Decoupage

Data:

Jak stworzyć oryginalną ramkę do zdjęć, niepowtarzalne zaproszenie czy kartę z życzeniami i jeszcze się przy tym świetnie bawić? Jak ozdobić mieszkanie bez wydawania dużych pieniędzy, używając wyłącznie własnej wyobraźni? W końcu: jak spędzić czas z przyjaciółkami, jednocześnie odkrywając w sobie artystyczną duszę? Odpowiedzią na te wszystkie pytania może być: decoupage!

 

decoupage-hobby-sztuka-550x350

Co to takiego decoupage?

Nazwa pochodzi z języka francuskiego, od czasownika decouper, oznaczającego "wycinać". Jak najbardziej nieprzypadkowo, bo wycinanie to jedna z kluczowych czynności dla miłośników tej techniki. Decoupage to sztuka zdobienia przedmiotów, polegająca na przyklejaniu na nie fragmentów serwetek lub papieru.

Początki decoupage

Historia techniki sięga wielu wieków wstecz - stosowały już ja plemiona nomadów! Później zaistniała w Chinach, gdzie do XII wieku stanowiła najczęstszą metodę zdobienia puzderek czy lampionów. Z Dalekiego Wschodu przywędrowała natomiast do Europy - w XVII wieku takie wzornictwo można było zobaczyć m.in w Wenecji. Na Starym Kontynencie decoupage zrobiło błyskawiczną karierę i wkrótce stało się jednym z najpopularniejszych kobiecych hobby. Podobno wyjątkowo popularne było zwłaszcza na dworze Ludwika XV.

Na czym to polega?

Prosta i jednocześnie niezwykle efektowna technika zdobienia polega na wyklejeniu na dowolnej powierzchni, np. drewnianej, metalowej czy ceramicznej, wybranego motywu, wyciętego uprzednio z papieru lub serwetki. Następnie wzór pokrywa się warstwami lakieru do momentu, gdy powierzchnia będzie całkowicie gładka. 

 

Materiały do decoupage

W sprzedaży dostępne są wszystkie elementy niezbędne do wykonania ozdób metodą decoupage - musimy zaopatrzyć się przede wszystkim w klej (winylowy bądź akrylowy o białej barwie, który po wyschnięciu staje się przezroczysty), farby oraz lakier. Oferuje się także najróżniejsze papiery specjalnie do decoupage. Wszystkie profesjonalne produkty z powodzeniem można jednak zastąpić domowymi odpowiednikami, np. zamiast kleju użyć białka jajek. Ozdobę stanowić mogą np. fragmenty pocztówek, zdjęć czy wycinki z gazet, czy kolorowych serwetek, które normalnie wykorzystujemy do obiadu. Bo w decoupage liczy się przede wszystkim nasz wyobraźnia!

 

Zdjęcie: Wikipedia Amada44 Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 2.0

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.