Data modyfikacji:

Czerwone plamy u noworodka po porodzie – co to oznacza?

Zauważyłaś czerwone plamy u noworodka po porodzie? Spokojnie, to prawdopodobnie rumień noworodkowy, czyli fizjologiczna (naturalna) reakcja organizmu na zmianę otoczenia. Nie stanowi ona zagrożenia dla zdrowia maluszka, ale dobrze wiedzieć, w jaki sposób pielęgnować zmienioną rumieniem skórę. Podpowiadamy, co dokładnie robić, i wyjaśniamy, jakie mogą być inne przyczyny zmian skórnych u noworodka.

Czerwone plamy u noworodka – rumień noworodkowy

Czerwone plamy u noworodka po porodzie, które pojawiają się w pierwszych dobach życia dziecka, to najprawdopodobniej niegroźny rumień noworodkowy. Jest to rodzaj dermatozy o łagodnym charakterze, a precyzując: reakcja organizmu na kontakt z różnymi nowymi bodźcami.
W przypadku tej przypadłości czerwone plamy u noworodka pojawiają się między drugą a trzecią dobą życia. Zlokalizowane są na tułowiu oraz twarzy dziecka, do tego często na twarzy maluszka można zauważyć grudki o biało-żółtym kolorze.
Rumień noworodkowy nie przysparza dziecku żadnych dolegliwości i nie stwarza żadnego zagrożenia. Zazwyczaj ustępuje już po tygodniu, choć nie można wykluczyć, że kiedyś powróci.

Czerwone plamy u noworodka po porodzie – jak pielęgnować skórę z rumieniem noworodkowym?

Czerwone plamy u noworodka, które pojawiają się w przebiegu rumienia noworodkowego, wymagają jedynie tradycyjnej pielęgnacji. W szczególności pamiętaj o tych zasadach:
  • oczyszczaj skórę dziecka codziennie, przy czym przynajmniej co drugi dzień powinno być to oczyszczanie poprzez klasyczną kąpiel (oczywiście możesz również kąpać maluszka codziennie);
  • sięgaj po kosmetyki o prostym, naturalnym składzie; nie musisz od razu używać emolientów – najpierw sprawdź, jak noworodek reaguje na zwykłe, naturalne preparaty;
  • nie zapominaj o kompleksowej pielęgnacji okolic intymnych i pupy; przewijaj dziecko, kiedy tylko zabrudzi pieluszkę, dokładnie osuszaj skórę, nie zapominaj też o jej odpowiednim nawilżeniu;
  • stosuj oliwkę lub mleczko nawilżające – u wielu tak małych dzieci skóra początkowo jest bardzo przesuszona.

Czerwone plamy u noworodka – inne przyczyny

Czerwone plamy u noworodka – po porodzie lub w kolejnych dniach/tygodniach jego życia – mogą mieć również inne przyczyny. Sprawdź, jakie i kiedy warto udać się z dzieckiem do lekarza.
  • Odparzenia
Jeśli czerwone plamy u noworodka zlokalizowane są na pupie, to najprawdopodobniej maluch cierpi na zwykłe odparzenia. Nie trzeba wiele do ich powstania – wystarczy, że dziecko zrobi kupkę na przykład podczas spaceru i nie zostanie odpowiednio szybko przewinięte.
Na odparzenia najlepiej sprawdzają się specjalne maści i kremy (unikaj natomiast zasypek). Nakładaj niewielką porcję preparatu – tak aby nie stworzył białej warstwy na skórze. Nadmiar kremu czy maści może zostać wchłonięty przez pieluszkę, co sprawi, że straci ona swoje właściwości absorpcyjne. To z kolei oznacza, że dziecko jeszcze mocniej będzie narażone na odparzenia.
Uwaga! Jeśli mimo odpowiedniej pielęgnacji czerwone plamy u noworodka nie zmniejszają się, udaj się do pediatry. W przeciwnym razie może dojść do bardzo bolesnego i groźnego nadkażenia bakteryjnego.
  • Plamy łososiowe
Plamy łososiowe, zwane również „uszczypnięciami bociana”, to zmiany, które zazwyczaj pojawiają się na czole, górnej wardze oraz na karku – przy włosach. Nie stanowią one zagrożenia dla dziecka (to wynik poszerzania się naczyń krwionośnych) i po diagnozie nie wymagają kolejnych konsultacji lekarskich.
  • Naczyniaki włośniczkowe
Jeśli czerwone plamy u noworodka po porodzie przypominają grudki, to najprawdopodobniej są to naczyniaki włośniczkowe. Mogą one pojawić się w zasadzie na każdej części ciała. Nie są groźne – ustępują samoistnie.
  • Potówki
Jeśli poprzez termin „czerwone plamy u noworodka” rozumiesz jasnoczerwone krostki, to być może twoje dziecko cierpi na potówki. Zazwyczaj powstają one z powodu przegrzania dziecka na skutek niewłaściwego doboru ubranek (ubieranie maluszka za grubo). Pęcherzyki mogą pojawiać się na całym ciele, niemniej zazwyczaj lokalizują się na skórze głowy, szyi i w fałdkach skórnych. Jeśli twoje dziecko ma potówki, to zacznij zakładać mu mniej ubranek. Pamiętaj – noworodek powinien mieć na sobie jedynie o jedną warstwę odzieży więcej niż osoba dorosła.
  • Atopowe zapalenie skóry
Suche, rumieniowe, czerwone plamy u noworodka, które zlokalizowane są przede wszystkim na twarzy oraz na tułowiu, mogą świadczyć o atopowym zapaleniu skóry. Z taką przypadłością należy udać się do pediatry, który może zadecydować o zmianie pokarmu i który wyznaczy dalszą drogę postępowania.
  • Pokrzywka
Czerwone zmiany na skórze dziecka mogą mieć również związek z alergią. Na wszelki wypadek odstaw kosmetyki, których do tej pory używałaś do pielęgnacji maluszka. Jeśli to nie przyniesie poprawy, po kilku dniach wymień również proszek do prania. Zmiany pokrzywkowe, które nie ustępują przez kilka dni, powinien zobaczyć pediatra. Oczywiście jeżeli u dziecka występują dodatkowe objawy (np. gorączka), nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty.
  • Naczyniak jamisty
Jest to niegroźna przypadłość, która najczęściej pojawia się w okresie noworodkowym. Naczyniak jamisty ma postać różowego lub fioletowego guzka, który może bardzo niepokoić młodych rodziców. Jednak zmiana ta jest niegroźna i zazwyczaj znika samoistnie.

Czerwone plamy u noworodka – kiedy do lekarza?

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy udać się do lekarza ze zmianami na skórze dziecka. Zasada jest prosta – jeśli nie wiesz, czym jest dana zmiana, to skonsultuj to ze specjalistą. Wyjątkami są jedynie odparzenia oraz potówki, które zdecydowanie warto leczyć samodzielnie.
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.