Szczepienie przeciwko bakterii Haemophilus influenzae typu b jest obowiązkowym działaniem prewencyjnym, które chroni nasze dzieci przed groźnymi powikłaniami spowodowanymi zakażeniem. Dzieci do 5. roku życia, czyli te, których system odpornościowy nie jest w pełni ustabilizowany, są najbardziej narażone na zagrożenie Hib. W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Z reguły zarażenie jest wynikiem kontaktu z osobą zarażoną. Jest to niestety trudne do zweryfikowania, gdyż starsze dzieci, jak również dorośli, przechodzą infekcję bezobjawowo.
Jakie są skutki zarażenia bakterią Haemophilus influenzae typu b? Wśród zaburzeń najczęściej wymienia się zapalenie płuc, sepsę, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a także zapalenie szpiku kostnego. Ze względu na fakt, iż ponad 90% zakażeń wśród najmłodszych dzieci wywołuje właśnie ta bakteria, zdecydowano się włączyć szczepienie przeciwko Hib do obowiązkowego kalendarza szczepień. Jedną z największych trudności w relatywnie wczesnym zidentyfikowaniu zakażenia jest fakt, że początkowa faza przebiega wyjątkowo spokojnie. Druga faza zakażenia jest bardzo gwałtowna, przez co w wielu przypadkach dziecko musi być hospitalizowane.
Zgodnie z oficjalną rekomendacją Narodowego Funduszu Zdrowia, szczepienie przeciwko Hib powinno składać się z dwóch etapów. Pierwszy etap to szczepienie podstawowe, które podzielone jest na trzy dawki. Pierwsza dawka powinna zostać podana jak najwcześniej - najlepiej pomiędzy 6. a 8. tygodniem życia dziecka. Kolejne dwie dawki mogą zostać podawane w odstępie do półtorej-dwóch miesięcy.
Drugi etap to szczepionka uzupełniająca, która zagwarantuje dzieciom długoterminową ochronę przeciwko Hib. Dawka dodatkowa powinna zostać podana w momencie, gdy dziecko osiągnie 16. miesiąc życia. W celu zapewnienia skutecznej ochrony, czwarta dawka szczepionki nie powinna być podawana później, niż przed osiągnięciem 18. miesiąca życia.
Nie istnieje zbyt wiele przeciwwskazań, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy planują zaszczepić się przeciwko Hib. Jak w przypadku każdego szczepienia, również przed tym powinna nastąpić konsultacja z lekarzem, który zakwalifikuje nas do szczepienia. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że w przypadku gorączki lekarz może zadecydować o wstrzymaniu szczepienia. Przeciwwskazaniem do podania szczepionki jest również alergia na którykolwiek ze składników szczepionki. Dotychczas nie stwierdzono jednoznacznie, czy pacjenci otrzymujący szczepionkę przeciw Haemophilus influenzae typu b odczuwają znaczne skutki uboczne. Bardzo rzadko może pojawić się złe samopoczucie lub naturalny ból, który odczuwany jest w miejscu szczepienia.
Coraz większą popularnością cieszą się jednak szczepionki wieloskładnikowe - szczepionka 5w1 lub szczepionka 6w1. Tego typu szczepienia gwarantują jednoczesną ochronę przeciwko kilku chorobom (błonica, tężec, polio, krztusiec, Hib oraz WZW typu B, która wchodzi w skład szczepionki 6w1). Dzięki takim szczepionkom nasze dziecko nie musi być poddawane kilkukrotnemu kłuciu, co jest komfortowe zarówno dla rodziców, jak i dla naszych maluchów. Tego typu szczepionki skojarzone są jednak nierefundowane, a ich cena oscyluje wokół kwoty od 140 do 260 złotych, w zależności od wariantu szczepionki i jej producenta.