Jak to możliwe, że niektóre kobiety dopiero na porodówce dowiadują się, że za chwilę zostaną mamami? W jaki sposób mogły nie zauważyć tak wyraźnych objawów ciąży: braku miesiączki, zaokrąglonego brzuszka czy ruchów płodu. Choć wielu z nas wydaje się to mało prawdopodobne, to ciąża niewidka naprawdę istnieje. Według statystyk medycznych 1. na 500. ciąż pozostaje niezauważona.
Choć objawy ciąży zazwyczaj są bardzo wyraźne, to zdarzają się panie, które nie zmagają się z porannymi mdłościami, zgagą, opuchlizną nóg i bólami kręgosłupa. Co więcej u niektórych kobiet podczas ciąży regularnie występuje plamienie, przypominające miesiączkę. Jak to możliwe? Zazwyczaj w takich przypadkach fizjologia zostaje zdominowana przez psychikę. Kobiety tak bardzo wypierają myśl o ciąży, że tłumią jej symptomy. Niekiedy przeczuwają, że w ich ciele rozwija się dziecko, ale nie chcą się do tego otwarcie przyznać. Pewna grupa pań tak intensywnie neguje fakt bycia w ciąży, że informacja o porodzie spada na nie jak grom z jasnego nieba.
Ruchy płodu bardzo często są interpretowane przez ciężarne kobiety jako skurcze brzucha lub objaw schorzeń żołądkowych. Zwłaszcza kobiety zmagające się z nadwagą nie odczuwają wyraźnych kopniaków dziecka. Dodatkowo panie, które nie uważają na siebie w ciąży, nie odżywiają się prawidłowo, palą papierosy, piją alkohol, stosują diety lub bardzo aktywny tryb życia nie przybywają na wadze lub zyskują zaledwie kilka kilogramów. Ponadto, dzieci z ciąż "z zaskoczenia" rodzą się często z małą masą urodzeniową.
Czy kobiety nieświadome swego stanu błogosławionego są gorszymi matkami? Nie. Negowanie ciąży nie jest zamierzonym działaniem, a stanowi wynik ich osobowości.
Skorzystaj z naszego kalkulatora dni do porodu!
Zdjęcie: Fotolia by © Max Tactic All right reserved
Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.