Data publikacji:

10 sposobów na to, aby łatwiej zajść w ciążę

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Choć poczęcie dziecka to na pozór najbardziej naturalna rzecz pod słońcem, czasem nie udaje się tak szybko i łatwo, jak byśmy tego  chcieli. Spokojnie, starania o dziecko mogą trwać nawet rok.  Dziś podpowiadamy, co zrobić, aby łatwiej zajść w ciążę.

 

jak szybciej zajść w ciążę

 

To wydaje się takie proste – aby począć dziecko należy być zdrowym i uprawiać seks. Ale co jeśli to nie wystarcza? Oto 10 sposobów na ułatwienie zajścia w ciążę.

  1. Seks w dni płodne

Częste uprawianie seksu to nie wszystko.  Tak naprawdę kobieta jest płodna zaledwie przez 3-5 dni w miesiącu. Dlatego obserwacja cyklu miesiączkowego to podstawa.  Ale skuteczne jest również wsłuchanie się w swoje odczucia. Hormony robią swoje i w cyklu miesiączkowym to właśnie w czasie dni płodnych, kobieta ma ochotę na seks. Czuje się wtedy atrakcyjna, jej strefy intymne są dobrze nawilżone i ukrwione. Wówczas ochota na seks się zwiększa, ale również istnieją większe szanse na orgazm.

  1. Orgazm

Satysfakcja z seksu nie jest bez znaczenia w kwestii starań o dziecko. To nie tylko kwestia działania neuroprzekaźników, ale także metoda na mechanicznie popchnięcie nasienia partnera w kierunku macicy. Temu służą towarzyszące kobiecemu orgazmowi skurcze. I przypomnijmy – metod na osiągnięcie orgazmu jest wiele, nie ma znaczenia, jaki sposób u danej kobiety jest najskuteczniejszy. Nie ma lepszych i gorszych orgazmów.

  1. Seks z miłości

Kiedy uprawiamy seks z miłości mamy o wiele większe szanse na zajście w ciążę. Wszystko za sprawą oksytocyny. Hormon miłości i przywiązania sprzyja zapłodnieniu.

  1. Seks 3 razy w tygodniu

Choć do zajścia w ciążę wystarczy seks w dni płodne, to jakość nasienia mężczyzny obniża się jeśli nie uprawia on seksu. Optymalnie dla utrzymania świeżości i jakości ejakulatu jest wytrysk 3 razy w tygodniu. Nie musi być to seks genitalny, ale ważne jest, aby pobudzać układ rozrodczy do stałej pracy.

  1. Unikanie seksu oralnego w dni płodne

Plemniki w spermie są dość wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych. Enzymy ze śliny mogą wpłynąć szkodliwie na środowisko, w którym będą funkcjonować plemniki. Dla zwiększenia szans na zapłodnienie warto zrezygnować z seksu oralnego przez stosunkiem genitalnym.

  1. Brak używek

Używki obniżają płodność. W szczególności papierosy, alkohol i narkotyki. Im zdrowszy tryb życia, tym jakość komórek rozrodczych jest lepsza. Podobnie ze sprawnością seksualną.

  1. Relaks

Stres jest czynnikiem wpływającym negatywnie na organizm ludzki. Dlatego może obniżać szanse na poczęcie dziecka. Może być to związane nie tylko z obniżeniem sprawności seksualnej mężczyzny, ale także z szansami na zapłodnienie po stronie kobiety. Organizm wie co robi. Jeśli poziom hormonów stresu jest zbyt wysoki, do zapłodnienia nie dojdzie.

  1. Witaminy z grupy B oraz witamina E

Suplementacja tych witamin może być pomocna. A niedobory mogą utrudniać zajście w ciążę. Suplementować te witaminy powinno oboje partnerów.

  1. Prawidłowa masa ciała

Badania udowadniają, że nieprawidłowości w BMI obniżają płodność. Dotyczy to wahań w obydwie stronyzarówno zbyt niskie jak i zbyt wysokie BMI utrudnia poczęcie dziecka. Sprawa dotyczy obydwojga partnerów.

  1. Olej z wiesiołka

Olej z wiesiołka zawiera kwas omega-6, czyli kwas gamma linolenowy, w skrócie GLA. Uczestniczy on między innymi w syntezie prostaglandyn. Są to hormony obecne w nasieniu mężczyzny, które po dotarciu do macicy wywołują skurcze. To umożliwia plemnikom łatwiejsze dotarcie do komórki jajowej. Olej z wiesiołka ma wpływ na kondycję szyjki macicy, zwiększa jej elastyczność, a także powoduje polepszenie się właściwości śluzu obecnego w drogach rodnych kobiety.

