Data modyfikacji:

3+1 czyli kiedy czas na drugie dziecko?

Autor: Tata Szymona

Jesteśmy tak zwaną rodziną „dwa plus jeden”, czyli rodzice z jednym dzieckiem. Czy myślimy o drugim? Z wielu różnych względów nie. Choć tak naprawdę to pogląd na teraz, na chwilę obecną. Jednak wielu naszych znajomych, od razu zakładało, że chcą mieć co najmniej dwójkę dzieci. Każdy miał swoją teorię na temat tego, kiedy w ich rodzinie powinno pojawić się drugie dziecko i trzeba przyznać, że wszystkie argumenty były sensowne. Czy można zatem odpowiedzieć na pytanie, kiedy jest najlepszy czas na braciszka lub siostrzyczkę?

 

drugie dziecko, ciąża, rodzeństwo

 

OPCJA 1: 2+1+1 czyli jak najszybciej

Często mówi się, że im mniejsza różnica między rodzeństwem, tym lepiej się dogadają, bardziej pokochają. Medycyna podaje różne okresy minimalnego oczekiwania, w zależności od tego, jak wyglądał poród pierwszego potomka. Czy była to „cesarka”, czy poród naturalny, jak czuje się po nim matka, ile ma lat. Generalnie mówi się, że takie absolutne minimum po cesarskim cięciu to okres roku, dwóch. Tyle lat – niespełna dwa – jest między Mamą Sz. i jej bratem. Do 2 lat między dziećmi to bardzo fajna różnica, jeśli chodzi o wzajemne relacje. Takie rodzeństwo dorasta razem, jest dla siebie przyjaciółmi, wspiera się w każdej sytuacji i może na siebie liczyć. Decyzja, by zaprosić drugie dziecko na nasz świat do dwóch lat po pierwszym wydaje się więc być bardzo dobrą opcją. Chyba, że...

 

OPCJA 2: 3+1 czyli przedszkolak będzie miał rodzeństwo

Nasze pierwsze dziecko wyszło z pieluszek. Skończyło czwarty rok życia, a może już ma niedaleko do piątych urodzin, więc dlaczego by nie teraz? To też jest świetny moment na taką decyzję. Gdy nasze pierwsze dziecko jest już w jakimś stopniu „odchowane”, gdy umie już samo się pobawić, jako rodzice mamy czas na to, by pomyśleć o drugim dziecku. Tak właśnie jest u mojego szwagra – między ich dziećmi są właśnie trzy lata różnicy. Gdy urodziła się im córeczka, doskonale widać było zaletę takiej różnicy – mogli skupić się na opiece nad maleństwem, podczas gdy starszy synek potrafił już bawić się sam. Oczywiście, nie było to jednoznaczne z tym, że nikt się nim nie interesował. Egzamin zdało także zaangażowanie starszego w drobną pomoc przy młodszym, gdzie mógł poczuć się bardzo potrzebny.

 

 


OPCJA 3: 2+2 czyli „pomagam tacie w sprzątaniu”

Nasze dziecko ma już siedem, osiem albo i dziesięć lat. W zasadzie już jest dużą dziewczynką albo chłopcem, chodzi do szkoły, ma już swoich kolegów, z którymi popołudniu spędza czas. Więc dlaczego by nie zdecydować się na drugie dziecko właśnie w tym momencie? Często  jest to rozwiązanie dla par, które pierwsze dziecko miało w dość młodym wieku. Przy tak dużej różnicy mamy szansę na to, by rozwinąć bardziej w naszym starszym dziecku pewne pozytywne cechy. Tata i starszy potomek zabierają się na przykład za sprzątanie domu, czy zakupy, a mama ma czas, by w pełni zająć się młodszym rodzeństwem. Dzięki temu możemy sprawić, że nasza starsza córka czy syn wiele razy będą pękać z dumy wiedząc, jak bardzo są nam pomocni i potrzebni.

 

Kiedy więc jest ten najlepszy czas na to drugie dziecko? Chyba każdy taki moment ma swoje plusy i minusy. Każda różnica wieku tak naprawdę jest do zaakceptowania. Poza tym, tak naprawdę pytanie nie powinno brzmieć „kiedy chcemy mieć drugie dziecko?”, tylko raczej „czy chcemy?”. Narodziny drugiego dziecka wiążą się z tak samo wielką – a może i jeszcze większą odpowiedzialnością – bo opiekujemy się już dwójką młodych ludzi. I jeżeli to decyzja o drugim dziecku zostaje podjęta po przemyśleniu wszystkich „za” i „przeciw”, gdy z całą świadomością chcemy być odpowiedzialni za drugiego człowieka, to tak naprawdę pytanie „kiedy” nie ma większego znaczenia. Tym bardziej, że na szczęście to czasem los decyduje za nas, kiedy zjawia się to drugie dziecko ;-)

 

Zdjęcie: Fotolia by © Julijah


Autor

Tata Szymona

Prywatnie mąż, a od 2009 r. również ojciec. Urodził się w sierpniu 1982-ego. Żyje i pracuje dzieląc różne pasje. Z wykształcenia i zawodu pedagog i grafik, z zamiłowania pisarz-amator.

