Data publikacji:

Płodność po porodzie – kiedy wraca płodność?

Jeśli niedawno urodziłaś dziecko, to z pewnością zadajesz sobie pytanie, kiedy wraca płodność po porodzie. Niestety nie sposób na nie jednoznacznie odpowiedzieć – jest to bowiem zależne od wielu czynników, w tym przede wszystkim od sposobu karmienia dziecka. Sprawdź, kiedy może nastąpić powrót płodności po porodzie u kobiet karmiących piersią, a kiedy u tych, które karmią mlekiem modyfikowanym. Wyjaśniamy również, dlaczego kobieta może zajść w ciążę, zanim pojawi się u niej pierwsza miesiączka po porodzie.
płodność po porodzie

Płodność po porodzie a sposób karmienia dziecka

Płodność po porodzie może powrócić zarówno w kilka tygodni po nim, jak i dopiero rok później. Tak ogromne różnice wynikają między innymi ze sposobu karmienia dziecka. Na powrót płodności po porodzie najdłużej czekają mamy, które karmią piersią, najkrócej te, które od razu zaczynają karmić oseska mlekiem modyfikowanym.

Płodność po porodzie u kobiet karmiących piersią

U kobiet karmiących naturalnie zachodzi LAM (ang. lactational amenorrhea method), czyli laktacyjny brak miesiączki, równoważny z niepłodnością. Stan ten trwa do 12 tygodni i wynika z bardzo wysokiego poziomu prolaktyny. Jest to hormon, który odpowiada między innymi za produkcję mleka w piersiach i zatrzymanie owulacji.
Według ekspertów od naturalnego planowania rodziny taką naturalną ochronę przed ciążą można uzyskać jedynie poprzez spełnienie kilku warunków:
  • karmienie dziecka jest wyłącznie piersią (bez dopajania i dokarmiania),
  • przystawianie niemowlęcia do piersi co najmniej 5–6 razy w ciągu doby,
  • utrzymywanie odpowiednich przerw między karmieniami (powinny one wynosić maksymalnie 6 godzin, także w nocy),
  • karmienie dziecka piersią przez co najmniej 100 minut łącznie (w ciągu doby),
  • spanie z dzieckiem w jednym łóżku – fizyczna bliskość również sprzyja produkcji prolaktyny,
  • brak krwawień lub plamień u matki (oczywiście pomijając odchody połogowe).
Uwaga! Zdaniem wielu specjalistów to, kiedy po porodzie wraca płodność, zależy również od wielu innych czynników. W związku z tym uważają oni, że karmienie piersią nie stanowi wystarczającej ochrony przed ciążą.
Jeśli potrzebujesz bardziej skutecznego zabezpieczenia, skonsultuj się ze swoim lekarzem ginekologiem w celu dobrania tabletek antykoncepcyjnych dla mam karmiących albo stosuj prezerwatywy.

Kiedy wraca płodność po porodzie u kobiet, które nie karmią piersią?

Jeśli młoda mama nie karmi piersią, płodność po porodzie może wrócić bardzo szybko – nawet w ciągu dwóch tygodni po wydaniu dziecka na świat.
Co bardzo istotne, powrót płodności może nastąpić jeszcze przed pojawieniem się pierwszej miesiączki. U części kobiet pierwsze krwawienie po porodzie poprzedza trudna do zaobserwowania owulacja, podczas której oczywiście może dojść do zapłodnienia. Innymi słowy, możesz zajść w kolejną ciążę bez miesiączkowania.
Uwaga! Powyższe dotyczy również mam, które karmią w sposób mieszany – zarówno naturalnie, jak i mlekiem modyfikowanym.

Powrót płodności po porodzie – jak rozpoznać jej objawy?

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, w jaki sposób objawia się płodność po porodzie. Niestety i w tym przypadku trudno odpowiedzieć jednoznacznie – u niektórych kobiet symptomy mogą być wyraźne, u innych bardziej dyskretne. Wiele zależy również od doświadczeń w obserwowaniu własnego ciała. Jeżeli nigdy nie mierzyłaś sobie temperatury w celu obserwacji cyklu i nie zwracałaś uwagi na śluz, istnieje spore prawdopodobieństwo, że przegapisz sygnały świadczące o powrocie płodności (np. zmianę śluzu na taki, który przypomina białko kurzego jaja).
Należy też pamiętać, że dni płodne rozpoczynają się przed owulacją (jest tak z uwagi na fakt, że plemniki w pochwie mogą przetrwać nawet kilka dni). Jeśli zatem współżyłaś dzień lub dwa dni przed zmianą śluzu, może dość do zapłodnienia.

Kiedy wraca płodność po cc?

A może zastanawiasz się, czy płodność po porodzie jest zależna od jego rodzaju? Musisz zatem wiedzieć, że to, czy rodziłaś poprzez cesarskie cięcie, czy może w sposób naturalny, nie ma w omawianym kontekście większego znaczenia. Liczy się przede wszystkim sposób karmienia dziecka. Jeśli więc karmisz naturalnie i nie dopajasz maluszka, na powrót płodności po porodzie przyjdzie ci trochę poczekać.

Miesiączka a płodność po porodzie

Brak pierwszej miesiączki po porodzie nie stanowi gwarancji, że płodność jeszcze nie powróciła. A czy gdy ta miesiączka już się pojawi, to można stwierdzić z całą pewnością, że u danej kobiety doszło do owulacji? Okazuje się, że nie.
Sam fakt, że pojawiła się już u ciebie pierwsza miesiączka po porodzie nie oznacza, że zaczęłaś być płodna. Twój organizm dopiero wraca do równowagi, co oznacza, że początkowo możesz miesiączkować, nie mając owulacji. Szczególnie dotyczy to kobiet, które już przed zajściem w ciążę rejestrowały u siebie nieregularne cykle.

Jak zabezpieczyć się przed kolejną ciążą?

Jak już wiesz, bardzo trudno jest ocenić, kiedy wraca płodność po porodzie. Jeśli zatem nie chcesz w najbliższym czasie ponownie zobaczyć dwóch kresek na teście ciążowym – koniecznie zadbaj o odpowiednią antykoncepcję.
Szczególnie polecane są pigułki antykoncepcyjne. Jako mama karmiąca powinnaś zażywać te jednoskładnikowe (z progestagenem). Zapewniają wysoką skuteczność, pozostając bezpiecznymi dla maluszka. Oczywiście tego typu tabletki dostępne są wyłącznie na receptę.
Jeśli nie chcesz stosować antykoncepcji hormonalnej, pozostają inne zabezpieczenia: prezerwatywy, globulki oraz stosunek przerywany. Pamiętaj jednak, że ostatni z wymienionych cechuje się najmniejszą skutecznością. Na 100 kobiet, które zabezpieczają się w ten sposób, w ciążę (w ciągu roku) zachodzi od 10 do 35.
Zdjęcie: davidpereiras/Envato Elemens