Data publikacji:

Co może jeść 3-miesięczne dziecko? Jak dużo i jak często? Poradnik

Jesteś świeżo upieczoną mamą pierwszego malucha? A może masz urodziłaś kolejne dziecko, ale był tak duży odstęp czasu między porodami, że zupełnie zapomniałaś „jak to się robi?”. Jeśli zastanawiasz się, co może jeść 3-miesięczne dziecko? Jak dużo i jak często? Poradnik, który przygotowaliśmy jest właśnie dla ciebie. Odpowiemy na kilka podstawowych pytań o wielkiej wadze dla zdrowia i życia małego człowieka. Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
Co może jeść 3-miesięczne dziecko? Jak dużo i jak często? Poradnik

Co może jeść 3-miesięczne dziecko?

A w zasadzie czego nie może. Odpowiedź jest krótka: noworodek i 3-miesięczne dziecko nie może jeść nic poza mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym początkowym.
3-miesięcznemu dziecku nie podaje się żadnych pokarmów uzupełniających, herbatek ani wody.
Tylko mleko mamy przy żywieniu z piersi (prosto z piersi lub odciągnięte laktatorem i podane w butli) albo mleko modyfikowane początkowe przy żywieniu butelką.
Okres rozszerzania diety przypada między piątym a siódmym miesiącem życia noworodka. Zazwyczaj na pokarmy z formie papki albo żywienie BLW przechodzą szybciej dzieci karmione mlekiem modyfikowanym (nawet w piątym miesiącu życia), a nieco później dzieci karmione mlekiem matki (po skończonym pół roku).
Skoro już wiesz, że maluch do 5.-6. miesiąca nie powinien dostawać nic poza smacznym mleczkiem, to zapewne teraz chcesz wiedzieć, ile powinno jeść 3-miesięczne dziecko karmione piersią oraz co ile czasu powinno jeść 3-miesięczne dziecko karmione butelką.

Co ile powinno jeść 3-miesięczne dziecko?

Zastanawiasz się, jak twoje dziecko sygnalizuje potrzebę pochłonięcia następnej porcji ciepłego mleczka? Noworodek i niemowlę nie powiedzą ci, że ma teraz chrapkę na pyszną szamkę, ale pokaże ci to poprzez:
 • płacz – bodaj najczęściej dzieci płaczą, gdy są głodne,
 • ssanie rączek, warg, języka,
 • otwieranie buzi – w poszukiwaniu cyca lub butli,
 • ruchy główki na boki – w celu odnalezienia pokarmu.
Minęły już czasy, że niemowlaki karmi się z zegarkiem w ręku. Zapytaj swojej mamy i babci, czy trzymały reżim trzygodzinnych odstępów. Obecne zalecenia lekarskie są takie, żeby karmić dziecko na wezwanie. Mały brzuszek bardzo boli, gdy jest pusty. To dla dziecka bardzo nieprzyjemne odczucie. Przystawiaj dziecko do piersi zawsze na wyzwanie, gdy karmisz swoim mlekiem. Jeśli karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym, to być może szybko zauważysz, że maluszek dopomina się jedzonka pod upływie określonego (w miarę stałego) odstępu czasowego. Niektóre mamy śmieją się, że ich bobasy można karmić z zegarkiem w ręku!
Dlaczego dziecko na mleku matki dopomina się częściej o pokarm niż maluch karmiony mlekiem modyfikowanym?
Mleko matki łatwiej się przyswaja. Jest lekkostrawne, częściej „wchodzi” do brzuszka i częściej… „wychodzi” do pampersa. Przystawiaj dziecko do piersi tak często, jak tego potrzebuje. Karm na żądanie. Raczej nie zmierzysz objętościowo, ile twoje dziecko zjada mleka w ciągu dnia (chyba że odciągasz laktatorem i zapisujesz w notatniku liczbę mililitrów).
Dla dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym lub mieszanką – przyjmuje się, że średnio, dzienna ilość dostarczanego niemowlęciu mleka to pojemność około 750 ml.
Jakie zachowania mogą świadczyć o tym, że 3-miesięczne dziecko jest głodne? Jest to:
 • otwieranie buzi,
 • ruchy główki na boki,
 • ssanie rączek, języka lub warg,
 • płacz.
Jedno jest jednak pewne – o tym, że 3-miesięczne dziecko zjada wystarczającą ilość pokarmu, świadczy fakt prawidłowych przyrostów masy ciała. Jeśli zatem nasz maluszek mieści się w siatce centylowej, nie powinniśmy mieć powodów do zmartwienia. Jeśli natomiast odbiega nieco od przyjętych norm, wcale nie musi oznaczać to od razu czegoś niepokojącego, warto w takiej sytuacji skonsultować się z pediatrą. 

Ile powinno jeść 3-miesięczne niemowlę?

To sprawa indywidualna. Każde dziecko jest inne. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej: 3-miesięczne dziecko karmione mlekiem modyfikowanym powinno zjeść około 750 ml mleka na dobę, czyli już masz odpowiedź na pytanie: ile powinno jeść 3-miesięczne dziecko mleka modyfikowanego?
3/4 litra mleka to jednak tylko liczba orientacyjna, a objętość spożywanego pokarmu na co dzień podlega zmianom u wszystkich maluchów. Nie zdziw się więc, że jednego dnia twój maluch wypije więcej niż podana wartość, a innego dnia jego potrzeby zamkną się w objętości 600 ml.
Trzymiesięczne niemowlę może często domagać się jedzenia w nocy. Jeśli karmisz piersią, możesz wziąć smyka do swojego łóżka i karmić na leżąco. Jeśli jednak dziecko śpi i nie domaga się cyca, śpij i ty. W tym okresie laktację masz już ustabilizowaną i nie musisz się martwić, że po nocnej przerwie w przystawianiu niemowlaka zabraknie ci pokarmu na śniadanie.
Nie ma sztywnych norm, ile powinno jeść 3-miesięczne niemowlę
I nie ma też powodów do obaw, jeśli twoje dziecko jednego dnia zje mniej niż zwykle. Może właśnie jest zafascynowane odkrywaniem paluszków u swoich stóp albo płatkami śniegu spadającymi na pokrywę gondolki.
O tym, że 3-miesięczne dziecko otrzymuje prawidłową ilość pokarmu, świadczą przyrosty masy ciała. Jeśli twoje dzieciątko mieści się w siatce centylowej, nie masz żadnych powodów do zmartwień. Jeśli natomiast waga i wzrost dziecka odbiegają od przyjętych norm, skonsultuj się z pediatrą. Nie musi to oznaczać niż poważnego. Warto jednak, abyś przedyskutowała zagadnienie ze specjalistą i zasięgnęła porady.

4-miesięczne dziecko – co może jeść?

I tu nic się nie zmienia w stosunku do tego, co opisywaliśmy wyżej. Po ukończeniu 4. Miesiąca życia wyróżniamy trzy rodzaje karmienia niemowlęcia:
 • wyłącznie pokarmem kobiecym – wyłączne karmienie piersią możesz spokojnie kontynuować aż do ukończenia przez dziecko 6. miesiąca życia,
 • wyłącznie mlekiem modyfikowanym,
 • pokarmem kobiecym i mlekiem modyfikowanym.
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Lawenda, makaron i wiatr. To moje „naj”, za którymi podążam, kosztując życie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.