Artykuły do dziecięcej pupy

Data:

Pupa niemowlaka jest najbardziej narażona na pieluszkowe zapalenie skóry. Szczelnie zamknięta w pieluszce, wystawiona na ciągły kontakt z moczem i kałem. Wystarczy byle drobiazg, by pojawiły się zaczerwienienia, a chwilę później otarcia czy pęcherzyki. 


niemowlak

 

Oczywiście nie każde odparzenie przechodzi w pieluszkowe zapalenie skóry ale każde boli i sprawia dyskomfort. Dlatego na ratunek tak delikatnego ciała idą artykuły do dziecięcej pupy.

 

Chusteczki nawilżające

Na spacerze, w podróży, a także w domu idealnie sprawdzają się chusteczki nawilżające. Dermatolodzy twierdzą, że możesz nimi śmiało oczyszczać pupę dziecka, nawet kilka razy dziennie. Zawierają składnik, który myje skórę, na pewno więc nie pozostają na niej resztki dziecięcej kupki. Dodatkowo są nasączane specjalnymi balsamami lub mleczkami. Nie wysuszają tak jak mydło, tylko lekko natłuszczają. Dlatego po umyciu rąk często masz wrażenie, że skóra jest trochę tłusta i lekko się klei.


Niestety zawarte w chusteczkach nawilżających substancje niekiedy mogą podrażnić skórę dziecka, szczególnie jeśli mamy do czynienia z małym alergikiem. W takich przypadkach warto sprawdzić chusteczki różnych firm (różnią się składem) i wybierać te z napisem 'sensitive' (do wrażliwej skóry). Zamiast chusteczek nawilżanych do oczyszczania pupy możesz również stosować przegotowaną wodę (samą lub z dodatkiem mydła dla dzieci). 

 

Kremy do pupy przeciw odparzeniom 

Kremy i maści przeciw odparzeniom skutecznie chronią pupę maleństwa przed pieluszkowym zapaleniem skóry. Najczęściej mają działanie nawilżające lub/i przeciwzapalne i odkażające. Jeśli pielęgnujesz noworodka smaruj nimi skórę dziecka po każdej zmianie pieluszki. Stosuj cienką warstwę na osuszoną skórę pupy dziecka. Nie zapominaj o fałdkach i zakamarkach skóry, które także wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Kremy przeciw odparzeniom dostaniesz w każdej drogerii, supermarkecie czy aptece. Pediatrzy często polecają Linomag lub maść na bazie lanoliny robioną w aptece na receptę.

 

Kremy z cynkiem do leczenia podrażnień

Jeśli skóra pupy jest podrażniona i zaczerwieniona możesz zastosować krem z cynkiem, np. sudocrem, penaten. Stosuj go tylko przy zmianach skórnych i smaruj oszczędnie gdyż cynk wysusza skórę.

 

Zasypki do pupy

Zasypkę stosuje się również w profilaktyce do odparzeń. Nasypujemy jej trochę na swoją dłoń, z dala od dziecka, by nie wciągało do płuc pyłu, i delikatnie, cienką warstwą rozprowadzamy na ciele. Uważajmy, by puder nie zbijał się w grudki, które powodują one podrażnienia  i mogą prowadzić do pieluszkowego zapalenia skóry. Z tego względu zasypki nigdy nie stosujemy razem z kremem, czy na mokrą skórę. Niektórzy nie zalecają też stosowania jej u dziewczynek, bo naturalna wilgoć pochwy i cewki moczowej może sprawić, że zrobią się z nich wspomniane grudki.

Dla maluchów podatnych na alergię najbezpieczniejsze są naturalne odmiany z mąki kukurydzianej lub ziemniaczanej, ewentualnie talk. Gorsza jest cynkowa, ponieważ wciągnięta do dróg oddechowych podrażnia je. Ostatnio pojawiły się zasypki w płynie, które nie stwarzają takiego niebezpieczeństwa.

Naukowcy twierdzą, iż stosowanie talku ma negatywne skutki na ciało. Przede wszystkim połączony z innymi mazistymi kosmetykami tworzy powłokę izolującą skórę bobasa. Powoduje zaburzenia w oddychaniu i czynnościach wydzielniczych skóry, dlatego większość mam woli stosować kremy przeciw odparzeniom.

 

Niezastąpiona oliwka?

Oliwka, to najpopularniejszy kosmetyk do pielęgnacji niemowląt. Natłuszcza, oczyszcza  z resztek pudru i kremu, zmiękcza wodę podczas kąpieli. Jest także idealna do masażu i niezastąpiona w walce z ciemieniuchą. Nie zaleca się jej jednak do pielęgnacji pupy. Dolana do kąpieli delikatnie nawilża ciało malucha, zostawiając na nim ochronny film, a nawilżona pupa jest mniej skłonna do podrażnień

 

Pupa szkraba to bardzo delikatne miejsce, trzeba dbać o nią należycie. Oprócz stosowania kosmetyków nie zapominajmy o jej myciu i wietrzeniu. Baraszkowanie z gołą pupą to nie tylko profilaktyka pieluszkowego zapalenia skóry ale także niezła zabawa. W końcu najważniejsze by bobas czuł się dobrze i komfortowo.

 

Autor: Agnieszka Godlewska

 

Zdjęcie: Fotolia by © Monkey Business

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
11-7-2018
Ocena:
Ja polecam krem Bambino ja stosuję temu krem u mojego maluszka obowiązkowo przy każdej zmianie pieluszki
7-2-2018
Ocena:
I wszystko jasne :) dzięki