Data modyfikacji:

Niemowlę macha rączkami przy zasypianiu – co to oznacza?

Świeżo upieczeni rodzice zawsze bacznie przyglądają się swojemu maleństwu, obserwując jego zachowania, reakcje na różne bodźce i budowanie świadomości własnego ciała. Zdarza się, że niektóre sytuacje wydają się niepokojące i wywołują wątpliwości – czy na pewno z dzieckiem wszystko jest w porządku? Przykładem mogą być momenty, gdy niemowlę macha rączkami przy zasypianiu. Warto pamiętać, że różne nieskoordynowane ruchy w pierwszych miesiącach życia są zupełnie naturalne i świadczą o rozwijaniu się układu nerwowego u malucha. Czasami niespokojne zachowania mogą świadczyć o problemach rozwojowych, należy więc przyglądać się swojemu malcowi, a wątpliwości konsultować z lekarzem. 
niemowlę macha rączkami przy zasypianiu

Co to oznacza, gdy niemowlę macha rączkami przed snem?

Kilkumiesięczne dzieci w wieku niemowlęcym wykonują każdego dnia wiele z pozoru dziwnych i często niezrozumiałych dla rodziców ruchów. Prężą się, szybko i intensywnie machają rączkami czy nóżkami, kręcą głową, wiercą się. Nie jest to jednak powód do niepokoju, ponieważ tego typu zachowania są całkowicie normalne i prawidłowe. Niemowlę, tak jak i dorosły człowiek, ma potrzebę ruchu, aktywności fizycznej, a w początkowej fazie życia poznaje własne ciało, uczy się rozpoznawać poszczególne ruchy oraz gesty, rozwijając i testując układ nerwowy. Poprzez ruch małe dziecko okazuje emocje, reaguje w ten sposób na bodźce, takie jak np. zmiana temperatury czy oświetlenia, dźwięki bądź dotyk. Wraz z upływem czasu i wkraczaniem w kolejne fazy rozwojowe, malec uczy się koordynować swoje ruchy, świadomie poruszając kończynami czy głową. Nie znaczy to oczywiście, że wszystko, co robi dziecko, należy przyjmować ze ślepą akceptacją – niektóre zachowania mogą świadczyć o problemach w rozwoju czy różnego typu zaburzeniach. Warto więc obserwować zmiany, jakie pojawiają się u niemowlaka, zwracając uwagę na to, w jakich sytuacjach i jak często się one powtarzają. Niepokojące sygnały należy konsultować z pediatrą, który z pewnością podpowie, na co zwracać uwagę, oraz określi, czy w danym przypadku niemowlę machające rączkami przy zasypianiu rozwija się prawidłowo.
Warto mieć świadomość, że gdy niemowlę macha rączkami przy zasypianiu, może to być zarówno oznaką podekscytowania bądź zadowolenia (na przykład na widok mamy, ulubionej przytulanki czy w odpowiedzi na znany już zapach), jak i bólu czy złego samopoczucia. Gdy machaniu rączkami czy nóżkami towarzyszy płacz, może to na przykład oznaczać, że maluch cierpi z powodu kolki, bólu brzucha, wyrzynających się ząbków lub po prostu zmęczenia. W takich przypadkach niespokojne ruchy dziecka powinny zniknąć w momencie ustąpienia problemu.
Często zdarza się, że niemowlę macha rączkami nieświadomie – jest to po prostu dla nich naturalny trening mięśni. Takie ruchy świadczą też o wejściu w kolejny etap rozwoju. Maluchy w wieku około 3–4 miesięcy stopniowo zaczynają poznawać swoje ciało, uczą się, że mogą wprawić w ruch rękę, coś chwycić czy dotknąć. Im dziecko jest starsze, tym bardziej zaczyna panować nad mięśniami i wykonywać zamierzone, celowe i skoordynowane ruchy. Sporadyczne momenty, w których niemowlę macha rączkami przy zasypianiu czy podczas jedzenia bądź zabawy, nie powinny więc budzić większych obaw.

Niemowlę macha rączkami przy zasypianiu – co można zrobić?

W sytuacjach, w których niemowlę macha rączkami przy zasypianiu lub w trakcie snu, uderzając się w główkę czy nie mogąc przez to spokojnie spać, można spróbować pomóc ograniczyć w tym czasie tego typu ruchy. Dobrym rozwiązaniem jest otulenie dziecka specjalnym rożkiem lub tzw. otulaczem. Często kilkumiesięczne maluszki pamiętają jeszcze pobyt w niewielkiej przestrzeni brzucha mamy, przez co dokładne otulenie daje im poczucie bezpieczeństwa i pomaga się uspokoić.
Chcąc ograniczyć machanie dziecka rączkami, można po prostu cierpliwie ukierunkowywać je na inne ruchy – oczywiście nie siłą, ale na przykład poprzez podanie maluchowi zabawki, którą może chwycić obiema dłońmi.
Przed spaniem warto też stopniowo wyciszać maluszka, np. poprzez ciepłą kąpiel, która po jakimś czasie stanie się dla niego sygnałem, że przychodzi czas na odpoczynek. Ciepła woda działa kojąco na układ nerwowy, co dodatkowo pomaga dziecku zasnąć. 
Przede wszystkim, jeśli jako rodzic stresujesz się tym, że niemowlę macha rączkami przy zasypianiu, pamiętaj, że warto udać się po pomoc do specjalisty – pediatry, neurologa lub fizjoterapeuty. Aby łatwiej było im zrozumieć sytuację, która Cię niepokoi, postaraj się nagrać wieczorne momenty, w których niemowlę wykonuje niepokojące ruchy, i pokaż takie wideo podczas wizyty. Dzięki takiej konsultacji będziesz wiedzieć, czy masz faktyczne powody do niepokoju, czy może sytuacje, w których niemowlę macha rączkami, są tylko normalnymi i zdrowymi objawami jego rozwoju. 

Czy są powody do niepokoju, gdy niemowlę macha rączkami przy zasypianiu?

Mimo że niemowlę machające rączkami z reguły wykazuje po prostu w tej sposób pracę nad własnym ośrodkowym układem nerwowym, to czasami zdarza się, że jest to oznaka różnych problemów. Powodem do niepokoju może być regularne poruszanie obiema rękami przez malucha w górę i w dół jednocześnie lub wykręcanie i intensywne machanie dłońmi w nadgarstkach. Jeśli takie sytuacje się powtarzają i trwają kilka lub nawet kilkanaście minut, warto skonsultować się z lekarzem. Nie warto jednak panikować i martwić się „na zapas”, dobrze jest natomiast obserwować zmiany, jakie zachodzą w zachowaniu dziecka, i reagować na nie w razie potrzeby.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Rita Turbiarz