Data publikacji:

Prześwitujące ząbki przez dziąsła: co oznaczają?

Ząbkowanie to jeden z ważnych kamieni milowych w życiu każdego dziecka. Na pojawienie się pierwszego ząbka z niecierpliwością czekają również rodzice. Okazuje się, że bacznie obserwując dziecko, możesz przewidzieć, kiedy w jego buzi zagoszczą wyczekane ząbki. Jednym z symptomów zwiastujących ząbkowanie są widoczne prześwitujące ząbki przez dziąsła. To jednak nie jedyny objaw, na który wyczulony powinien być każdy rodzic.
Prześwitujące ząbki przez dziąsła

Kiedy dzieci ząbkują?

Ząbkowanie, czyli wyrzynanie się zębów mlecznych, zaczyna się w okolicach 6. miesiąca życia dziecka, a kończy do 30. miesiąca. Są to dość ogólne normy – warto pamiętać, że niektóre dzieci mogą ząbkować wcześniej lub później i nie stanowi to powodu do niepokoju. Konsultację stomatologiczną zaleca się natomiast, jeśli pierwszy ząbek nie pojawi się u dziecka przed ukończeniem 12. miesiąca życia.
W jakiej kolejności w buzi maluszka pojawiają się zęby? Z reguły pierwsze wyrastają dolne i górne dwójki, a następnie zęby trzonowe. Potem przychodzi czas na kły oraz drugie zęby trzonowe dolne i górne. Należy podkreślić, że również i co do tej zasady mogą zachodzić odstępstwa.

Ząbkowanie u niemowlęcia: po czym poznać, że idą ząbki?

Rozpulchnione i zaczerwienione dziąsła

Podstawowym objawem rozpoczęcia procesu ząbkowania są czerwone, spuchnięte dziąsła u dziecka. To znak, że ząb przesuwa się ku dołowi, drażniąc delikatne tkanki.

Prześwitujące ząbki przez dziąsła

Jak wyglądają dziąsła przed wyjściem zęba? Wielu rodziców niemowląt dostrzega, że przed ząbkowaniem zęby prześwitują spod dziąseł. Tak naprawdę białe dziąsła pojawiają się na skutek ucisku przez zęby, powodującego miejscowe zaburzenie krążenia krwi. Tkanka wówczas staje się bledsza. Co ciekawe, pierwsze ząbki mogą sprawiać wrażenie nie białych, a lekko transparentnych!

Podwyższona temperatura ciała

Stała, lekko podwyższona temperatura ciała niespowodowana infekcją również może świadczyć o rozpoczynającym się wyrzynaniu ząbków mlecznych.

Drażliwość

Twoja pociecha jest płaczliwa, niechętnie je i często marudzi? Jeśli dzieje się to wraz z innymi wspomnianymi objawami, najprawdopodobniej zaczyna ząbkować.

Gryzienie przedmiotów i ślinotok

Maluch, który dużo się ślini, wkłada do buzi rączki i zabawki, niemal na pewno ząbkuje. Te zachowania pozwalają dziecku na złagodzenie świądu i bólu nadwrażliwych dziąseł.

Ile czasu przebija się ząbek?

Choć trudno o wskazanie konkretnego czasu, z reguły od pojawienia się pierwszych objawów ząbkowania do momentu wyrośnięcia zęba mija zwykle około 7 dni.

Jak złagodzić objawy towarzyszące ząbkowaniu?

Ząbkowanie to szczególny, a zarazem trudny czas – zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Płaczliwy maluch ma pogorszone samopoczucie, gorzej sypia i odmawia jedzenia, co jest problematyczne dla wszystkich domowników. Co zrobić, by wyrzynanie się ząbków było łatwiejsze do przetrwania?

Gryzaki

Dobry gryzak to sprzymierzeniec ząbkującego maluszka. Najlepiej, jeśli zaopatrzysz się w kilka modeli, aby móc na bieżąco je czyścić. Warto zainwestować w gryzak, który można schładzać w lodówce – ten prosty trik przynosi dziecku dużą ulgę w bólu dziąseł. Dobrym rozwiązaniem okaże się także ekologiczny gryzak drewniany.

Maści i żele na ząbkowanie

Preparaty zawierające wyciąg z rumianku czy kwas hialuronowy łagodzą ból oraz przyspieszają regenerację podrażnionych dziąseł.

Preparaty na gorączkę

Jeśli ząbkowaniu towarzyszy gorączka, wybierz lek przeciwgorączkowy przeznaczony dla niemowląt, najlepiej w formie syropu lub czopków.
Zdjęcie: Envato Elements