Data modyfikacji:

Prezent dla dziecka na Wielkanoc – na jaki prezent dla dziecka na Wielkanoc się zdecydować?

Z prezentami nieodłącznie kojarzą się grudniowe święta Bożego Narodzenia, ale wręczanie upominków w okresie wielkanocnym również jest popularne w niektórych częściach Polski. Podrzuca je zając i zazwyczaj dzieci same muszą je odnaleźć. To miła tradycja, która przynosi dużo radości, szczególnie gdy do dyspozycji rodziny jest ogród, a pogoda sprzyja poszukiwaniom. Jaki prezent dla dziecka na Wielkanoc wybrać, by sprawić mu najwięcej frajdy?
prezent dla dziecka na wielkanoc

Prezenty na Wielkanoc dla dzieci – gdzie i kiedy?

W Polsce prezenty wielkanocne jako pierwsze zaczęły pojawiać się po zachodniej stronie kraju, ponieważ tradycja ta przywędrowała z Niemiec, jest tam bowiem żywa już od kilkuset lat. Osoby ze Śląska, Pomorza Zachodniego lub Wielkopolski pamiętają z dzieciństwa szukanie upominków. Obecnie niemal w całym kraju pojawiają się przynajmniej symboliczne podarunki – czekoladowe jajka lub inne słodycze, a także drobne zabawki. W niektórych rodzinach wykorzystuje się tę okazję, by podarować duży prezent dla dziecka na Wielkanoc, na przykład z myślą o nadchodzącej ciepłej części roku i czasie spędzanym na świeżym powietrzu.

Najczęściej zając, wyobrażony jako duże pluszowe stworzenie, zjawia się w niedzielny poranek i zaraz po śniadaniu wielkanocnym zaczyna się wesoła zabawa. W Wielkopolsce upominki podrzuca wcześniej, już w Wielki Czwartek.

Prezenty na zajączka dla dzieci poniżej 3 lat

Prezenty wielkanocne dla niemowląt i najmłodszych dzieci to zazwyczaj drobiazgi. Współcześnie coraz mniej rodziców decyduje się na słodkie upominki, kupując zabawki, artykuły plastyczne i książeczki.

W przypadku niemowlaków najlepiej jest zdecydować się na dobrej jakości grzechotkę, gryzak lub zabawkę sensoryczną. Dzieci w tym wieku potrzebują przede wszystkim poznawać świat wszystkimi zmysłami, dotykając różnych tekstur, patrząc na kontrastujące kolory, słuchając różnych dźwięków i mając możliwość brania do buzi bezpiecznych dla nich przedmiotów. Nowa zabawka z pewnością je ucieszy.

Większe maluchy uwielbiają ruch oraz wszelkiego rodzaju masy plastyczne. Świetnym pomysłem będą wszystkie przedmioty, którymi można bawić się w ogródku czy na placu zabaw. Może to być piłka lub zestaw akcesoriów do piaskownicy. Sprawdzi się również ciastolina, piankolina lub slime w wesołych, wiosennych kolorach. Każda z tych zabawek będzie z pewnością rewelacyjnym prezentem dla dziecka na Wielkanoc. W tym wieku można już urządzić ciekawe poszukiwania, więc warto zaopatrzyć się w kilka drobiazgów. To właśnie ich odkrywanie w różnych zakamarkach może okazać się najlepszą zabawą.

Prezenty wielkanocne dla dzieci przedszkolnych

Przedszkolakom przypadną do gustu wszelkiego rodzaju klocki, które rozwijają wyobraźnię i ćwiczą małą motorykę. Bezkonkurencyjne jest LEGO, ale dużym powodzeniem wśród maluchów cieszą się wciąż klasyczne drewniane klocki oraz klocki-wafle. Prawdziwym przebojem są również klocki magnetyczne, które fascynują zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Jako wielkanocne prezenty dla dzieci sprawdzają się również książki i gry planszowe, których na rynku jest ogromny wybór. By idealnie trafić z prezentem, warto dobierać je do temperamentu malucha. Trzeba uwzględnić, czy dziecko jest żądne przygód, czy przeciwnie, woli spokojniejsze opowiadania i aktywności, ćwiczące spostrzegawczość.

W tym wieku łatwo również o dobranie zgodnego z zainteresowaniami prezentu dla dziecka na Wielkanoc. Można w ten sposób zachęcić do dbania o swoje talenty i pogłębianie fascynacji. Przedszkolaki kochają często dinozaury, samoloty, kosmos, interesują się też ciałem człowieka i przyrodą. Na rynku znaleźć można bardzo udane zestawy kreatywne lub zestawy do eksperymentów.

Prezent na zająca dla starszego dziecka

Kupowanie upominków dla dzieci, chodzących już do szkoły może być z jednej strony łatwiejsze, ponieważ zainteresowania bywają już jasno określone, z drugiej jednak starsze dzieci już nie cieszą się ze wszystkiego i niekiedy bywają rozczarowane. By tego uniknąć, warto dobrze zastanowić się przed zakupem, być może marzenia dziecka są dość sprecyzowane. Zawsze sprawdzą się książki i gry planszowe dostosowane do wieku, ale pomysłów na zabawki również z pewnością nie zabraknie.

Doskonałym prezentem dla szkolnego dziecka na Wielkanoc będzie zestaw LEGO, najlepiej związany z zainteresowaniami, ale jeszcze więcej radości może sprawić zestaw z serii Classic, który daje ogromne możliwości. W tym wieku można już samodzielnie budować skomplikowane konstrukcje według szczegółowej instrukcji, ale też wymyślać własne światy, budowle, pojazdy i stworzenia.

Dla małych odkrywców i przyszłych naukowców warto zakupić zestawy edukacyjne, które bawią i uczą. Przykłady? Hodowla kryształów, budowa robotów, wykopaliska czy mały chemik. Na rynku nie brakuje pomysłów na idealny prezent dla dziecka na Wielkanoc, który pobudzi do poznawania praw rządzących światem.

Dzieci, mające zainteresowania artystyczne, ucieszą się z zestawów, które umożliwią wykonywanie bransoletek, pachnących mydełek czy ozdób do włosów. W ich przypadku można również wziąć pod uwagę dobrej jakości kredki, farby, bloki, pastele i pędzle. Młody człowiek w tym wieku będzie już umiał wykorzystać ich potencjał.

Prezenty uniwersalne

Jeśli celem jest znalezienie prezentów uniwersalnych dla dzieci w różnym wieku, trzeba pomyśleć o przedmiotach, które przypadną do gustu wszystkim. Będą to planszowe gry rodzinne typu Dobble, pięknie ilustrowane książki, najprostsze klocki LEGO lub klocki-wafle. Jeśli zależy nam na tym, by podarować drobiazgi, nie kupując słodyczy, można sięgnąć po zdrowe przekąski, tatuaże, kolorowanki, mazaki, plastelinę lub piękne naklejki.
Autor: Natalia Dymarczyk