Data publikacji:

Czy brak objawów ciąży w pierwszym trymestrze o czymś świadczy?

Mdłości, wymioty, brak apetytu, zawroty głowy – oto symptomy, które bardzo często występują u kobiet na początku ciąży. Choć nie są szczególnie przyjemne, mają działanie uspokajające – istnieje bowiem teoria, że ich występowanie świadczy o prawidłowym rozwoju zarodka. Czy zatem brak objawów ciąży w pierwszym trymestrze powinien stanowić powód do niepokoju?
brak objawów ciąży w pierwszym trymestrze

Brak objawów ciąży w pierwszym trymestrze – czy to możliwe?

Całkowity brak objawów ciąży nie jest możliwy – jednym z najważniejszych symptomów zapłodnienia jest bowiem ustanie miesiączki. Jeśli u danej kobiety test ciążowy wskazuje ciążę, a mimo to pojawia się u niej krwawienie, to nie oznacza to, że ma ona miesiączkę „mimo ciąży”, ale że dochodzi do nieprawidłowości. Istotą miesiączki jest oczyszczanie się macicy, które byłoby tożsame z poronieniem. Innymi słowy – całkowity brak objawów ciąży w pierwszym trymestrze nie jest możliwy.
Możliwe jest natomiast, że ustanie miesiączki będzie jedynym objawem ciąży, jaki zauważy u siebie przyszła mama. Choć mdłości, wymioty czy zawroty głowy występują u wielu ciężarnych (nierzadko stanowiąc jeden z pierwszych symptomów odmiennego stanu), to może się zdarzyć, że się nie pojawią.

Brak objawów w ciąży – czy brak mdłości świadczy o nieprawidłowościach?

Istnieje pewna teoria, że im „silniejsza” (czyli zdrowsza i mocniejsza) jest ciąża, tym bardziej intensywne są jej symptomy. Czy zatem brak objawów ciąży w pierwszym trymestrze jest niepokojący? Otóż niekoniecznie.
Niektórzy lekarze zwracają uwagę na fakt, że szybki przyrost hormonu beta HCG, do którego dochodzi w zdrowo rozwijającej się ciąży, może sprzyjać pojawianiu się mdłości, wymiotów czy zawrotów głowy. Brakuje jednak dowodów na potwierdzenie tej tezy. Jednocześnie wiele kobiet podkreśla, że jedynym objawem odmiennego stanu był u nich zanik miesiączki oraz rosnący brzuch. Nie wydaje się zatem, aby brak objawów ciąży świadczył o nieprawidłowościach.

Zanik objawów w ciąży w 5. tygodniu

O ile brak objawów ciąży nie musi być niepokojącym sygnałem, o tyle już zanik symptomów wydaje się „poważniejszy”. Rzeczywiście, niektóre mamy potwierdzają, że w ich przypadku zanik ciążowych objawów (ustąpienie bólu i napięcia piersi, a także mdłości) zwiastował utratę ciąży. Nie brakuje jednak i takich, które przeczą tej tezie. Trudno zatem jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy zanik objawów w ciąży w 5. tygodniu źle rokuje.

7. tydzień ciąży – brak objawów. Co robić?

Jeśli jesteś w siódmym tygodniu ciąży i martwi cię brak objawów, to wiedz, że na tym etapie ciąży możesz już udać się na badanie ultrasonograficzne. W 6.–7. tygodniu ciąży nie tylko można już uwidocznić zarodek, ale nawet posłuchać bicia jego serca. Oczywiście jest to możliwe jedynie w przypadku, gdy owulacja i zapłodnienie nie uległy przesunięciu – w takim przypadku echo zarodka będzie widoczne odpowiednio później.
Jeśli martwi cię brak objawów ciąży w pierwszym trymestrze, ale w USG widoczny jest zarodek z bijącym sercem, śmiało możesz zapomnieć o niepokoju – na tym etapie wszystko jest w porządku.

5. tydzień brak objawów – kiedy może świadczyć o nieprawidłowościach?

W 5. tygodniu ciąży USG nie da odpowiedzi na pytanie, czy ciąża rozwija się w prawidłowy sposób – jest po prostu zbyt wcześnie. Jeśli więc bardzo martwi cię brak objawów i chcesz się upewnić, czy na tym etapie wszystko przebiega prawidłowo, możesz poddać się badaniu określającemu poziom beta HCG. Jeśli w ciągu 48 godzin poziom beta HCG wzrasta w zakresie od 66% do 100%, to najprawdopodobniej wszystko jest w porządku.
Zdjęcie: Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.