Data publikacji:

W czym powinien spać noworodek zimą?

Świeżo upieczeni rodzice zazwyczaj mają wiele dylematów. Jeden z nich to ten, w czym powinien spać noworodek zimą. Zdaniem specjalistów najlepiej sprawdza się bezpieczny śpiworek (otulacz), który zapewnia dziecku ciepło i – w przeciwieństwie do kocyka, nie zsuwa się z malca. Niezalecana jest natomiast kołderka, która może zsunąć się na twarz niemowlęcia, co będzie groziło jego uduszeniem się. Przygotowując malca do snu, należy też pamiętać o jego odpowiednim ubraniu – czyli o wygodnym pajacyku albo śpioszkach i body.
Sleeping baby

W czym powinien spać noworodek zimą?

To, w czym powinien spać noworodek zimą, zależy od temperatury utrzymywanej w sypialni. Oto przydatna „ściąga”:
 • body z krótkim rękawem i cienki śpiworek,
 • 22-23 stopnie Celsjusza: pajacyk i cienki śpiworek lub kocyk,
 • 20-21 stopni Celsjusza: body z krótkim rękawkiem, pajacyk, średniej grubości śpiworek,
 • 18-19 stopni Celsjusza: body z długim rękawem, pajacyk, średniej grubości śpiworek.
 • Czym przykrywać noworodka do snu?

  Jeśli zastanawiasz się, czym przykryć noworodka, to wiedz, że najbardziej polecany jest otulacz, zwany też śpiworkiem. Otulacz zapewnia dziecku komfort i swobodę ruchów i uniemożliwia mu przypadkowe zakrycie sobie twarzy, co przekłada się na spokojny sen rodziców.
  Jeśli otulacz do spania dla noworodka z jakichś powodów cię nie interesuje, przykrywaj malca kocykiem. Jeżeli chodzi o kołdrę, nie jest ona zalecana przynajmniej do ukończenia przez dziecko 6. miesiąca życia. Jest ona dość sztywna, dlatego dziecko z łatwością może się pod nią wsunąć, co z kolei może skutkować uduszeniem.

  Otulacz do spania dla noworodka – jaki najlepszy?

  Jaki otulacz do spania dla noworodka wybrać, żeby maluszkowi było wygodnie i ciepło? Oto kilka podpowiedzi:
 • kupując śpiworek, sugeruj się wiekiem i wagą dziecka; dla noworodka sprawdzi się ten w rozmiarze 0-6 miesięcy,
 • dobierz grubość śpiworka; mówi o niej wskaźnik TOG, czyli jednostka izolacji termicznej o wartościach od 0,5 do 4; jeśli utrzymujesz w sypialni dość wysoką temperaturę (ponad 24 stopnie Celsjusza) wybierz śpiworek ze wskaźnikiem 0,5 TOG, jeśli 21-24 stopnie – wybierz 1,0 TYG, jeśli 18-21 stopni – 2,0 TOG; pamiętaj, że śpiworki o najwyższych wskaźnikach TOG przeznaczone są do temperatur poniżej 15 stopni Celsjusza,
 • dobry śpiworek to taki, który wykonany jest z certyfikowanej, oddychającej bawełny.
 • Gdzie powinien spać noworodek?

  Niedoświadczeni rodzice często zastanawiają się również, gdzie powinien spać noworodek. Najczęściej dylemat dotyczy tego, czy malec powinien spać z rodzicami, czy może jednak w swoim łóżeczku. Obie opcje mają swoich zwolenników, najrozsądniej jest zatem posłuchać zaleceń specjalistów.
  Zdaniem ekspertów z Amerykańskie Akademii Pediatrii noworodek powinien spać w sypialni rodziców, ale w swoim łóżeczku. Takie rozwiązane w największym stopniu redukuje ryzyko śmierci łóżeczkowej i pozwala rodzicom zregenerować siły.
  Jeśli malec domaga się bliskości albo jeżeli rodzice pragną mieć go w nocy bardzo blisko siebie, sprawdzić może się łóżeczko dostawne. To łóżko przysunięte do łóżka rodziców, mające jeden bok opuszczony. Zapewnia ono bliskość, ale też bezpieczeństwo.

  Jak powinien spać noworodek w łóżeczku?

  A może zastanawiasz się, jak powinien spać noworodek w łóżeczku? Zdaniem ekspertów najlepsza, bo najbezpieczniejsza pozycja to ta na plecach. Odradza się ją jednak, jeśli dziecko nie odbiło po posiłku – wówczas, z uwagi na zwiększone ryzyko ulania treści żołądka, należy położyć niemowlę na boczku.
  Uwaga! Jeśli noworodek często ulewa, warto kłaść go na poduszce typu klin albo podłożyć pod nogi łóżeczka (od strony wezgłowia) kilka książek.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Robert Wojtaś
  Robert Wojtaś

  Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.