Data modyfikacji:

Niemowlę ulewa przezroczystym płynem – co to znaczy?

Ulewanie przezroczystym płynem u niemowlaka wzbudza w rodzicach zwykle niepokój. Tymczasem, ulewanie, będące cofaniem się pokarmu, jest procesem naturalnym, bardzo często występującym u maleńkich dzieci. Za ulewanie w głównej mierze odpowiada jeszcze niedojrzały układ pokarmowy. Problem znika zazwyczaj wraz z nabywaniem umiejętności siadania i rozszerzaniem diety o produkty stałe. Wygląd i konsystencja ulewanego pokarmu jest ściśle związana z etapem trawienia przyjętego pokarmu.
niemowlę ulewa przezroczystym płynem

Ulewanie przezroczystym płynem u niemowlaka – co to znaczy?

Ulewanie jest częstą fizjologiczną przypadłością dotykającą układ pokarmowy maluszków. Mimo że wygląda niepokojąco, dziecko nie doświadcza dolegliwości bólowych. Zwykle ulewanie wynika bezpośrednio z techniki karmienia wymagającej korekty, ze zbyt szybkiego skracania odstępów pomiędzy posiłkami lub ze spożywania mleka lub płynów w nadmiernych porcjach. Nawet do 1,5. roku życia dziecka ulewanie wciąż jest traktowanie jako normalne i fizjologiczne. Ważne jest jednak odróżnianie ulewania od chlustających wymiotów. Podczas ulewania treść pokarmowa nie wydostaje się pod ciśnieniem, a maluch jest wtedy zwykle spokojny i nie płacze.
Ulewanie wodą oznacza najczęściej, że pokarm został już wcześniej przetrawiony/przetworzony, dziecko za dużo wypiło (przy dopajaniu) lub zjadło. Ponadto ulewanie przezroczystym płynem u niemowlaka pojawia się w znacznym odstępie czasu po karmieniu, na przykład po dwóch godzinach. Takiemu ulewaniu sprzyja dopajanie wodą. Zdarza się, że maluch ulewa nosem, co objawia się kilkoma wypływającymi kroplami, najczęściej wody. Ulewanie nosem wzmaga w rodzicach szczególnie duży niepokój, choć nawet takie należy do zjawisk fizjologicznych. Woda jest w tym wypadku strawionym mlekiem, a ten sposób wydalania wpływa na regulację ilości pokarmu w brzuchu. W sytuacji przepajania dziecka wodą z noska będzie wtedy wypływać woda.

Co robić, gdy niemowlę ulewa przezroczystym płynem?

Odpowiednie postępowanie może znacząco poprawić pracę układu pokarmowego dziecka:
  • Unikanie karmienia w pozycji leżącej – główka oraz górna część tułowia powinny być ułożone wyżej niż reszta ciała.
  • Po karmieniu pionizowanie maluszka poprzez noszenie lub podtrzymywanie niemowlaka na ramieniu, w pozycji do odbicia.
  • Po karmieniu zapewnianie dziecku spokoju, unikanie gwałtownych ruchów, przebierania, przewijania czy kąpania, a także wszelkich zabaw ruchowych.
  • Podczas odkładania dziecka do łóżeczka zapewnianie bezpiecznej pozycji na boku.
  • Delikatne uniesienie materaca od strony główki poprzez podłożenie na przykład zrolowanego ręcznika.
  • Nade wszystko ważne jest dołożenie wszelkich starań, aby dziecko nie jadło zbyt łapczywie i zbyt pośpiesznie. Maluch połyka wtedy dużo powietrza, co nie pozostaje bez wpływu na pracę brzuszka. Lepiej nie dopuszczać u dziecka do odczuwania dużego głodu, ponieważ będzie wtedy bardziej łapczywie ssać, razem z powietrzem. Warto zmniejszać porcje, ale podawać je w częstszych odstępach czasu. Ponadto warto obserwować, w jakich sytuacjach dochodzi do ulewania przezroczystym płynem u niemowlaka, a także co powoduje zwiększenie komfortu i zapobieżenie ulewaniu. Jeśli do ulewania dochodzi po około godzinie po karmieniu, oznacza to, że dziecko powinno po posiłku dłużej przebywać w pozycji pionowej, najlepiej do czasu odbicia się.
    Warto też pamiętać, żeby wszelkie niejasności czy niepokojące dodatkowe dolegliwości skonsultować z lekarzem. Jest to ważne, gdy podejmowane działanie nie przynosi efektu, jeśli częstotliwość ulewania nie zmniejsza się, a maluch jest przy tym niespokojny czy płaczliwy.

    Niemowlę ulewa przezroczystym płynem – kiedy się niepokoić?

    O ile samo ulewanie nie jest zjawiskiem niepokojącym, o tyle w pewnych okolicznościach powinno zwrócić szczególną uwagę. Bacznej obserwacji wymaga z pewnością stan, gdy maluch ulewa często i w znacznych ilościach i nie przybiera prawidłowo na wadze. Wzbudzające niepokój jest również karmienie, jeśli nie przebiega ono spokojnie, a dziecko jest niespokojne, ssie bardzo nierównomiernie, przerywając je gwałtownie i podejmując kolejne próby. Jeśli do tego niemowlę często choruje, łapiąc kolejne infekcje, można podejrzewać u niego chorobę refluksową, inaczej refluks. Dolegliwość ta wywołuje u dziecka dyskomfort i ból. Dziecko może wtedy na przykład wyginać się. Prawidłowa diagnostyka wymaga konsultacji lekarskiej. Specjalista zbada malucha nie tylko pod kątem ewentualnego refluksu, ale również alergii pokarmowej czy też innych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Czasami konieczne jest wykonanie między innymi kontrolnego badania USG, aby sprawdzić, czy jakieś problemy pokarmowe objawiają się właśnie ulewaniem przezroczystym płynem.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Anna Chmielewska