Data modyfikacji:

Szerokie pieluchowanie pampersem: ile godzin dziennie?

Dawniej szerokie pieluchowanie było powszechnie stosowane, między innymi w celach profilaktycznych oraz samego leczenia dysplazji stawów biodrowych. W obecnych czasach zdrowym dzieciom absolutnie się tego już nie zaleca. Szerokie pieluchowanie polega na zakładaniu pieluchy w specjalny sposób, ale tylko przy wyraźnym zaleceniu ortopedy. Proces wymaga systematyczności oraz okresowej kontroli specjalisty.
szerokie pieluchowanie

Szerokie pieluchowanie

Szerokie pieluchowanie zalecają ortopedzi w leczeniu dysplazji stawów biodrowych u niemowląt. Czym jest dysplazja? Zacznijmy od tego, że nóżki dziecka w brzuchu mamy są zgięte i delikatnie rozchylone. Pozycja taka sprzyja maksymalnemu dopasowaniu głowy kości udowej do panewki. Po urodzeniu staw jeszcze nie jest w pełni wykształcony, a ponadto pozostaje bardzo elastyczny. Wtedy zdarza się, że u niektórych maluchów, na skutek niedostatecznego rozwoju części tworzących staw, dochodzi do możliwego wysunięcia poza staw kości udowej. Właśnie ta nieprawidłowość jest określana dysplazją stawu biodrowego. Przyczyn upatruje się w czynnikach genetycznych, hormonalnych, a także w nieprawidłowym przebiegu czynności pielęgnacyjnych (między innymi ciągnięcia dziecka za nóżki podczas zmiany pieluchy). Dysplazją częściej są dotknięte dziewczynki, a nieleczona może skutkować późniejszymi trudnościami z chodzeniem. Chód przypomina wtedy kroczenie kaczki lub pojawia się utykanie.
Niezmiernie ważnym i absolutnie koniecznym badaniem jest USG bioderek, aby móc ocenić, czy rozwój dziecka przebiega prawidłowo. Takie pierwsze badanie USG, zwane badaniem preluksacyjnym, powinno odbyć się dość szubko, najlepiej między czwartym a szóstym tygodniem życia malucha. Kolejna wizyta kontrolna odbywa się w późniejszym terminie wskazanym przez specjalistę. Skierowanie do poradni preluksacyjnej jest przekazywane w szpitalu, przy wypisie po porodzie.

Szerokie pieluchowanie – jak to robić?

Zanim wprowadzono na rynek wygodne pieluchy jednorazowe, szerokie pieluchowanie odbywało się przy wykorzystaniu pieluch tetrowych bądź flanelowych. Dwie z nich należało złożyć w prostokąt, a następnie włożyć pomiędzy nóżki dziecka. Trzecia pielucha miała za zadanie takie związanie całości, żeby całość utrzymała się na miejscu. Teraz, dzięki pampersom, jest zdecydowanie łatwiej, choć nadal pieluszki wielorazowe w szerokim pieluchowaniu są bardzo potrzebne. Najpierw maluszkowi zakładamy właśnie pampersa, a dopiero na niego warstwy z pieluch tetrowych lub flanelowych. Niezwykle wygodne wydaje się być zastosowanie również specjalnej pieluchy ortopedycznej przeznaczonej właśnie do szerokiego pieluchowania.

Szerokie pieluchowanie – ile godzin dziennie?

Harmonogram szerokiego pieluchowania, a także sam sposób odwodzenia nóg, ustala lekarz specjalista. Ważne jest dopasowanie postępowania do indywidualnych potrzeb dziecka i do rozwoju stawów. Ubrania zakładane podczas szerokiego pieluchowania nie powinny być zbyt obcisłe, co grozi powstawaniem odparzeń, ani zbyt luźne, co nie utrzymywałoby pieluch na swoim miejscu. Ponadto, szczególnie u dziecka z dysplazją, ważne jest podawanie odpowiednich dawek witaminy D, co ma zapobiegać krzywiźnie.
Aby wspierać rozwój dziecięcych stawów bioderkowych, należy:
  • pozwalać niemowlakowi na trochę swobody – maluszki przy zmianie pieluszki czy po kąpieli lubią swobodnie wymachiwać nogami. Swoboda dotyczy też odpowiedniego rozmiaru ubranek;
  • podczas zmiany pieluszki nigdy nie ciągnąć malucha na nóżki. Unosząc pupę, trzeba pod nią wsunąć rękę;
  • pozwalać na zdobywanie kolejnych umiejętności motorycznych w naturalnym dla dziecka czasie. Nie przyspieszaj nauki siedzenia, sadzając malucha, który jeszcze tego nie potrafi, pomiędzy poduszkami. Nie przyspieszaj również nauki wstawania i chodzenia. Zapomnij o stosowaniu chodzika;
  • stwarzać dziecku możliwość leżenia na brzuchu, przy ułożeniu nóg na tak zwaną żabę. Zdarza się, że maluchy nie przepadają za taką pozycją. Warto przyciągać wtedy uwagę dziecka, pokazując na przykład książeczkę czy zabawkę;
  • nosić dziecko w chuście, twarzą do siebie, przy zgięciu nóg na wspomnianą „żabę”. Prawidłowe ułożenie dziecka podczas chustonoszenia sprzyja utrzymywaniu odpowiedniej postawy stawów biodrowych i kręgosłupa. Podczas takiego ułożenia w chuście kość udowa znajduje się w panewce, a nóżki są zgięte pod odpowiednim kątem. Sprzyja to dojrzewaniu stawu biodrowego we właściwych warunkach.
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Anna Chmielewska