Alternatywa dla wędliny, sera, dodatek do kanapek, wafli ryżowych, mogą pełnić też funkcję dipu do maczania krakersów czy surowych warzyw pokrojonych w paski.
Pasty kanapkowe to bardzo uniwersalne rozwiązanie. Można w nich coś ukryć, można je zrobić szybko i łatwo, przyprawić według gustu domowników. Są w stanie zastąpić kupne składniki kanapek i mogą być jedzone zarówno z dodatkami jak i solo.
Tradycyjny hummus, pochodzący z Bliskiego Wschodu robi się z ciecierzycy, oliwy, soku z cytryny, czosnku i pasty sezamowej tahini. Ciecierzyca może być gotowana lub z puszki. Gotowanie ciecierzycy ma wielką zaletę, woda po jej ugotowaniu to aquafaba, którą można użyć do wielu ciekawych przepisów. Ma właściwości podobne do białek jaj, ale jest wegańska.
Fasola jest bardzo wartościowa, zawiera białko i dużo mikroelementów oraz błonnik. Do przygotowania pasty kanapkowej z fasoli użyć można nasion każdej fasoli (jaś, adzuki, pinto lub inna). Sprawdzą się zarówno ugotowane nasiona jak fasola w zalewie z puszki (opłukana). Miękkie nasiona fasoli blenduje się na pastę z dodatkiem oliwy i ulubionych dodatków – może być to czosnek, suszone pomidory, ulubione zioła. Do smaku można pastę przyprawić odrobiną soku z cytryny. Dodatek majeranku i podsmażonej cebulki da nam smak zbliżony do wegańskiego smalcu.
Pochodząca z Bliskiego Wschodu pasta z bakłażanów i sezamu. Smaczna, bogata w żelazo i bardzo zdrowa. Bakłażany należy upiec i obrać ze skórki. Miąższ blendujemy z oliwą, sokiem z cytryny, czosnkiem, oliwą i pastą tahini (pasta z sezamu). Opcjonalnie jako dodatek można dodać podprażony sezam, paprykę suszoną, kumin rzymski. Gotowe kanapki warto posypać natką pietruszki.
Pasta z awokado i jajek z odrobiną oliwy, majonezu, soku z cytryny oraz pieprzem i solą to "pasta Shreka". Ma zielony, energetyczny, apetyczny kolor. Warto spróbować. Świetnie smakuje na trójkącikach z pumpernikla.
Pasta z pieczonych buraków oraz sera feta to idealne połączenie słodyczy i cierpkości. Doprawiamy ją oliwą, solą, pieprzem i czosnkiem. Wszystko blendujemy na gładko.
Pasta z zielonego groszku jest świeża w smaku i słodkawa. Wystarczy ugotować groszek, dodać czosnek, świeżą miętę, cytrynę, odrobinę majonezu. Dla urozmaicenia konsystencji warto dosypać ulubione ziarna: słonecznika, dyni, orzeszki piniowe.
Niewiele osób wie, że namoczone przez noc ziarna słonecznika po zblendowaniu przyjmują konsystencję zbliżoną do twarożku i po przyprawieniu mogą przeobrazić się w pyszną pastę do kanapek. Dodatek soli i rzodkiewki, suszonych pomidorów, świeżych ziół - smak słonecznika jest na tyle neutralny, że pastę możemy przyprawić czym chcemy.
Wprowadzenie ryb do diety dziecka nie zawsze spotyka się z entuzjazmem. Często obawiają się ości lub nie odpowiada im smak lub zapach mięsa. Pasta rybna to świetny pomysł na zróżnicowanie diety i prowadzenie źródeł kwasów omega-3 i 6.
Do pasty z łososia najlepiej używać łososia bałtyckiego lub norweskiego typu BIO (łosoś hodowany przemysłowo nie jest najlepszej jakości). Idealnym dodatkiem do pasty z łososia jest serek twarogowy i drobno posiekany koperek. Jeśli dziecko akceptuje kapary - warto je dodać.
Pasta makreli wędzonej z jajkiem to polski klasyk, który warto czasem odkurzyć i przypomnieć sobie ten smak. Dla dorosłych sprawdzi się wersja z cebulką, a dla dzieci ze szczypiorkiem. Pamiętajmy aby bardzo dokładnie obrać makrelę z ości. Na jedną makrelę dodajemy trzy rozdrobnione jajka na twardo, majonez oraz sól i pieprz.
z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.