Wolne chwile spędza pisząc prozę na nieodłącznej komórce. Gdy nie pisze, czyta polską fantastykę, słucha muzyki albo spędza czas z synkiem na placu zabaw. Prowadzi również bloga: www.tataszymona.blogujacy.pl

Komentarze
01-08-2020
Ocena:
Kiedy? Najlepiej nigdy. Jedno dziecko to już jest dużo. Kiedy zaczyna wychodzić do kolegów, to wreszcie chwila spokoju. To mamy sobie zabierać ten spokój, znów przeżywając traumę pt ciążai pachajac z własnej woli łapy w brudne pieluchy? Posiadanie więcej niż jednego dziecka to czysty masohizm. Bo jedno się odchowa i potem można wegetację zamienić na życie sprzed ciąży.
17-04-2020
Ocena:
U moich córek jest 6 lat różnicy w wieku. Starsza dała mi tak popalić jako niemowlak, że powiedziałam sobie "Nigdy więcej" i dojrzałam do tematu dopiero po 5 latach. Jest to za duża różnica wieku. Porażka na całej linii. Dzieci się kochają ale nic poza więzami krwi ich nie łączy, są na różnych etapach i mają różne potrzeby. Mała ma 1,5 roku i wymaga mojej atencji 24h na dobę, bo najpierw jako noworodek musiałam być wciąż dostępna na zawołanie a teraz jest w wieku ciekawości - wszędzie wejdzie, ściąga, wyjmuje, testuje i rozbija się. Pilnowanie i chodzenie krok w krok. Starsza 8 letnia ma do mnie ogromny żal, że wcale nie mam dla niej czasu i to prawda - to straszne uczucie i ogromny wyrzut sumienia.
21-01-2020
Ocena:
Kiedy się zdarzy ☺️, albo jak 1 już chodzi do szkoły, przedszkola, żeby nie czuł się odrzucony. Kiedy maluch w przedszkolu jesteś dla niemowlęcia 100%, a potem też znajdujesz chwile dla starszego brzdąca, no i może poczuć już się ważny, w czymś pomóc
14-05-2018
Ocena:
Trzeba iść za ciosem!
Chromosomy zawarte w jądrze plemnika i jądrze komórki jajowe

Tajemnica dziedziczenia - co i po kim odziedziczy dziecko?

2021-03-08
Będzie bardziej podobne do mamusi, czy do tatusia? To pytanie często zadają sobie rodzice spodziewający się dziecka. Jak to jest z tym dziedziczeniem? I jakie c...
czy da się zaplanować płeć dziecka

Chiński kalendarz płci - jak zaplanować płeć dziecka?

2021-02-25
Jedną z metod planowania płci dziecka jest chiński kalendarz płci. Czy dzięki niemu można zaplanować urodzenie chłopca lub dziewczynki? Sprawdź!
planowanie płci dziecka

Jak zaplanować płeć dziecka? 5 metod planowania płci dziecka

2021-02-24
Zastanawiasz się, czy są jakieś metody na poczęcie chłopca, lub dziewczynki? A jeśli tak, czy są skuteczne? Sprawdźmy, czy da się skutecznie zaplanować płeć dziecka.
macica

Tyłozgięcie macicy - czy jest się czym martwić?

2021-02-02
Tyłozgięcie macicy - to brzmi jak wyrok. Spokojnie! Nie jest to choroba, a jedynie niewielka anomalia w budowie macicy. Sprawdź, czy możesz z tego powody odczuwać jakieś dolegliwości.
Blada kreska na teście ciążowym może oznaczać ciążę - jak in

Blada kreska na teście ciążowym - czy jestem w ciąży?

2021-01-26
Gdy spojrzałam na domowy test ciążowy, zobaczyłam bardzo bladą drugą linię. Co ona oznacza? Jestem w ciąży czy nie?" Takie pytania często pojawiają się na forac...
Ciąża późna, późna ciąża, ciąża po 30, ciąża po 40

Późny wiek a ciąża?

2020-07-20
Czy w późnym wieku można mieć dziecko? Oczywiście! Jednak może już nie być tak łatwo zajść w ciążę, a późne macierzyństwo wiąże się z większymi trudnościami. Sprawdź jakimi.
kalendarzyk malzenski

Kalendarzyk Małżeński - naturalna metoda planowania rodziny

2020-03-11
Kalendarz Małżeński nie jest metodą antykoncepcji, a naturalną metodą planowania rodziny. Pobierz wzór w PDF. Dowiedz się, jaka jest jego skuteczność i jak go prowadzić.