Jeśli niedawno urodziłaś dziecko i coraz częściej odczuwasz zmęczenie oraz osłabienie, winna temu może być niedokrwistość. Sprawdź, jak objawia się anemia po porodzie, z czego dokładnie wynika i w jaki sposób można ją leczyć.
Anemia, zwana również niedokrwistością, to stan chorobowy, którego istotą jest obniżenie liczby czerwonych krwinek albo spadek stężenia hemoglobiny przy odpowiedniej liczbie erytrocytów. Stan ten może stopniowo prowadzić do wyniszczenia organizmu, co wiąże się z występowaniem dość charakterystycznych objawów.
Szczególnie często do powstania omawianych nieprawidłowości dochodzi po ciąży i porodzie. Według niektórych szacunków anemia po porodzie to problem, który dotyczy nawet niemal co drugiej świeżo upieczonej mamy. W ogromnej większości przypadków jest to niedokrwistość z niedoboru żelaza.
Istnieje aż kilka czynników, które sprawiają, że niedobór żelaza po porodzie występuje u tak wielu młodych mam. Przede wszystkim są to:
Wiele kobiet zastanawia się, czy rodzaj porodu ma wpływ na prawdopodobieństwo wystąpienia niedokrwistości. Rzeczywiście tak jest – według specjalistów bardziej prawdopodobna jest anemia po cesarce – wynika to z faktu, że w czasie przeprowadzania takiej operacji dochodzi do większego ubytku krwi, niż ma to miejsce przy porodzie naturalnym. Ponadto u kobiet, które rodzą drogą cesarskiego cięcia, częściej występują krwotoki poporodowe, w czasie których dochodzi do utraty więcej niż pół litra krwi. Taka ilość w zupełności wystarczy, aby rozwinęła się niedokrwistość.
Anemia po ciąży i porodzie wiąże się z występowaniem dość charakterystycznych symptomów. Są to:
Jako że anemia po ciąży jest często występującym stanem, każda młoda mama powinna zwracać uwagę na funkcjonowanie swojego organizmu. Szczególnie istotne jest, by nie zrzucać wszystkich odczuwanych dolegliwości na karb wyczerpania nową rolą. Zmęczenie, pogorszenie koncentracji, bóle głowy i bladość mogą oczywiście wynikać z przemęczenia, ale bardzo często są objawem poważnej anemii.
Uwaga! Warto wiedzieć, że nieleczona, długotrwała anemia po porodzie może doprowadzić nawet do spowolnienia rozwoju dziecka. Dotyczy to maluszków, które są karmione naturalnie i które nie otrzymują wraz z mlekiem matki odpowiednich ilości żelaza.
To, w jaki sposób będzie przebiegało leczenie niedokrwistości, zależy przede wszystkim od stopnia jej nasilenia. Bardzo poważne stany wymagają leczenia dożylnego, mniej groźne – przyjmowania żelaza w formie tabletek. Oczywiście o sposobie leczenia decyduje tylko i wyłączenie lekarz, biorąc pod uwagę również bezpieczeństwo karmionego piersią dziecka. Krótko mówiąc – w tym przypadku świeżo upieczona mama nie powinna podejmować żadnych decyzji samodzielnie.
W niektórych przypadkach anemia po porodzie jest tak duża, że dla ratowania życia kobiety lekarz może zadecydować o konieczności przeprowadzenia transfuzji krwi. Dzieje się tak jednak tylko wówczas, gdy wartość hemoglobiny spada poniżej 7 g/dl. Do przetaczania krwi dochodzi zazwyczaj jeszcze zanim świeżo upieczona mama opuści oddział położniczy i najczęściej w przypadku, gdy doszło u niej do krwotoku w czasie porodu albo po nim.
Kobiety karmiące piersią, a także te, które karmią mlekiem modyfikowanym, ale są po prostu przeciążone obowiązkami, są w większym stopniu niż inne kobiety narażone na wystąpienie anemii. Aby temu zapobiec, często wystarczy stosować odpowiednią dietę. Oto jej ważne składniki: