Data publikacji:

Niemowlę często się krztusi – co to znaczy?

Świeżo upieczeni rodzice są zaniepokojeni każdą sytuacją, która może świadczyć o tym, że z ich dzieckiem dzieje się coś złego. Nic dziwnego, że kiedy niemowlę często się krztusi, szukają odpowiedzi na pytanie dlaczego oraz rozwiązania problemu. Krztuszenie podczas picia czy jedzenia jest naturalnym odruchem, chroniącym układ oddechowy dziecka. Kiedy powinno zaniepokoić? Czy można coś zrobić, żeby uchronić niemowlę przed krztuszeniem?
niemowlę często się krztusi

Dlaczego niemowlę się krztusi podczas picia?

Jeśli uważasz, że twoje niemowlę często się krztusi, zastanów się najpierw, w jakich sytuacjach się to dzieje. Wówczas podczas konsultacji z pediatrą będziesz w stanie ustalić, czy jest to normalne, i co możesz zrobić, żeby temu zapobiec. Czasami wystarczy zmiana sposobu karmienia, żeby rozwiązać problem, niekiedy konieczna jest natomiast dalsza diagnostyka, żeby ustalić przyczynę takiego stanu rzeczy.
Dlaczego niemowlę się krztusi? Chroni w ten sposób swój układ oddechowy, zazwyczaj przed zbyt szybko dostającym się do buzi pokarmem. Co istotne, może się to zdarzać zarówno w przypadku karmienia piersią, jak i podczas podawania butelki. Jeżeli 2- lub 3- miesięczne dziecko się krztusi, koniecznie sprawdź pozycję i sposób karmienia.

Co zrobić, gdy niemowlę często się krztusi podczas karmienia piersią?

Karmienie piersią nie jest łatwą sprawą, zwłaszcza w pierwszych tygodniach po porodzie. Niektóre mamy borykają się z bólem, inne martwią się, że niemowlę często się krztusi. Kiedy może dojść do takiej sytuacji? Najczęściej ma ona miejsce, gdy pojawia się nawał pokarmu lub kiedy maluch robi długie przerwy między karmieniami. Ciśnienie mleka może być wówczas na tyle wysokie, że dziecko nie nadąża z przełykaniem.
Co robić, gdy niemowlę często się krztusi przy piersi? Kluczowa jest tu właściwa technika karmienia. Zwróć uwagę, czy dziecko nie jest zbyt śpiące, a pierś wypełnia całą jego buzię. Podczas karmienia nie powinno być słychać cmokania czy mlaskania, a jedynie ssanie i przełykanie.
Warto wypróbować różne pozycje, żeby sprawdzić, w której z nich niemowlę ssie spokojniej. Często specjaliści polecają pozycję „pod górkę”, w której dziecko leży na piersi mamy znajdującej się w pozycji półleżącej. Gdy niemowlę się zakrztusi, należy je energicznie podnieść do pionu, żeby złapało oddech. Jeśli to nie pomoże, konieczne jest ułożenie go twarzą w dół i delikatne poklepywanie dłonią ułożoną w kształt łódeczki.
Jeżeli mimo prób zmian pozycji problem wciąż występuje, najlepiej skonsultować się z doradcą laktacyjnym, który na miejscu oceni technikę karmienia i pomoże znaleźć źródło kłopotów niemowlaka.

Karmione butelką niemowlę często się krztusi – co możesz zrobić?

Jeśli niemowlę często się krztusi podczas picia z butelki, powód może okazać się banalny. Najczęściej jest to spowodowane smoczkiem o zbyt dużym otworze. W takiej sytuacji powinna pomóc wymiana na taki z wolniejszym przepływem. Drugim możliwym powodem jest zła pozycja karmienia. Głowa dziecka powinna być zawsze delikatnie uniesiona i podparta ramieniem opiekuna.

Dlaczego niemowlę się krztusi? Obniżone napięcie mięśniowe

Twoje niemowlę bardzo często się krztusi, a także ma ewidentny problem ze ssaniem? Jeżeli nie pomaga zmiana pozycji karmienia i smoczka ani inne sposoby na ułatwienie dziecku picia mleka, konieczna okaże się wizyta u pediatry i fizjoterapeuty. Być może maluch ma problem z obniżonym napięciem mięśniowym. Jeżeli tak właśnie jest, zauważysz też inne obawy, na przykład nadmierną senność czy niechęć do typowych dla wieku ćwiczeń, takich jak podnoszenie główki czy próby podnoszenia nóżek.

Niemowlę często się krztusi podczas picia wody – co możesz zrobić?

U starszych niemowląt w drugim półroczu życia przychodzi czas na naukę picia wody. Najlepiej od razu podawać otwarte kubki dla dzieci typu doidy cup lub zwykłe, wykonane z wytrzymałego, bezpiecznego materiału. Butelka ze smoczkiem jest do wody zbędna.
To normalne, że na początku niemowlę często się krztusi wodą, ponieważ nauka nowych umiejętności wymaga czasu i cierpliwości. Najpierw podaje się niewielką ilość wody, kontrolując cały czas postawę dziecka (powinna być wyprostowana) oraz jego zachowanie. Z czasem picie wody będzie szło coraz lepiej. Pamiętaj, że niemowlę doskonale radzi sobie z odkrztuszaniem.

Co robić, gdy niemowlę krztusi się podczas jedzenia?

Rozszerzanie diety to nie tylko nowe smaki, ale też wciąż nowe konsystencje pokarmów. Czy to normalne, że niemowlę często się krztusi podczas jedzenia? Na początku jest to w pełni naturalne, ponieważ jego organizm nieco przesadnie reaguje na dostające się do buzi pokarmy. Wszystko to ma na celu zabezpieczenie dziecka przed zadławieniem.
Jeśli zatem po raz pierwszy podajesz pokarm w konsystencji innej niż papka lub od razu podajesz kawałki według metody BLW, dziecko będzie się na początku krztusić za sprawą odruchu wymiotnego, który wraz z postępami w rozszerzaniu diety przesuwa się stopniowo do tylnej części jamy ustnej. Niemowlę zazwyczaj doskonale radzi sobie z kaszleniem, gdy jest to potrzebne.
To, czego należy się obawiać, to zadławienie, które wiąże się z brakiem możliwości złapania oddechu. W takiej sytuacji konieczne będzie natychmiastowe udzielenie pomocy. Należy odwrócić dziecko twarzą do ziemi i delikatnie uderzać dłonią ułożoną na kształt łódki.
Jak widzisz, powodów, dla których niemowlę często się krztusi podczas picia lub jedzenia, może być kilka. Niektóre z nich nie wymagają twojej ingerencji, a z innymi z łatwością można sobie poradzić, pracując nad właściwą pozycją karmienia. Do konsultacji ze specjalistą powinno cię skłonić częste krztuszenie, które nie ustępuje, może bowiem świadczyć o niewłaściwym napięciu mięśniowym.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym