Data publikacji:

Stylizacja na chrzciny. Jak się ubrać na chrzest?

Chrzciny to ważna uroczystość kościelna, która wymaga od uczestników odpowiedniego stroju. Jaka stylizacja na chrzciny będzie odpowiednia dla mamy chrzczonego dziecka, a jaka dla chrzestnej? Koniecznie zerknij.
jak się ubrać na chrzicny

Stylizacja na chrzciny – najważniejsze zasady

Zastanawiasz się, jaka stylizacja na chrzciny będzie odpowiednia? Tak naprawdę każda, pod warunkiem, że będziesz przestrzegać tych kilku bardzo ważnych zasad:
  • Elegancja
Stylizacja na chrzciny musi być elegancka – wszak to nie kinderbal w ogrodzie, ale uroczystość przyjęcia sakramentu, połączona ze wstąpieniem do kościelnej wspólnoty. Z drugiej strony nie jest to też bal, więc odpadają wieczorowe kreacje. Idealnym półśrodkiem jest sukienka koktajlowa.
  • Skromność
Chrzciny odbywają się w kościele, czyli miejscu, w którym wypada stosować się do pewnych zasad związanych z ubiorem. Przede wszystkim pamiętaj o skromności. Sukienka powinna mieć długość minimum „w kolano”, ramiona powinny być zakryte (mogą być przykryte tylko na czas samej uroczystości), zasłonięty musi być również dekolt. Stylizacja na chrzciny – dla mamy czy dla innej uczestniczki uroczystości, nie może być bardzo obcisła, prowokująca.
  • Umiar
Jeśli pragniesz zaprezentować się z klasą, zrezygnuj z bardzo wyrazistego makijażu oraz nadmiaru biżuterii. Raczej niewskazane są także wyjątkowo wysokie szpilki – te zostaw na wesele czy inną, bardziej swobodną okazję.

Stylizacja na chrzciny – lato

Jeśli chrzciny odbywają się latem, to oznacza, że masz naprawdę spory wybór. Oto kilka godnych uwagi propozycji:
  • Zestawienie spódnica + bluzka
Bardzo modna stylizacja na chrzciny to ta będąca połączeniem spódnicy o długości w kolano oraz eleganckiej bluzki. Spódnica może być plisowana, dobrze będzie prezentowała się również ta w metalizowanym kolorze. Inna propozycja to spódnica z dodatkową, koronkową warstwą materiału. Pamiętaj, że w takim połączeniu bluzkę zawsze należy włożyć w spódnicę. Mile widziane są szpilki w neutralnym kolorze (beż, nude).

  • Pastelowa sukienka
Idealna, ponadczasowa stylizacja na chrzciny to połączenie pastelowej sukienki oraz szpilek. Pastele – zwłaszcza błękity, są w tym roku szczególnie trendy, więc zdecydowanie warto po nie sięgnąć.
  • Sukienka w kwiaty
Czy możesz założyć na chrzciny sukienkę w kwiaty? Oczywiście, ale pamiętaj o elegancji – wzór nie może być zbyt krzykliwy. Romantyczny, delikatny, na zwiewnym materiale będzie natomiast prezentował się bardzo elegancko.

  • Zestaw ze spodniami
Na chrzciny, które odbywają się latem, możesz założyć także eleganckie, dopasowane spodnie albo kombinezon. Pamiętaj, że w tym sezonie wyjątkowo trendy są szerokie nogawki, które kończą się w połowie łydki.

Stylizacja na chrzciny – lato. Czy rajstopy są obowiązkowe?

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, czy do kościoła wypada pójść w sandałach, czyli czy można pominąć dodatek w postaci rajstop. Kiedyś rzeczywiście było to nie do pomyślenia – nawet gdy na dworze panował nieznośny skwar, elegancka kobieta musiała mieć na sobie rajstopy. Obecnie jednak dopuszcza się dużo większą swobodę – jeśli twoje stopy i nogi są zadbane, śmiało możesz założyć do kościoła delikatne, eleganckie sandały.

Stylizacja na chrzciny – zima

Stylizacja na chrzciny zimą musi być przede wszystkim cieplejsza – sukienka z tiulu odpada na rzecz kreacji wykonanych ze zdecydowanie grubszych tkanin. Wciąż możesz natomiast postawić na jasne kolory – szczególnie dobrze będą prezentowały się jasne odcienie brązu, zieleni czy różu. Mile widziany jest również elegancki garnitur.

Do swojej sukienki załóż odpowiednie buty – eleganckie botki lub kozaki na szpilce, a także dopasowany, elegancki płacz. Całą stylizację możesz uzupełnić stylowym, zimowym kapelusikiem. Uwaga! Nie zapomnij wziąć ze sobą zwykłych szpilek, w które wskoczysz w restauracji. większą swobodę – jeśli twoje stopy i nogi są zadbane, śmiało możesz założyć do kościoła delikatne, eleganckie sandały.
Autor: Robert Wojtaś