Data publikacji:

Początki ciąży – jakie są pierwsze objawy?

Czy wiesz, że pierwsze, dyskretne symptomy ciąży mogą pojawić się już po kilkunastu dniach od zapłodnienia? Niestety bardzo często zdarza się, że są one mylone z objawami zbliżającej się menstruacji. Sprawdź, czym różnią się objawy ciąży od miesiączki i kiedy można wykonać test, który potwierdzi przypuszczenia co do „odmiennego stanu”.
ciążą

Początki ciąży, czyli pierwsze objawy zapłodnienia

Jeśli starasz się o dziecko (lub wręcz przeciwnie – obawiasz się, że zaszłaś w ciążę), to z pewnością interpretujesz każdy sygnał wysyłany przez twoje ciało. Musisz jednak wiedzieć, że początki ciąży, tj. jej pierwsze 2-3 tygodnie, nie są pod żadnymi względami charakterystyczne. Dopiero w czwartym tygodniu „odmiennego stanu” możesz zacząć zauważać objawy i są to:
• Plamienie implantacyjne
Za początki ciąży uznaje się moment zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik. Po kilku dniach od tego wydarzenia komórka zagnieżdża się w macicy, o czym może świadczyć delikatne plamienie z dróg rodnych.
Jeśli więc po 6-12 dniach od stosunku zauważysz na bieliźnie nietypowe plamy, może to świadczyć nie o nieprawidłowościach czy zbliżającej się miesiączce, ale właśnie o zapłodnieniu.
• Ból podbrzusza jak na okres
Kolejny objaw wczesnej ciąży to ból podbrzusza jak na okres. Bardzo często niepokoi on kobiety, które starają się o dziecko – boją się one bowiem, że taka dolegliwość zwiastuje niepowodzenie. Tymczasem wynika ona z powiększania się macicy oraz rozciągania więzadeł. Podsumowując – jeśli dokucza ci ból podbrzusza jak na okres, pamiętaj, że nie „wszystko jeszcze stracone”. Na taką dolegliwość skarży się nawet 90% przyszłych mam w początkowych tygodniach ciąży.
• Bóle piersi
 U znacznej części kobiet pierwszym objawem ciąży jest bardzo intensywny ból piersi – taki, który dokucza nawet podczas chodzenia czy wchodzenia po schodach. Przede wszystkim jest to jednak ból wyraźnie silniejszy od tego, który zazwyczaj występuje przed miesiączką.

Czym różnią się objawy ciąży od miesiączki?

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, jak odróżnić objawy ciąży od okresu. Początkowo jest to szalenie trudne – przed terminem miesiączki jakiekolwiek symptomy trudno uznać za jednoznaczne. Jedynym dość znaczącym sygnałem, który rzeczywiście może wskazywać, że dana kobieta zaszła w ciążę, jest ból piersi o znacznie większym nasileniu niż zazwyczaj. Jednak i w przypadku jego pojawienia się nie można mówić o 100% pewności, że doszło do zapłodnienia.

Ból brzucha jak na okres a jego brak – czy to na pewno ciąża?

Czy gdy u danej kobiety występuje ból jak na okres, ale miesiączka się ostatecznie nie pojawia, to świadczy to o ciąży? Niestety i w takim przypadku nie ma pewności – istnieją inne niż ciąża przyczyny braku okresu. To na przykład:
• zespół policystycznych jajników,
• zaburzenia hormonalne,
• nadczynność/niedoczynność tarczycy,
• otyłość,
• endometrioza.
Jeśli taka sytuacja powtarza się, tj. gdy oznaki okresu pojawiają się, a nie ma ani miesiączki, ani ciąży, koniecznie należy udać się do lekarza ginekologa i ustalić powody tego typu nieprawidłowości.

Bóle menstruacyjne a brak okresu – kiedy zrobić test?

Podejrzewasz, że odczuwasz początki ciąży, ale nie wiesz, kiedy możesz potwierdzić to specjalistycznym testem? Zarówno według lekarzy, jak i wytycznych znajdujących się na opakowaniach testów ciążowych, należy przeprowadzać je dopiero po upłynięciu przewidywanego terminu miesiączki. Oczywiście zdarza się, że test ciążowy rzeczywiście wykrywa ciążę jeszcze przed upłynięciem terminu miesiączki. Należy jednak mieć na uwadze, że nawet 30% tak wczesnych ciąż ulega poronieniu. Czasem, dla swojego dobra, warto o takim wydarzeniu po prostu nie wiedzieć.
Autor: Robert Wojtaś