Data publikacji:

Ciąża po 40. roku życia. Jakie prawdopodobieństwo? Czy jest bezpieczna?

Polki coraz później decydują się na macierzyństwo – wiele z nich podejmuje decyzję o staraniach o dziecko dopiero po czterdziestym roku życia. Czy jedna ciąża po 40-tce jest bezpieczna? I czy będąc w tym wieku, należy spodziewać się trudności z poczęciem? Oto wszystko, co musisz wiedzieć.
ciąża

 Płodność po 40-tce – czy ciąża po 40-tce jest możliwa?

Ciąża po 40-tce oczywiście jest możliwa – najlepszym tego dowodem są celebrytki, które nierzadko dopiero w tym wieku zostają mamami. Należy jednak mieć świadomość, że po ukończeniu czterdziestego roku życia jest o wiele trudniej zajść w ciążę. Dzieje się tak z powodu znacznie zmniejszonej rezerwy jajnikowej, czyli liczby komórek jajowych, które pozostały w organizmie.

Ogólnie szacuje się, że płodność – rozumiana jako prawdopodobieństwo, że dana kobieta zajdzie w ciążę po roku starań, u kobiet w wieku 40 lat wynosi około 10-15% i z każdym rokiem drastycznie spada. Prawdopodobieństwo ciąży w wieku 48 lat wynosi mniej niż 5%.

Oczywiście należy mieć na uwadze, że nie wszystko sprowadza się do statystyk. Zdarza się, że kobiety 40-letnie mają rezerwę jajnikową tak wysoką, jak kobiety 30-letnie, i odwrotnie: niektóre 30-latki mają tak małe szanse na zajście w ciążę, jak kobiety po 40. roku życia.

Podsumowując: płodność po 40-tce nie jest szczególnie wysoka. Niemniej należy pamiętać o indywidualnych różnicach – to one sprawiają, że niektórym kobietom „przytrafia się” ciąża w wieku 46 lat, choć statystycznie nie ma na to niemal żadnych szans. 

Ciąża po 40-tce – objawy

Ciąża po 40-tce wywołuje dokładnie takie same objawy, jak ciąża u 25-latki czy 30-latki. Są to:
• zatrzymanie miesiączki (nierzadko interpretowane jako początek menopauzy),
• bolesność i obrzmiałość piersi,
• bóle w podbrzuszu, które przypominają bóle menstruacyjne,
• mdłości,
• bóle głowy,
• wymioty.
W przypadku wystąpienia takich objawów, warto wykonać test ciążowy – z krwi albo domowy. Nie należy tego odwlekać, ponieważ ciąża po 40-tce wymaga już dokładnych badań. Część z nich powinna zostać przeprowadzona tak szybko, jak to możliwe.

Ciąża po 40. roku życia – zagrożenia

Każda kobieta, która zdecyduje się na późne macierzyństwo, powinna mieć świadomość, że ciąża po 40-tce zawsze wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia różnych nieprawidłowości. Precyzując, może dojść do:
• poronienia; prawdopodobieństwo, że ciąża po 40-tce zakończy się poronieniem, wynosi aż 40%; dla ciąży po 45. roku życia jest to z kolei aż 50%,
• wystąpienia nadciśnienia i stanu przedrzucawkowego; stan przedrzucawkowy może być groźny i dla matki, i dla dziecka,
• rozwinięcia się u przyszłej matki cukrzycy ciężarnych; późny wiek jest znanym lekarzom czynnikiem zwiększającym ryzyko choroby,
• przedwczesnego odklejenia się łożyska,
• problemów z funkcjonowaniem tarczycy.

Oczywiście ciąża po 40-tce oznacza również znaczący wzrost ryzyka urodzenia chorego dziecka. Dla przykładu ryzyko, że 25-letnia kobieta urodzi dziecko z zespołem Downa, wynosi jedynie 1:1040. U 40-latki zdarza się to już w 1 na 86 przypadków, a u 45-latki – aż w jednym na 22 przypadki. Ogólne ryzyko, że ciężarna urodzi dziecko z jakąkolwiek abnormalią chromosomalną, wynosi 1:39 w przypadku 40-latki i aż 1:11 u 45-latki.

Ciąża po 40-tce – jakie badania zrobić?

W związku z faktem, że ciąża po 40-tce zwiększa ryzyko wystąpienia wad genetycznych u płodu i komplikacji zdrowotnych u przyszłej matki, przysługują jej zarówno standardowe, jak i dodatkowe badania. Są to:
• badanie USG – między 10. a 14. tygodniem ciąży,
• badanie genetyczne – między 11. a 14. tygodniem ciąży,
• test PAPP-A – między 10. a 14. tygodniem ciąży,
• test potrójny – po 14. tygodniu ciąży,
• badania przepływów – między 11. a 13. tygodniem ciąży,
• amniopunkcja – między 13. a 19. tygodniem ciąży,
• biopsja kosmówki – między 11. a 14. tygodniem ciąży.

Oczywiście nie wszystkie badania są konieczne – o tym, jakie należy przeprowadzić, decyduje lekarz i sama zainteresowana.

 Jak zajść w ciążę po 40-tce?

Jeśli chcesz zajść w ciążę po 40-tce, to najlepiej skonsultuj się z lekarzem ginekologiem. Może on skierować cię na badania, które mają na celu ocenę rezerwy jajnikowej, czyli płodności (potencjału rozrodczego). Znając swoją rezerwę, łatwiej będzie ci podjąć decyzję, czy starać się o ciążę w naturalny sposób, czy może jednak nie tracić czasu i podjąć próbę in vitro. Należy dodać, że in vitro, czyli zapłodnienie pozaustrojowe, znacząco zwiększa szanse na zajście w ciążę i urodzenie zdrowego dziecka.

Niechciana ciąża po 40-tce – co robić?

Ciąża po 40-tce bywa upragniona i wyczekana, ale nierzadko bywa też niechcianą niespodzianką od losu. Co można zrobić w sytuacji, gdy kobieta nie chce urodzić dziecka albo gdy płód okazuje się być obarczony wadą genetyczną?
W Polsce aborcja jest zakazana, również w przypadku stwierdzenia u dziecka wad genetycznych – np. zespołu Downa. Należy jednak pamiętać, że polskie prawo karne nie przewiduje możliwości karania osób, które dokonały aborcji na terenie innego kraju – takiego, który dopuszcza taką możliwość. Przykładem takie państwa są Czechy, w których aborcja jest legalna, w dodatku kobieta nie musi podawać żadnych powodów podjęcia swojej decyzji.

Oczywiście można też spróbować zmienić sposób myślenia. Ciąża po 40-tce- ma wiele zalet – jest bardziej świadoma i dojrzała. Starsze matki o wiele częściej mają ustabilizowaną sytuację finansową, dzięki czemu zapewniają dziecku lepsze warunki bytowe i poświęcają mu więcej czasu. Wiele kobiet podkreśla również, że ciąża po 40. roku życia bardzo odmładza, dodaje sił i witalności.
Autor: Robert Wojtaś