 


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Komentarze
28-08-2020
Ocena:
Ja się wspierałąm Ovarinem bo miałam po tabletkach strasznie rozregulowane hormony. Pomogło, kilka miesięcy używania, zdrowe odżywianie i Wiktorek już ma 1,5 roczku
11-05-2020
Ocena:
Warto jest równiez wykonać odpowiednie badania:Przebadać powinna sie nie tylko kobieta, ale również i mężczyzna. W przypadku mężczyzny jest to badanie nasienia. W przypadku kobiety można wykonać:badanie na drożność jajowodówUSG narządów rodnychtest owulacyjnytest Simsa-Huhnera (PCT)histeroskopię – badanie wnętrza macicy;badania immunologiczne oraz hormonalne - wykonuje się je z krwilaparoskopięTo jakie badania należy zrobić najlepiej jest skonsultować z lekarzem.Ze swojej strony polecam Salve Medica, jest to klinika leczenia niepłodności w Łodzi. Na miejscu powinni Wam doradzić najlepsze badania:ul. Szparagowa 1091-211 Łódźtel: 42 254-64-00Na stronie macie kontakt.
05-05-2020
Ocena:
Dodam że też nie było ciekawie bo pierwsza ciąża bez zarodka, puste jajo płodowe , kończące się poronieniem a potem badania badania badania,u męża zdiagnozowana terazospermia tak że , trzeba zawsze wierzyć ...
05-05-2020
Ocena:
Uważam że trzeba bardzo wyluzować , nie jest to proste, ale najlepiej zapomnieć o trudach starań i wtedy to działa.ja byłam zrezygnowana , rok nic ! używaliśmy żelu baby start przy stosunku, żel wspomaga zapłodnienie i nawilża , do tego zdrowe odżywianie +mąż łykał Profertil a ja kwas foliowy, trzymajcie kciuki żeby było ok bo rok temu poroniłam .ważna jest też modlitwa i zawierzenie prośby , nam pomogła Matka Boża Częstochowska, teraz wymadlam żeby było dobrze z ciążą !!! Bo są dwie kreski , czekam na wizytę u ginekologa!
27-03-2020
Ocena:
4 proba za nami i ciagle nic, jakies rady? czekamy z utesknieniem na 2 kreski
30-01-2020
Ocena:
Mi pomógł zdecydowanie relaks i przerzucenie odpowiedzialności z własnych obliczeń na obliczenia komputera cyklu myway. Udało się po dwóch miesiącach, a wcześniej próbowaliśmy niecały rok.
23-01-2020
Ocena:
No tak miłość i zrozumienie, bo czasem jedna strona chce bardziej niż ta druga, nie mniej jednak pomagają różne zdobycze techniki, moja siostra np stosowałam żel prefert vaginal w dni płodne i po 2 cyklach zobaczyła II kreseczki
08-10-2019
Ocena:
U mnie zadziałała wyprowadzka od teściów :D Szukaliśmy domu już zakładając, że będzie nas więcej, zainteresowaliśmy się ofertą projektów domów od JW Budownictwo, ale jeszcze pojawił się kolejny problem czy budujemy w technologii przefabrykowanej czy murowanej... Wybraliśmy tą pierwszą jak coś, warto poczytać na ten temat. Na szczęście później poszło już z górki, wybudowali nam domek a będąc już u siebie w moment zaszłam w pierwszą ciążę :D
test ciazowy pozytywny

Test ciążowy pozytywny. Czy na 100% wskazuje ciążę?

2021-08-03
Testy ciążowe cenione są za szeroką dostępność, prostotę działania oraz niską cenę. Czy jednak rzeczywiście można im w 100% zaufać? Czy test ciążowy pozytywny zawsze oznacza ciążę? Jeśli właśnie zobaczyłaś dwie kreseczki albo przymierzasz się do przeprowadzenia testu – koniecznie przeczytaj.
Chromosomy zawarte w jądrze plemnika i jądrze komórki jajowe

Tajemnica dziedziczenia - co i po kim odziedziczy dziecko?

2021-03-08
Będzie bardziej podobne do mamusi, czy do tatusia? To pytanie często zadają sobie rodzice spodziewający się dziecka. Jak to jest z tym dziedziczeniem? I jakie c...
czy da się zaplanować płeć dziecka

Chiński kalendarz płci - jak zaplanować płeć dziecka?

2021-02-25
Jedną z metod planowania płci dziecka jest chiński kalendarz płci. Czy dzięki niemu można zaplanować urodzenie chłopca lub dziewczynki? Sprawdź!
planowanie płci dziecka

Jak zaplanować płeć dziecka? 5 metod planowania płci dziecka

2021-02-24
Zastanawiasz się, czy są jakieś metody na poczęcie chłopca, lub dziewczynki? A jeśli tak, czy są skuteczne? Sprawdźmy, czy da się skutecznie zaplanować płeć dziecka.
macica

Tyłozgięcie macicy - czy jest się czym martwić?

2021-02-02
Tyłozgięcie macicy - to brzmi jak wyrok. Spokojnie! Nie jest to choroba, a jedynie niewielka anomalia w budowie macicy. Sprawdź, czy możesz z tego powody odczuwać jakieś dolegliwości.
Blada kreska na teście ciążowym może oznaczać ciążę - jak in

Blada kreska na teście ciążowym - czy jestem w ciąży?

2021-01-26
Gdy spojrzałam na domowy test ciążowy, zobaczyłam bardzo bladą drugą linię. Co ona oznacza? Jestem w ciąży czy nie?" Takie pytania często pojawiają się na forac...
Ciąża późna, późna ciąża, ciąża po 30, ciąża po 40

Późny wiek a ciąża?

2020-07-20
Czy w późnym wieku można mieć dziecko? Oczywiście! Jednak może już nie być tak łatwo zajść w ciążę, a późne macierzyństwo wiąże się z większymi trudnościami. Sprawdź jakimi.