Data publikacji:

Jak sfinansować zakup wyprawki dla noworodka?

Autor: Serwis Dzidziusiowo

 

Łatwo wyobrazić sobie, jak ważnym momentem dla rodziców są narodziny dziecka. Warto przy tym pamiętać, że ta szczególna chwila uruchamia także lawinę dodatkowych wydatków. Pierwszym z nich jest niewątpliwie przygotowanie wyprawki.

Pojawienie się na świecie nowego członka rodziny jest dla większości rodziców najważniejszym momentem w życiu. Aby oszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów i stresu, warto dobrze przygotować się do tego wydarzenia i zorganizować wyprawkę zawierającą wszystkie przedmioty pozwalające w spokoju skupić się na dziecku w pierwszych dniach, tygodniach i miesiącach jego życia. Lista niezbędnych rzeczy, zarówno dla mamy i noworodka, może przyprawić o ból głowy, dlatego warto zacząć kompletować je z dużym wyprzedzeniem. Dobrze jest także skalkulować swoje możliwości finansowe i przygotować domowy budżet na nowe okoliczności.

 

Etap pierwszy - wyprawka do szpitala

Mimo tego, że znany jest teoretyczny dzień porodu, dziecko może zgłosić potrzebę szybszego pojawienia się na świecie, dlatego trzeba starannie przygotować się na tego typu ewentualność. Wyprawkę do szpitala należy zatem skompletować z odpowiednim wyprzedzeniem, aby uniknąć dodatkowych stresów, kiedy ogłoszony zostanie wyczekiwany alarm. Przyszła mama powinna zaopatrzyć się wygodną bieliznę, koszule nocne, szlafrok, skarpety, ręcznik, chusteczki nawilżane, podkłady poporodowe itp. Warto spakować też kilka niezbędnych kosmetyków, wodę mineralną i drobne przekąski. Jeśli chodzi o niemowlaka należy pomyśleć o:

 

 • kocyku lub rożku,
 • pieluchach flanelowych,
 • pieluchach tetrowych,
 • pieluchach dla noworodków typu Pampers,
 • podkładach do przewijania,
 • zestawie kosmetyków m.in. mokre chusteczki, oliwka, krem
 • ubranka (w tym zestaw pozwalający opuścić szpital).

 

Etap drugi - powrót do domu

Dobrze zrealizowany plan oznacza, że na mamę i noworodka czekać będzie zestaw akcesoriów i artykułów pozwalających spokojnie zaadaptować się do nowej sytuacji w domu. Oczywiście część rzeczy, które przygotowane zostały na wyjazd do szpitala w dalszym ciągu będzie mogło spełniać swoje funkcje. Wyprawkę dziecka i mamy na okoliczność powrotu do domu warto poszerzyć o:

 

 • kosmetyki dla noworodka tj. krem na odparzenia, balsam do ciała, oliwka do kąpieli, środki myjące, krem ochronny, a także zestaw ręczników i zapas pieluch,
 • butelki do karmienia, smoczki, laktator, łóżeczko, przewijak, wanienkę do kąpieli, delikatną szczotkę do włosów, sól fizjologiczną w ampułkach, specjalny proszek lub płyn do prania, termometr, nożyczki do paznokci,
 • dodatkowe ubranka tj. body z krótkim i długim rękawem, pajacyki, kaftaniki, śpioszki, skarpetki, rękawiczki nie pozwalające maluchowi drapać się po twarzy, miękkie czapeczki, bluzy lub sweterki, śpiworek lub kombinezon,
 • zabawki i książeczki.

 

Przygotowując się na pierwsze tygodnie rodzicielstwa należy także pomyśleć o przedmiotach, które pociągną za sobą większe wydatki. Mowa tu o wózku oraz foteliku samochodowym (o ile rodzice wykorzystują ten środek transportu). Zakres kwot, które trzeba przeznaczyć na te elementy jest bardzo szeroki, jednak kupując średniej jakości sprzęt trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 3.000 zł, co w obliczu pozostałych kosztów może być sumą mocną obciążającą domowy budżet.

 

Jak sfinansować wyprawkę dla noworodka?

Osoby nie posiadające oszczędności pozwalających sfinansować zakup niezbędnych przedmiotów i akcesoriów mogą przemyśleć skorzystanie z finansowego wsparcia banków. W zależności od okoliczności skompletowanie wyprawki pochłonąć może nawet kilkanaście tysięcy złotych, co dla rodziców często jest kwotą zaporową. Problem ten rozwiązać mogą kredyty gotówkowe, które są jednym z najpopularniejszych rozwiązań wspierającym bieżącą konsumpcję. Zaletą tego typu zobowiązania są uproszczone procedury oraz brak konieczności wskazywania celu na jaki przeznaczone zostaną środki, co daje pełną swobodę w kompletowaniu wyprawki.

 

Z uwagi na fakt, że kredyty gotówkowe oferuje niemal każdy bank, warto przed podjęciem decyzji porównać dostępne propozycje. Wybór najlepszej opcji oznaczać może kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych oszczędności. W tym celu warto skorzystać z narzędzi oferowanych przez internetowe serwisy finansowe. Jeden z nich znajduje się pod adresem https://finanse.rankomat.pl/ i pozwala na wygodnie i szybkie porównywanie aktualnych ofert. Co ważne, serwis nie pobiera za tę usługę żadnych opłat, a użytkownicy nie muszą załączać skanu jakichkolwiek dokumentów.


Autor

Komentarze
23-05-2020
Ocena:
U nas też podzieliśmy całą wyprawke na zakupy rozłożone przez 3 miesiace, zeby po prostu łatwiej było nam sie zamknąć w domowym budżecie miesiecznym. To jednak spory wydatek, ale co trzeba przyznac bardzo przyjemny :) Nie szukałam zastepników, bardzo chciałam by synek miał wszystko co najlepsze. Ba! Nawet wózek zamówilismy z hostorią królewska, bo padło na silver crossa surfa, który wozi sie najmłodsze pokolenie rodziny królewskiej.
08-05-2020
Ocena:
Staraliśmy się z mężem kupować etapami, co miesiąc coś takiego droższego, wózek, łóżeczko, fotelik, inhalator haxe, to były dla nas podstawy, bez których nie wyobrażałam sobie wyprawki.