Data modyfikacji:

Niebezpieczne zamienniki żelu położniczego

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Kobiety planujące poród mogą spotkać się z opiniami, że stosowanie żelu położniczego przy porodzie nie jest potrzebne i można go zastąpić innymi produktami, jak żel do usg czy parafina. Nie są to jednak produkty przeznaczone do stosowania w trakcie porodu. Warto sobie zadać pytanie, co znajduje się w ich składzie.

fot. Fotolia

 

Zamienniki żelu położniczego 

 
Żel do cewnikowania

Znajduje zastosowanie  w cewnikowaniu pęcherza moczowego, rektoskopii czy kolonoskopii. Niekiedy bywa też stosowany jako metoda przyspieszająca i ułatwiająca poród. Warto przyjrzeć się substancjom, które są wykorzystywane do produkcji żeli do cewnikowania. Są to m.in.:

  • Chlorheksydyna, substancje o silnym działaniu bakteriostatycznym i bakteriobójczym. Chlorheksydyna zazwyczaj jest stosowana jako antyseptyk, środek odkażający skórę, błony śluzowe, rany ale również  narzędzia chirurgiczne, powierzchnie płaskie. Chlorheksydyna nie jest zalecana w ciąży oraz podczas karmienia piersią.
  • Lidokaina jest środkiem miejscowo znieczulającym. Środek ten niezwykle łatwo przenika przez łożysko, istnieje więc ryzyko wystąpienia zatrucia u płodu i matki. Może to doprowadzić do skutków, takich jak zaburzenia czynności serca u dziecka. Istnieje ponadto ryzyko wystąpienia spadku ciśnienia tętniczego. W pierwszych dwóch dniach życia noworodków, daje się również zaobserwować obniżone napięcie mięśni szkieletowych. Ponadto substancja też przenika do mleka, co może budzić obawy, matek karmiących piersią.Żel do USG

Wykorzystywany jest  do prowadzenia diagnostyki medycznej metodami ultradźwiękowymi. Zdarza się jednak, że bywa wykorzystywany w innych celach. Na wielu forach internetowych kobiety piszą o tym, że stosują żel do USG jako lubrykant podczas stosunku. Żel do USG jest jednak przeznaczony do USG i lepiej nie eksperymentować, tym bardziej podczas porodu.

Parafina

Parafina to produkt będący pochodną ropy naftowej. Istnieją przeciwwskazania by była używana przez osoby chore na grzybice czy egzemę, jak i borykające się z chorobami skóry i paznokci. Dodatkowo osoby chore na niewydolność krążenia nie powinny używać okładów z parafiny na dużej powierzchni ciała. Pamiętajmy, że noworodek będzie miał styczność z tą substancją. W pierwszej kolejności styczność z parafiną będzie mieć jego twarz: oczy, usta i nos.

Wybór należy do kobiety

Jeśli kobieta nie podejmie sama decyzji związanych z porodem – personel może w trakcie porodu podjąć te decyzje za nią. Nie warto podejmować ryzyka, korzystając z produktów, które nie są dedykowane przyśpieszeniu i ułatwieniu porodu. Żel położniczy Gynotal można spakować do torby porodowej a prośbę o jego użycie zamieścić w planie porodu.

 

Dowiedz się więcej o produkcie:

gynotal opakowanie

artykuł sponsorowany

 

Czytaj również:

Żel położniczy - do czego służy i czy warto go stosować

Na co zwrócić uwagę kupując żel położniczy

Plan porodu – co powinno się w nim znaleźć

Późne odcięcie pępowiny