Sposoby na trądzik niemowlęcy

Data:

Aż 20 proc. niemowlaków ma trądzik niemowlęcy. Wypryski na buzi maluszka bardzo niepokoją rodziców. Trądzik niemowlęcy to dolegliwość, która zwykle mija sama i nie ma nic wspólnego ani z dietą mamy karmiącej piersią ani z alergią dziecka. Podpowiadamy, co stosować na trądzik niemowlęcy.

trądzik noworodkowy zdjęcia

 

Trądzik niemowlęcy występuje przede wszystkim na twarzy, może schodzić na dekolt, bardzo rzadko pojawia się na innych częściach ciała. To krostki, często z białym czubkiem, czerwone grudki, które mogą zlewać się w większe, zaczerwienione skupiska. Nie towarzyszy im przesuszenie skóry (wręcz przeciwnie, skóra sprawia wrażenie, tłustej, zanieczyszczonej, grudkowatej). Ale warto pamiętać, że trądzikowi niemowlęcemu może również towarzyszyć ciemieniucha. Te żółtawe łuski  i strupki mogą schodzić płatami i łuszczyć się,  Niemowlę dotknięte trądzikiem niemowlęcym i ciemieniuchą (zwykle na czole i na brwiach) jednocześnie niestety w niczym nie przypomina wyobrażenia o słodkim bobasku, które towarzyszy wielu rodzicom oczekującym pierwszego dziecka.

Trądzik noworodkowy

Trądzik niemowlęcy pojawia się zwykle ok. 3-4 tygodnia życia noworodka. Jest wynikiem działania hormonów, które matka przekazała mu w końcówce ciąży i które może nadal przekazywać w mleku. Te hormony to androgeny, których poziom w końcówce ciąży się podwyższa. Androgeny kontrolują działanie gruczołów łojowych. Po pierwszym miesiącu życia dziecka jego gruczoły produkują taką ilość łoju, jak u dorosłego człowieka. Są jednak o wiele mniejsze, szczególnie ich ujście jest bardzo wąskie. Może to powodować wypryski, krostki, a nawet stany zapalne, jeśli ujście gruczołu zostanie podrażnione i nadkażone. Może do tego dojść dość łatwo, bo trądzik niemowlęcy, szczególnie, jeśli dziecko często jest przegrzewane –może swędzieć. A maluszek w tym wieku, z trudnością, ale może się już drapać. Na szczęście są sposoby na trądzik niemowlęcy, a przynajmniej na zapobieganie jego powikłaniom i minimalizowanie objawów.

Dlatego jeśli u dziecka pojawi się trądzik niemowlęcy, ważne jest szczególne zachowanie higieny oraz wspomaganie oczyszczania się ujścia gruczołów łojowych, czyli bardzo delikatny peeling.  Oczyszczanie buzi i zapobieganie blokowaniu się ujścia gruczołów łojowych powinno spowodować, że trądzik nie będzie przybierał ostrzejszej formy, ale za to, aby całkowicie zniknął pomoże tylko czas. Co na trądzik niemowlęcy będzie najlepsze?

Sposoby na trądzik niemowlęcy:

  • codziennie przemywaj twarz dziecka i inne miejsca, jeśli są dotknięte trądzikiem – ciepłą, przegotowaną wodą na waciku, a najlepiej – jałowej gazie, przecieranie powinno jednocześnie pełnić  funkcję bardzo delikatnego peelingu mechanicznego
  • trądziku niemowlęcego nie powinno się natłuszczać ciężkimi  preparatami, które mogą zapychać pory i utrudniać oczyszczanie się gruczołów łojowych
  • delikatne kremy nawilżające przeznaczone od pierwszych dni życia, mogą być używane, bo zmiękczają warstwę rogową naskórka i w ten sposób zapobiegają czopowaniu się ujścia gruczołów
  • jeśli zauważymy, że w którymś miejscu zmiany są zaognione, pojawiają się nadkażenia czy grudki rosną, to można je przemywać patyczkiem nasączonym w płynie antyseptycznym np. Octaniseptem lub olejku z drzewa herbacianego
  • stany zapalne można smarować również preparatami z cynkiem lub maścią z tormentiolem (ale bez zawartości kwasu bornego)
  • należy unikać kosmetyków zawierających oleje mineralne

 

Maści na trądzik niemowlęcy

Jeśli domowe sposoby na trądzik niemowlęcy nie działają konieczna jest wizyta u lekarza. Są przypadki, w których konieczna jest konsultacja lekarska: nadkażenia, ropnie, duże stany zapalne. Warto udać się do lekarza, jeśli trądzik niemowlęcy nie mija po 6 miesiącu życia dziecka. W takim przypadku  lekarz może przepisać maść na trądzik niemowlęcy lub płyn z antybiotykiem. Zwykle jest to erytromycyna lub nadtlenek benzoilu.

 

 

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
3-6-2020
Ocena:
Nie raz nie można uniknąć trądziku, ważne jest by pomóc albo nie zaszkodzić maluszkowi. Do pielęgnacji używam tylko produktów naturalnych ostatnio testuje kosmetyki OnlyBio i widzę znaczną poprawę.
29-4-2019
Ocena:
A jakie mąści polecacie na trądzik niemowlęcy?