Ciąża niewidka

Data:

Jak to możliwe, że niektóre kobiety dopiero na porodówce dowiadują się, że za chwilę zostaną mamami? W jaki sposób mogły nie zauważyć tak wyraźnych objawów ciąży: braku miesiączki, zaokrąglonego brzuszka czy ruchów płodu. Choć wielu z nas wydaje się to mało prawdopodobne, to ciąża niewidka naprawdę istnieje. Według statystyk medycznych 1. na 500. ciąż pozostaje niezauważona.

 

USG w ciąży badanie USG w ciąży ciąża niewidka

 

Ciąża niewidka – jak to możliwie?

Choć objawy ciąży zazwyczaj są bardzo wyraźne, to zdarzają się panie, które nie zmagają się z porannymi mdłościami, zgagą, opuchlizną nóg i bólami kręgosłupa. Co więcej u niektórych kobiet podczas ciąży regularnie występuje plamienie, przypominające miesiączkę. Jak to możliwe? Zazwyczaj w takich przypadkach fizjologia zostaje zdominowana przez psychikę. Kobiety tak bardzo wypierają myśl o ciąży, że tłumią jej symptomy. Niekiedy przeczuwają, że w ich ciele rozwija się dziecko, ale nie chcą się do tego otwarcie przyznać. Pewna grupa pań tak intensywnie neguje fakt bycia w ciąży, że informacja o porodzie spada na nie jak grom z jasnego nieba. 

 

Ruchy płodu – czy można ich nie zauważyć?

Ruchy płodu bardzo często są interpretowane przez ciężarne kobiety jako skurcze brzucha lub objaw schorzeń żołądkowych. Zwłaszcza kobiety zmagające się z nadwagą nie odczuwają wyraźnych kopniaków dziecka. Dodatkowo panie, które nie uważają na siebie w ciąży, nie odżywiają się prawidłowo, palą papierosy, piją alkohol, stosują diety lub bardzo aktywny tryb życia nie przybywają na wadze lub zyskują zaledwie kilka kilogramów. Ponadto, dzieci z ciąż "z zaskoczenia" rodzą się często z małą masą urodzeniową.

 

Czy kobiety nieświadome swego stanu błogosławionego są gorszymi matkami? Nie. Negowanie ciąży nie jest zamierzonym działaniem, a stanowi wynik ich osobowości. 

 

Skorzystaj z naszego kalkulatora dni do porodu!

 

Zdjęcie: Fotolia by © Max Tactic All right reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
16-11-2018
Ocena:
Słyaszałam o takich przypadkach. Po swoich doświadczeniach z ciąża bardzo trudno mi w to wszystko uwierzyć, ale pewnie jest to mozliwe.