Data modyfikacji:

W czym prać ubranka noworodka? Polecane środki

Odpowiednie przygotowanie ubranek dla noworodka jest niezwykle istotne. Szczególnie stresujące jest pierwsze pranie ubranek dla noworodka. Maluszek posiada nie w pełni rozwinięty układ odpornościowy, a nieodpowiednie pranie może wywołać podrażnienia lub zmiany alergiczne na delikatnej skórze noworodka. Są one swędzące, mogą się sączyć i sprawiać ból. Poza tym mogą stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia malucha. W czym prać ubranka noworodka? Jak je prać? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem. Na pewno znajdziesz odpowiedzi na nurtujące cię pytania.
w czym prać ubranka niemowlęce
Opieka nad noworodkiem jest nie lada wyzwaniem dla rodziców. Skóra noworodka jest delikatna i mniej odporna niż skóra osoby dorosłej na kontakt z substancjami chemicznymi. Wymaga szczególnej uwagi i pielęgnacji. Do 3. roku życia nie wykształci w pełni ważnych mechanizmów obronnych. Zmiany alergiczne na skórze noworodka i niemowlaka manifestują się poprzez suchość skóry, zmiany rumieniowe, zmiany rumieniowo-grudkowe, rumieniowo-obrzękowe lub zmiany sączące. Dlatego niezwykle istotne jest odpowiednie przygotowanie ubranek dla noworodka oraz rzeczy, które mają bezpośredni kontakt z wrażliwą skórą dziecka. Kluczowy jest zarówno sposób prania, jak i to, w czym te ubranka są prane.
Przeczytaj również: Jakie ubranka dla noworodka wybrać?

Jak prać ubranka dla noworodka?

Pranie zarówno nowych, jak i używanych ubranek dla noworodka jest koniecznością. Warto wykonać pranie wszystkich ubranek jeszcze przed porodem, aby były one gotowe na czas poporodowy. Pranie należy wykonać w temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza, natomiast bieliznę i ubrania mające bezpośredni kontakt ze skórą noworodka warto prać w temperaturze nawet 90 stopni Celsjusza. W związku z tak wysoką temperaturą prania ubranka powinny zostać wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bawełna lub bambus. Warto zwrócić uwagę, aby kolory były raczej jasne, ze względów praktycznych. Wysoka temperatura prania powoduje szybkie wyblaknięcie materiałów i nieestetyczny wygląd ubranek. Ubranka dla noworodków i niemowlaków warto prać osobno. Nie należy wykonywać wspólnego prania z ubraniami innych domowników. Bardzo ważne jest dozowanie preparatu do prania. Niektóre produkty są skoncentrowane, więc wystarczy ich niewielka ilość, aby spełniły swoje zadanie. Innych natomiast trzeba użyć więcej, aby przyniosły pożądane skutki. Nie należy przekraczać zalecanej ilości produktu, ponieważ wypłukanie będzie bardzo utrudnione. Kluczowy jest proces płukania. Powinny to być minimum dwa cykle płukania, a idealnie byłoby, gdyby były to trzy cykle w praniu automatycznym. Piorąc ubranka ręcznie, trzeba bardzo często wymieniać wodę i dokładnie wypłukać ubranka. Dokładnie wypłukiwanie ubranek pozwala usunąć niepożądane pozostałości po detergencie do prania dla noworodków. Detergenty mogą powodować podrażnienia.

W czym prać niemowlęce ubrania?

Wybór odpowiedniego preparatu do prania ubranek noworodka jest niezwykle istotny. Płyn lub proszek do prania ubranek noworodkowych i niemowlęcych powinien być hipoalergiczny oraz dobrze, aby był ekologiczny. Nie może zawierać żadnych składników, które potencjalnie mogą wywoływać alergie lub podrażnienia. Dzięki temu możemy zminimalizować ryzyko powstania działań niepożądanych po praniu. Szukając odpowiedniego produktu przeznaczonego do prania ubranek noworodkowych i niemowlęcych, należy szukać na opakowaniu certyfikatów bezpieczeństwa, atestów oraz informacji, że produkt może być stosowany już od pierwszych dni życia. Ważne, aby był to preparat pozytywnie zaopiniowany i rekomendowany przez Instytut Matki i Dziecka. Wyłącznie produkty, które spełniają najostrzejsze kryteria Instytutu Matki i Dziecka, mogą otrzymać taką rekomendację. W składzie preparatów trzeba unikać przede wszystkim barwników i aromatów zapachowych. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby w proszku do prania lub płynie nie znajdowały się fosforany, które są niekorzystne dla skóry noworodka i niemowlaka. Jak długo prać w takich preparatach ubranka dla dzieci? Absolutne minimum to pół roku. Instytut Matki i Dziecka rekomenduje, aby prać w specjalistycznych produktach ubranka do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia. Najlepiej jest obserwować skórę swojego dziecka. Jeżeli nie jest ona skłonna do podrażnień, można skrócić okres prania dziecięcych ubrań w specjalistycznych produktach.

Polecane produkty do prania ubranek niemowlęcych

Poniżej przedstawiamy płyny i preparaty do prania ubranek dla noworodków i niemowląt rekomendowane przez Instytut Matki i Dziecka. 

Ludwik Żel do prania ubranek dziecięcych Baby Care

Frosch Baby Koncentrat do prania ubranek

Lovela Baby Hipoalergiczne mleczko do prania Biel 

Dzidziuś Płatki mydlane do prania

Lovela Kapsułki do prania do bieli i kolorów

Lovela Proszek do prania kolorów

Lovela Proszek do prania do bieli

Frosch Baby Spray do usuwania plam z ubranek

Warto wybierać produkty rekomendowane przez Instytut Matki i Dziecka, aby mieć pewność, że stosowane preparaty są bezpieczne dla naszego maleństwa. 
Zdjęcie: Envato Elements
Bibliografia:
Autor: Justyna Lelito