Pokój przedszkolaka: ważne zasady, które warto znać
Aby stworzyć funkcjonalny pokój przedszkolaka, niezbędna jest znajomość kilku ważnych zasad. Oto one.
Wiele osób twierdzi, że pokój dla przedszkolaka musi być kolorowy. Rzeczywiście, różnorodność barw jest ważna – pobudza ona wyobraźnię, zachęca do zabawy, sprawia, że pomieszczenie staje się przytulne i przyjazne. Należy jednak pamiętać o umiarze. Ogrom kolorów prowadzi do nadmiernej stymulacji układu nerwowego, nie pozwala się wyciszyć przed snem ani skupić na nauce.
Biorąc pod uwagę powyższe oraz fakt, że pokój przedszkolaka bardzo szybko i naturalnie wypełnia się kolorami dzięki dodatkom i zabawkom, dobrze byłoby, aby ściany i meble stanowiły neutralną bazę. Można pomalować je na kojące zmysł wzroku barwy ziemi, dobrze sprawdza się również biel czy bardzo delikatne pastele. Jeśli tapeta, to zdecydowanie tylko na jednej ścianie.
A skoro mowa o kolorach – jeśli marzy ci się kolorowy pokój dla przedszkolaka, ale chcesz jednocześnie, aby w pomieszczeniu panowała harmonia, zdecyduj się na jeden kolor bazowy (np. beż) oraz trzy kolory uzupełniające (np. butelkowa zieleń, musztarda, brąz). W ten sposób można łatwo stworzyć przyjazną, nieprzeładowaną barwami przestrzeń.
Funkcjonalny pokój dla przedszkolaka to taki, w którym znajduje się kilka stref: strefa do odpoczynku (łóżko, szafka nocna z lampką), do zabawy (kącik z dywanem i regałem) oraz do nauki (biurko i krzesło). Należy wziąć to pod uwagę już na etapie projektowania pomieszczenia.