktywowanie zmysłów poprzez zabawę sprawią, że książka staje się czymś więcej niż tylko książką. Jedną z nich jest „Ćwiczenia dla rączek. Elementarz motoryki małej”.

Książki dla 2-latka z okienkami

Małe dzieci uwielbiają okienka! Jest to element książki, który nigdy się nie nudzi. Maluch może wielokrotnie otwierać te same okienka, będąc każdorazowo tym zafascynowanym. Genialny sposób na pobudzanie u dziecka zainteresowania książkami, jak również świetne ćwiczenie dla małych paluszków. Tego typu książeczki warto mieć zawsze przy sobie – na wypadek przedłużającego się oczekiwania u lekarza czy podczas jazdy samochodem lub innym środkiem transportu. Książeczka z okienkami jest też dobrym pomysłem na drobny podarunek dla dziecka, które zamierzamy odwiedzić. Jest więcej niż pewne, że 2-latek od razu się nią zainteresuje i będzie jeszcze wielokrotnie do niej zaglądał.

Książeczki interaktywne dla 2-latka

Maluchowi przypadną do gustu również książeczki interaktywne, pobudzające dziecięcą aktywność na wiele sposobów. Niektóre wyposażone w baterie stymulują słuch dziecka, ćwicząc wysłuchiwanie przeróżnych odgłosów.

Książki o emocjach dla 2-latka

Już z dzieckiem 2-letnim warto rozmawiać o emocjach, choć temat maluchy traktują bardzo dosłownie, jeszcze nie wychwytując głębszych znaczeń. Bardzo ważne jest zastosowanie jak najprostszego języka, a także zajmowanie się w danym momencie tylko niewielkim elementem świata emocji. W tym wieku sprawdzi się szczególnie seria „Uczucia Gucia”.

Książki z naklejkami dla 2-latka

Dodatek do książki w postaci naklejek sprawia, że jej treść staje się dla dziecka od razu ciekawsza. Samo przyklejanie jest też ważną czynnością, ćwiczącą uchwyt i precyzję działania małych paluszków.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Chmielewska