Data publikacji:

2-miesięczne niemowlę nie chce jeść. Co robić?

Gdy 2-miesięczne niemowlę nie chce jeść, może to świadczyć o rozpoczynającej się u niego infekcji, refluksie żołądkowym albo nietolerancji pokarmowej. Inne przyczyny nagłego spadku apetytu u tak małego dziecka to „opicie” się herbatkami i wodą, ząbkowanie albo po prostu nadmierna ilość bodźców. Aby ocenić, czy przypadłość należy skonsultować z pediatrą, należy wnikliwie obserwować niemowlę i zwrócić uwagę na obecność dodatkowych objawów.
2-miesięczne dziecko nie chce jeść

2-miesięczne dziecko nie chce jeść i płacze – kiedy warto to skonsultować z lekarzem?

Przyczyny tego, że 2-miesięczne niemowlę nie chce jeść, mogą być bardzo różne. Niestety czasem brak apetytu może wskazywać na kłopoty ze zdrowiem. Najczęściej są to:
  • Infekcje wirusowe lub bakteryjne
Jedną z najbardziej banalnych przyczyn braku apetytu u dziecka jest rozwój infekcji. Jeśli jest to infekcja w obrębie gardła (angina), dziecko będzie odczuwało silny ból, może też męczyć je gorączka. W przypadku mniej groźnego przeziębienia jedzenie może być utrudnione z uwagi na zapchany nosek, kaszel, stan podgorączkowy i rozdrażnienie.
  • Zaparcia i wzdęcia
Gdy 2-miesięczne niemowlę nie chce pić mleka, może mieć to związek z bólem brzuszka. Wiele 8-tygodniowych dzieci cierpi na kolkę – jej objawami są twardnienie brzuszka, uginanie nóżek i rozpaczliwy płacz. Najczęściej dziecko krzyczy wieczorami, a taki atak kolki może trwać nawet kilka godzin. Nasilenie dolegliwości można zmniejszyć poprzez podawanie kropelek z symetikonem oraz poprzez ciepłe kąpiele i masaże brzuszka.
  • Refluks żołądkowy
Problemem, który dość często diagnozowany jest u niemowląt i który również powoduje zmniejszenie apetytu niemowlęcia, jest refluks żołądkowy. Przypadłość polega na cofaniu się treści żołądkowych, co często połączone jest z chlustającym ulewaniem. Cofanie się treści jest nieprzyjemne, w zaawansowanych przypadkach może też doprowadzić do zmiany pH przełyku i rozwinięcia się zespołu Sandifera.
  • Obecność pasożytów
Gdy 2-miesięczne niemowlę nie chce jeść i płacze, a do tego cierpi na biegunki, napina brzuszek, zdarza mu się zwracać treść pokarmową i/lub czasem występują u niego wysypki i stany podgorączkowe, może to świadczyć o zakażeniu pasożytami. Aby potwierdzić lub wykluczyć ich obecność w organizmie, niezbędne jest przeprowadzenie badań krwi oraz kału.
  • Nietolerancja pokarmowa
Kolejną przypadłością, która może negatywnie wpływać na apetyt niemowlęcia, jest nietolerancja pokarmowa – np. alergia na białko mleka krowiego bądź gluten. Nietolerancje objawiają się również biegunkami, obecnością krwi w stolcu, częstymi wzdęciami oraz wysypkami na ciele.

2-miesięczne niemowlę nie chce pić mleka – niegroźne przyczyny braku apetytu u dziecka

Brak apetytu u dziecka może mieć również niegroźne przyczyny. Oto kilka z nich:
  • Przejedzenie
Zdarza się, że 2-miesięczne niemowlę nie chce jeść, ponieważ po prostu nie jest głodne. Należy pamiętać, że żołądek dziecka w tym wieku jest jeszcze bardzo mały, więc nie potrzebuje ono dużych ilości pokarmu. Jeśli niemowlę dodatkowo jest „dopajane” wodą i np. herbatkami, brak apetytu jest zupełnie zrozumiały.
  • Ząbkowanie
Większość niemowląt ząbkuje w wieku 6 miesięcy. Od tej reguły zdarzają się jednak wyjątki. U niektórych dzieci pierwszy ząbek pojawia się w wieku 12. miesięcy, u innych – nawet już w 2. lub 3. miesiącu życia. Ząbkowaniu zazwyczaj towarzyszy obrzęk i zaczerwienienie dziąseł, nadmierne ślinienie się, a także brak apetytu.
  • Przebodźcowanie
Niemowlęta są bardzo wrażliwe na różnego rodzaju bodźce – słuchowe, wzrokowe itd. Jeśli jest ich za dużo, dziecko staje się rozdrażnione, płaczliwe i nie chce jeść. Pomocne będzie ustalenie harmonogramu dnia, który będzie uwzględniał stałe pory drzemek i posiłków. Wieczorem warto odizolować niemowlę od bodźców – wyłączyć telewizor, wyciszyć telefon i zasłonić okna.

2-miesięczne niemowlę nie chce jeść – kiedy do lekarza?

Jak odróżnić objawy niegroźnych stanów od symptomów infekcji albo alergii pokarmowych? Aby to zrobić, należy obserwować dziecko pod kątem występowania dodatkowych objawów. Gdy pojawiają się gorączka albo stan podgorączkowy, krew w stolcu, biegunka, wysypka bądź inne symptomy, należy skonsultować je z pediatrą.
Oczywiście, jeśli dziecko nie demonstruje dodatkowych symptomów, ale odmawia jedzenia np. przez 2–3 dni, także należy już udać się do specjalisty. Lekarz dokładnie zbada niemowlę i zważy je, a jeśli zaistnieje taka potrzeba – zleci wykonanie niezbędnych badań. Najczęściej są to morfologia, badanie kału oraz badanie moczu.

2-miesięczne niemowlę nie chce jeść, ale nie płacze i rozwija się prawidłowo

W ocenie tego, czy dziecko rozwija się prawidłowo, najważniejsze jest nie to, ile pokarmu zjada, ale to, czy prawidłowo przybiera na wadze. Jeżeli tak jest (sprawdzić może to pediatra podczas wizyty kontrolnej albo przy szczepieniu) i jeśli niemowlę jest w ogólnie dobrej kondycji, nie ma powodów do niepokoju.
Niemniej jeżeli uważasz, że twoje dziecko je za mało, pamiętaj o stosowaniu się do kilku ważnych zasad:
  • zacznij ściągać pokarm i przez 1–2 dni karm dziecko butelką – dzięki temu sprawdzisz, ile pokarmu wypija niemowlę w ciągu dnia;
  • sprawdź wytyczne dotyczące karmienia niemowląt, zwłaszcza te obejmujące ilości pokarmu;
  • nie podawaj dziecku herbatek i wody, chyba że karmisz mlekiem modyfikowanym i jest upalne lato;
  • zapewnij dziecku spokój w czasie karmienia – zadbaj, aby nie docierało do niego zbyt wiele bodźców, które mogłyby odwracać jego uwagę.
Zdjęcie: Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.