Środki słodzące w żywności
Jest bardzo wiele środków słodzących, niektóre z nich znane są już od wieków, inne zostały stworzone stosunkowo niedawno. Choć sztuczne środki słodzące budzą nieufność, wciąż są bardzo popularne, zastosowanie znajdują szczególnie w produktach dla diabetyków i osób usiłujących zrzucić zbędne kilogramy. Wiele osób szuka też innych rozwiązań, sięgając po liście stewii lub półsyntetyczne środki słodzące, takie jak ksylitol. Wśród wielbicieli tradycji nieustannie prym wiodą klasyczne substancje poprawiające smak: cukier, miód i inne środki słodzące o wysokim indeksie glikemicznym.
Substancje słodzące zastępujące cukier można podzielić na:
- syropy i melasy – należą do nich m.in. melasa z karobu, syrop klonowy, syrop z agawy, skoncentrowany sok owocowy oraz syrop glukozowo-fruktozowy,
- proszki – w tym półsyntetyczne środki słodzące (najbardziej znane to ksylitol i erytrol) oraz tak zwane intensywne środki słodzące (należą do nich acesulfam K, aspartam, cyklaminian, sacharyna, taumatyna i neohesperydyna).
Sztuczne środki słodzące w żywności – czy są szkodliwe?
Wszystkie substancje, które są dopuszczone do sprzedaży lub mogą znaleźć się w składzie produktów dostępnych w sklepie są bezpieczne dla zdrowia. Mimo to nie brakuje osób, które są bardzo ostrożne w stosunku do wszelkich syntetycznych środków wymienionych na opakowaniu. Ta nieufność jest zrozumiała, jednak trzeba pamiętać, że intensywne substancje słodzące, również te budzące największe kontrowersje, takie jak aspartam, mogą być bezpiecznie stosowane, pod warunkiem używania odpowiednich dawek. Sztuczne zamienniki cukru mogą czasami powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego – biegunkę i wzdęcia, dlatego najlepiej przyzwyczajać się do nich stopniowo i nie nadużywać ich.