Data publikacji:

Makijaż matowy - czy to dobry pomysł na lato?

Po latach popularności makijażu perłowego i pełnego blasku, nastał czas, w którym makijaż matowy stał się hitem numer jeden. Nie ma w tym nic dziwnego - matowe wykończenie twarzy wygląda niezwykle efektownie, jest też zwyczajnie praktyczne.

Bardzo wiele pań zmaga się bowiem z problemem świecącej, tłustej cery, który w połączeniu z perłowymi kosmetykami staje się jeszcze bardziej widoczny. Czy jednak matowy makijaż jest dobrym pomysłem również podczas lata? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

makijaż

Popularność matowego makijażu wynika z kilku czynników. Po pierwsze, styliści dbają o to, by w trendach makijażowych nie było nudy i powtarzalności. Dlatego też po wielu sezonach, w których królował blask, zaczęto szukać innych sposobów na podkreślenie kobiecego piękna.

Matowe kosmetyki okazały się być strzałem w dziesiątkę szczególnie dla kobiet, które z powodu mieszanej lub tłustej cery nie czuły się dobrze z codziennym makijażem pełnym blasku, który dodatkowo podkreślał ich niedoskonałości. Zaletą matowych kosmetyków jest również ich trwałość oraz wyrazistość. Posiadają w swoim składzie więcej pigmentów, dzięki czemu nawet stosowane oszczędnie sprawiają, że makijaż jest doskonale widoczny i przykuwa uwagę. Zalety matowego makijażu mogą jednak stać się również jego wadami.

Problemy z makijażem matowym - o czym warto pamiętać?

Matowy makijaż prezentuje się doskonale jedynie w przypadku, gdy wykonany jest dokładnie, precyzyjnie, z wykorzystaniem wysokiej jakości kosmetyków. W przeciwnym razie możemy bowiem niechcący zaszkodzić swojej urodzie.

Przykładowo - zbyt gruba warstwa pudru sprawi, że skóra będzie wyglądała nienaturalnie, zacznie przypominać maskę. Co więcej, może on również gromadzić się w zagłębieniach i bruzdach twarzy, podkreślając pierwsze zmarszczki. Powinniśmy pamiętać również o tym, że matowy makijaż oczu może optycznie je pomniejszać, szczególnie w przypadku pań noszących okulary lub posiadających głęboko osadzone oczy. O ile mocne cienie doskonale sprawdzają się wieczorami, w ciągu dnia warto zadbać o odrobinę blasku w wewnętrznych kącikach oczu.

Wykonując makijaż matowy, bierzmy pod uwagę, że kosmetyki pozbawione błyszczących drobinek są bardziej kryjące, dają wrażenie ciężkości. Stosujmy je więc oszczędnie, pamiętając o tym, by mocno podkreślać jedynie jeden element twarzy - jeśli stawiamy na oczy, usta lepiej pomalować pomadką w kolorze nude (taką jak Eveline Oh!my Lips Matt), jeśli zaś chcemy kusić czerwienią ust, ograniczmy makijaż oczu do delikatnej kreski oraz starannego wytuszowania rzęs.

Czy makijaż matowy na lato jest dobrym pomysłem?

Jak widzimy, matowy makijaż może okazać się problematyczny, szczególnie w czasie ciepłych, letnich miesięcy. Trudno będzie nam bowiem utrzymać jego świeżość i idealny wygląd.

Wysoka temperatura może bowiem sprawić, że produkty, które stosujemy, zaczną się zbierać w zagłębieniach twarzy, tworząc nieestetyczne plamy i podkreślając zmarszczki. Czy jednak oznacza to, że latem powinniśmy zrezygnować z matowego makijażu?

Na szczęście, niekoniecznie. Kluczowe znaczenie ma jednak wybór odpowiednich kosmetyków. W czasie letnich miesięcy lepiej zrezygnować z ciężkich, kryjących podkładów i fluidów oraz szminek o bardzo mocnej, intensywnej kolorystyce. Warto stawiać na naturalne odcienie, pamiętać o stosowaniu bibułek matujących oraz odpowiednio nakładać produkty. Kluczowe znaczenie ma umiar. Pamiętajmy, że puder matujący należy wklepywać, nie zaś wcierać w skórę, a użycie mniejszej ilości cienia do powiek uchroni nas przed osypywaniem się produktu.

Autorka: Redakcja