Data publikacji:

Co zrobić, gdy noworodek napina się i płacze po jedzeniu?

Każdy rodzic oczekuje, że po napiciu się mleka malutkie dziecko uspokoi się i błogo zaśnie. Tymczasem często zdarza się, że noworodek napina się i płacze po jedzeniu. Może to wynikać z połknięcia dużych ilości powietrza, kolki czy wciąż niezaspokojonego głodu, ale przyczyną może być również refluks żołądkowo-przełykowy. Sprawdź, co robić, kiedy dziecko jest niespokojne po posiłku i kiedy udać się z tym problemem do pediatry.
noworodek napina się i płacze po jedzeniu

Noworodek napina się i płacze po jedzeniu – przyczyny

Płacz noworodka czy niemowlęcia bezpośrednio po jedzeniu może mieć różne przyczyny. W niektórych przypadkach wystarczy jedynie wprowadzić drobne zmiany w pielęgnacji czy karmieniu, w innych potrzebna jest już konsultacja lekarska. Co dokładnie może powodować takie zachowanie malca?
  • Połknięte powietrze
  • Gdy noworodek napina się i płacze po jedzeniu, może to oznaczać, że po prostu połknął duże ilości powietrza w czasie picia mleka i odczuwa duży dyskomfort. Potrzeba odbicia pojawia się częściej u dzieci, które jedzą zachłannie, oraz u tych maluchów, które są nieprawidłowo przystawiane do piersi (w czasie nieprawidłowego przystawienia w czasie jedzenia można usłyszeć nie tylko przełykanie, ale również mlaskanie oraz inne odgłosy).
  • Kolka
  • Jeśli dziecko płacze godzinę po jedzeniu albo w późniejszym czasie, może to świadczyć o tym, że malec cierpi na kolki. Kolka to ból jelit, który wynika z nagromadzenia się w nich powietrza oraz z niedojrzałości układu pokarmowego. Szacuje się, że na kolkę cierpi co drugie dziecko. Przypadłość zaczyna pojawiać się mniej więcej w okolicach 4.–6. tygodnia życia i przemija po kilku miesiącach. Ataki kolki najczęściej występują wieczorem – noworodek pręży się i płacze, trudno go uspokoić czy uśpić, nie pomaga karmienie ani noszenie.
  • Głód
  • Przyczyną niepokoju u noworodka czy niemowlęcia może być też głód. Jeśli dziecko jest nieprawidłowo dostawiane do piersi albo jeśli bardzo szybko zasypia w czasie karmienia, może otrzymywać niewystarczające ilości pokarmu, w efekcie czego trudno mu spokojnie i na długo zasnąć.
  • Refluks żołądkowo-przełykowy
  • Gdy niemowlę pręży się i płacze przy jedzeniu oraz po nim, a do tego obficie ulewa, być może przyczyną jego zachowania jest dyskomfort związany z refluksem żołądkowo-przełykowym. Jego istotą jest nadmierne cofanie się pokarmu z żołądka, które wynika z niedojrzałości układu pokarmowego. Inne symptomy refluksu to niedostateczny przyrost masy ciała, świszczący oddech czy chrypka.
  • Alergia na białko mleka krowiego
  • Niespokojne zachowanie dziecka może wynikać również z alergii na białko mleka krowiego. Uczulenie może wystąpić u każdego niemowlęcia i sprawia, że dziecku dokuczają intensywne bóle brzuszka. Dodatkowe objawy przypadłości to obecność śluzu lub krwi w stolcu, a także zmiany na skórze – np. czerwone plamy na policzkach.

    Dziecko płacze godzinę po jedzeniu – przyczyną nie musi być posiłek

    Należy pamiętać, że niepokój dziecka może wynikać również ze zwykłego zmęczenia, zwłaszcza gdy w ciągu dnia pojawiało się za dużo bodźców albo gdy plan jego dnia został zaburzony. Wbrew pozorom nie jest tak, że im bardziej zmęczone dziecko, tym łatwiej zasypia. Jest dokładnie odwrotnie – przebodźcowane niemowlę najczęściej ma ogromne trudności z zaśnięciem, a gdy już uśnie, to szybko się przebudza.

    Niespokojny noworodek po karmieniu – domowe sposoby na poprawę sytuacji

    Gdy niemowlę płacze po jedzeniu, warto spróbować wprowadzić kilka zmian w pielęgnacji i karmieniu. Oto najważniejsze z nich.
  • Pamiętaj o odbijaniu
  • Bardzo ważne jest, żeby odbijać niemowlę po jedzeniu. Niektóre maluszki najszybciej odbijają w pozycji pionowej, przytulone do klatki piersiowej rodzica, u innych sprawdza się pozycja półleżąca z lekko podgiętymi nóżkami. Warto też zwiększyć częstotliwość karmienia – dzięki temu malec będzie jadł mniej zachłannie i będzie połykał mniejsze ilości powietrza.
  • Zmień butelkę do karmienia
  • Rozważ zmianę butelki do karmienia. Wybierz taką z nowoczesnym systemem antykolkowym, dzięki któremu niemowlę połyka mniejsze ilości powietrza, co redukuje nasilenie kolek.
  • Upewnij się, czy dziecko jest prawidłowo przystawiane do piersi
  • Aby dziecko się najadało i nie połykało dużych ilości powietrza, musi być prawidłowo przystawiane do piersi. Niemowlę powinno obejmować ustami dużą część otoczki brodawki, jego buzia powinna szeroko otwarta. Dolna warga musi być wywinięta, a górna odchylona. Zarówno bródka, jak i czubek nosa powinny dotykać piesi. W czasie karmienia powinnaś słyszeć jedynie przełykanie. Siorbanie, cmokanie czy inne odgłosy to oznaki nieprawidłowego przystawienia niemowlęcia do piersi.
  • Postaraj się zredukować bóle brzuszka
  • Jeśli zachowanie dziecka wynika z ataku kolki, warto spróbować zmniejszyć ból domowymi sposobami. Sprawdzi się masaż brzuszka ułatwiający wydalenie gazów (polegający między innymi na delikatnym, naprzemiennym dociskaniu ugiętych nóżek dziecka do jego brzucha), ciepły okład, a także kąpiel. Jeśli dziecko bardzo cierpi, można poprosić lekarza o przepisanie specjalnych kropli usprawniających pracę jelit.

    Niemowlę płacze po jedzeniu – kiedy do lekarza?

    Jeśli podejrzewasz, że twoja pociecha cierpi na refluks żołądkowo-przełykowy, nie czekaj, lecz udaj się do lekarza. Pediatra musi sprawdzić, czy malec prawidłowo przybiera na wadze. W niektórych przypadkach konieczne jest zagęszczanie mleka specjalnym preparatem, dzięki czemu malec przestanie ulewać w tak dużych ilościach i zmniejszy się jego dyskomfort.
    Gdy noworodek napina się i płacze po jedzeniu, a do tego pojawiają się objawy alergii na białko krowiego mleka (krew lub śluz w stolcu, zmiany na skórze), również koniecznie trzeba udać się z nim do pediatry. Maluch karmiony mlekiem modyfikowany będzie musiał „przejść” na specjalny preparat mlekozastępczy, a jeśli karmisz piersią, niezbędne będą zmiany w twoim jadłospisie.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.