Data publikacji:

Jak zatrzymać laktację? Naturalne sposoby

Zastanawiasz się, jak powstrzymać laktację? Istnieje na to kilka sprawdzonych metod. Poznaj wszystkie możliwe strategie zatrzymania produkcji mleka

laktacja

Zatrzymanie laktacji – od czego zacząć?

Istnieje kilka sprawdzonych metod zatrzymania laktacji. Trudno powiedzieć która jest najlepsza. To zdecydowanie kwestia indywidualna i zależy od wielu czynników. Zastanów się, która metoda zatrzymania laktacji będzie dla ciebie i dziecka najlepsza. Malucha możesz odstawić od piersi nagle, częściowo lub według wcześniej przygotowanego harmonogramu.

Ciepło, w tym także gorące prysznice czy kąpiele, odciąganie pokarmu do „pustych piersi”, intensywne masaże i bliskość z dzieckiem pobudzają laktację, dlatego warto zdawać sobie z tego sprawę już na samym początku.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do zakończenia laktacji, warto o tym porozmawiać z lekarzem rodzinnym lub pediatrą dziecka. Nie bój się sięgać po leki przeciwbólowe bez recepty, jeśli odstawieniu towarzyszy ból.

Rodzaje odstawienia dziecka od piersi

1. Nagłe odstawienie dziecka od piersi

Czyli odstawienie z dnia na dzień. Ma miejsce najczęściej, gdy mama po prostu nie może dalej karmić maluszka ze względu na chorobę, przyjmowane leki lub nagły wyjazd. To bardzo trudny czas nie tylko dla samego dziecka, ale także dla samej mamy.

Poważnym skutkiem ubocznym nagłego odstawienia dziecka od piersi może być zastój pokarmu. Powoduje to ból, może też prowadzić do zapalenia piersi. Zalegający w piersiach pokarm czasem trzeba mechanicznie odciągać, ale należy pamiętać, że jeśli całkowicie opróżnisz piersi z mleka, to będzie to sygnał dla organizmu, by wyprodukować jeszcze więcej pokarmu, dlatego lepiej odciągać tylko część pokarmu, jeśli jest taka konieczność.

Nagłe zatrzymanie laktacji nie jest polecane przez lekarzy, jeśli masz możliwość planowanego odstawienia malucha od piersi, ale ze względu na różne sytuacje życiowe często jest konieczne. Wiele mam decyduje się też na ten krok, ponieważ planowane odstawienia niekiedy u nich nie działa.

2. Planowane odstawienie dziecka od piersi

Ten proces przebiega o wiele wolniej w porównaniu do nagłego odstawienia, ale wiąże się z mniejszym prawdopodobieństwem wystąpienie nieprzyjemnych skutków ubocznych. Ryzyko zastoju mleka w piersiach jest o wiele mniejsze w porównaniu do nagłego odstawienia.

Jak sama nazwa wskazuje, mama świadomie wycisza laktację. Planowanie odstawienie od piersi polega na tym, że eliminuje się jedno karmienie na 1-5 dni. Po tym okresie eliminuje się kolejne aż do całkowitego odstawienia od piersi. Najlepiej jest zrezygnować z tego karmienia, które jest dla dziecka najmniej ważne. Dla wielu maluszków jest to kolejne karmienie w ciągu dnia. Karmienie, które dla dziecka jest najważniejsze, czyli najczęściej nocne karmienie, karmienie poranne czy to przed zaśnięciem, powinno być eliminowane jako ostatnie.

Dobrze jest przeanalizować system karmienia i ułożyć do niego indywidualny plan. Planowane zatrzymanie laktacji może trwać kilka dni lub kilka tygodni. To wszystko zależy od ciebie i dziecka. Policz dzienne karmienia, zastanów się które są najważniejsze dla dziecka i z których ty chciałabyś zrezygnować w pierwszej kolejności. Postaraj się znaleźć w planie kompromis, który zadowoli obie strony – ciebie i malucha.

Zatrzymanie laktacji zaleca się zaplanować w czasie, gdy dziecko nie jest narażone na dodatkowe stresy związane np. z przeprowadzką, nieobecnością jednego z opiekunów i innymi zmianami, które mogą wpłynąć na samopoczucie podopiecznego. Nie rezygnuj jeszcze z laktacji (jeśli nie musisz) w przypadku, gdy dziecko jest chore. To szczególne istotne, jeśli maluszek ma poniżej 6 miesięcy.

3. Częściowe odstawienie dziecka od piersi

To zdecydowanie o wiele dłuższy proces zatrzymania laktacji, bo może trwać tygodniami lub miesiącami. Polega na zmniejszeniu częstości karmienia piersią dziecka. To od ciebie zależy, jak bardzo chcesz zmniejszyć liczbę karmień w ciągu doby.

Możesz zrezygnować z karmienia w nocy, karmienia w ciągu dnia lub po prostu ograniczyć liczbę karmień do 1-3 w ciągu doby. To wszystko zależy od twoich preferencji. Na pewno w końcu ci się uda znaleźć kompromis odpowiedni zarówno dla ciebie, jak i twojego dziecka!

Warto zaznaczyć, że to naturalny proces po 5. - 6. miesiącu życia maluszka, gdy ten zaczyna zjadać już stały pokarm i nie potrzebuje tyle samo mleka mamy, co kiedyś. Takie częściowe odstawienie możesz zaplanować, ale możesz też zdecydować się na nie z dnia na dzień.

Jak zatrzymać laktację? Domowe sposoby:

  • stosuj zimne okłady na piersi. Możesz wykorzystać do tego namoczone w chłodnej wodzie liście kapusty, ręczniki lub inne produkty, które trzymają temperaturę. Chłód działa hamująco na produkcję mleka, ale działa też przeciwbólowo miejscowo;
  • odciągaj pokarm tylko częściowo, nie doprowadzaj do całkowitego opróżnienia piersi. „Puste” piersi to sygnał dla ciała do większej produkcji mleka; 
  • nie pobudzaj piersi mechanicznie. Oczywiście, jeśli czujesz ból i masaż daje ci ulgę lub masowanie piersi chroni cię przed zastojem mleka, nie wahaj się i rób to, co podpowiada ci ciało. Musisz jednak wiedzieć, że masaż piersi może także doprowadzić do zwiększonej produkcji pokarmu; 
  • pij napary z szałwii przynajmniej raz dziennie;
  • Nie bój się stosować niesterydowych leków przeciwzapalnych, np. ibuprofenu. Lek działa przeciwbólowo, ale też przeciwzapalnie, dlatego warto po niego sięgać, jeśli odczuwasz ból piersi.

Zatrzymanie laktacji – leki

Niekiedy konieczne jest sięgnięcie po leki hamujące laktację na poziomie hormonalnym. Najczęściej stosowane są leki z bromokryptyną. O tym, czy należy z ich skorzystać, decyduje lekarz. Są to leki dostępne na receptę.

Zdjęcie:  DmytroMykhailov/Envato Elements