Data publikacji:

Jak dbać o zęby w czasie ciąży?

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Mawiało się kiedyś, że jedna ciąża to jeden ząb stracony. Dzisiaj mamy jednak większą wiedzę na temat ochrony uzębienia i prawidłowej higieny. Pomimo hormonów i zmiany diety wciąż jesteśmy w stanie zadbać o swoją jamę ustną. Sprawdź, jak chronić swoje zęby, aby uniknąć problemów zdrowotnych w czasie, jak i po ciąży.

Ciąża a stan uzębienia

Przyjęło się mówić, że ciąża może mieć negatywny wpływ na nasze uzębienie. Nie bez powodu również dentyści zalecają, że warto zadbać o nasze zęby jeszcze na etapie planowania dziecka. Czy faktycznie przyszłe mamy mają się czego obawiać?

Za problemy w obrębie jamy ustnej odpowiadają przede wszystkim hormony, których gospodarka ulega wyraźnemu zachwianiu. Następuje wtedy między innymi wzrost progesteronu, który może spowodować tak zwane ciążowe zapalenie dziąseł. Dotyka on nawet 50% kobiet pomiędzy 2. a 8. miesiącem ciąży.

Ciążowe zapalenie dziąseł zaczyna się niewinnie. Na początku możemy zauważyć krwawienie w trakcie szczotkowania, które jest spowodowane przekrwieniem dziąseł. Nieleczone zapalenie może jednak prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości bólowych, a nawet do rozpulchnienia. Wskutek tego niektóre kobiety w ciąży ograniczają szczotkowanie zębów, co tylko potęguje problem. Wystarczy dobrać szczoteczkę o odpowiedniej miękkości oraz skorzystać z produktu dedykowanego dla kobiet w ciąży. W tym kontekście warto rozważyć specjalistyczną pastę dla matek i kobiet karmiących piersią od Białej Perły.

Dieta w ciąży

Nie za wszystkie problemy z uzębieniem w ciąży są jednak odpowiedzialne wyłącznie hormony. Musimy mieć na uwadze również samą dietę. Kiedy spodziewamy się dziecka, niejednokrotnie towarzyszą nam słodkie zachcianki, podjadanie w nocy i picie słodkich napoi. Takie dieta sprzyja rozwojowi bakterii próchnicotwórczych. Tym bardziej, jeśli nie będziemy dostarczać odpowiedniej ilości takich składników jak fluor, magnez czy wapń.

I pomimo że nikt nie mówi, aby narzucać sobie restrykcyjną dietę w czasie ciąży, to warto mieć na uwadze, po jakie żywienie sięgamy. Zdrowa i zbilansowana dieta posłuży nie tylko naszym zębom, ale także naszemu samopoczuciu oraz zdrowiu dziecka.

Warto również rozwiać mit, że niemożliwe jest, aby doszło do odwapnienia zębów przez samą ciążę. Pamiętajmy bowiem, że dziecko czerpie wapń nie z zębów, ale z kości matki. Dlatego jakiekolwiek niedobory tego składnika są spowodowane przede wszystkim przez niewłaściwą dietę.

Prawidłowa higiena jamy ustnej

Żeby zapobiec zarówno zapaleniu dziąseł, jak i rozwojowi próchnicy, należy zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Z kolei jeśli jesteśmy na etapie planowania dziecka, pamiętajmy, aby wyleczyć ubytki i usunąć kamień nazębny. Zły stan jamy ustnej może być powodem przedwczesnego rozwiązania ciąży i niskiej wagi noworodka.

Częstotliwość mycia zębów

Jak często jednak należy myć zęby? Większość z nas sięga po szczoteczkę do zębów rano i na wieczór. Dwa razy dziennie powinno być naszym minimum zwłaszcza w czasie ciąży. Pamiętajmy również o zachowaniu dokładności. Szczotkujmy delikatnie oraz powoli przez 4-5 minut. Ruchy szczoteczki powinny być wymiatające, czyli od korzeni w stronę koron. Samą zaś szczoteczkę wymieniajmy co 2-3 miesiące.

Odpowiednia pasta do zębów

Nie sama szczoteczka jest ważna. Naszej uwadze nie powinna przejść również odpowiednia pasta do zębów. Najlepiej, aby była ona dedykowana kobietom, które spodziewają się dziecka. Pasta do zębów dla kobiet w ciąży i karmiących piersią Biała Perła zapewnia kompleksową pielęgnację jamy ustnej. Chroni ona szkliwo zębów oraz zapobiega powstawaniu ubytków i gromadzeniu się płytki nazębnej. Swoje działanie zawdzięcza naturalnym składnikom aktywnym jak: olej kokosowy, japońska kamelia, różowa glinka, ksylitol oraz oksydaza glukozowa. Nie brakuje tu również fluorku i naturalnego wapnia dla jeszcze lepszej ochrony zębów.

Nici dentystyczne i płukanki

W celu zapewniania kompleksowej pielęgnacji jamy ustnej, na czas ciąży nie powinno się rezygnować ze stosowania nici dentystycznych oraz płukanek. Dentyści zalecają, aby oczyszczać przestrzeń międzyzębową przy pomocy nici dentystycznej. Warto także przepłukać jamę ustną płynem z fluorem. Pamiętajmy jednak, aby podchodzić z dużą ostrożnością do produktów z dodatkiem alkoholu oraz szałwii.

Ciąża a wizyta u dentysty

Dziewięć miesięcy ciąży to nie jest czas, aby unikać stomatologa jak ognia! Wręcz przeciwnie. Wizytę kontrolną zaleca się już po pierwszym trymestrze. W trakcie przeglądu warto również oczyścić zęby z osadu i zalegającej płytki. Tym sposobem możemy uniknąć bolesnego zapalenia dziąseł.

Co jednak kiedy trzeba przystąpić do leczenia w trakcie ciąży? Przede wszystkim nie panikujmy. Dentyści mają bowiem wiedzę z zakresu zabiegów u kobiet ciężarnych. Znieczulenie, jakie otrzymamy w razie konieczności, będzie bezpieczne dla nas, jak i dla dziecka. Również w przypadku badania RTG poziom narażenia na promieniowanie będzie zminimalizowany.

Warto jednak zapobiegać niż leczyć. Dlatego starajmy się dbać o odpowiednią higienę jamy ustnej nie tylko w czasie ciąży, ale przez całe życie. W ramach możliwości postarajmy się również o wykonanie wszystkich niezbędnych zabiegów jeszcze przed poczęciem. Tym sposobem będziemy miały spokojną głowę przez kolejne 9 miesięcy.


Autor