Data publikacji:

Brzuszek na pamiątkę

Autor: Agnieszka Pytlińska

Ciąża to bardzo piękny czas dla każdej kobiety. Z jednej strony jest to „aż” dziewięć miesięcy męczenia się, z drugiej „tylko” dziewięć miesięcy niezwykłych doznań. Dlatego większość przyszłych mam chciałaby zatrzymać jak najwięcej pamiątek z tego wspaniałego okresu.

pamiątka po ciąży odlew brzucha ciążowego

 

Pamiątkowe pewniaki

Obowiązkowo w kuferku z pamiątkami musi się znaleźć „ten szczęśliwy” test ciążowy, który oznajmił, że będzie maleństwo. Zaraz potem jest miejsce dla „Karty ciąży”, zdjęcia brzucha (w przyszłości będzie można powspominać ile to kilogramów ważyła mama w 10. tygodniu ciąży, a ile w 25. itd.) Wspaniałą pamiątką są również zdjęcia USG, na których widać maluszka. Jak widać tych ciążowych pamiątek może być całkiem sporo. A co powiecie na odlewy gipsowe brzuszka?

 

Zachować brzuszek na zawsze?

W ostatnim czasie pojawiły się również bardziej ekstrawaganckie pamiątki. Są wśród nich profesjonalne sesje ciążowe lub filmy video. Jednak hitem ostatnich lat okazują się być gipsowe odlewy ciążowego brzuszka. Taką pamiątkę postanowiła zrobić sobie miedzy innymi 38-letnia Anna Murphy. Kobieta wykonała gipsowy odlew tuż przed urodzeniem swoich bliźniąt. Stwierdziła, podobnie zresztą jak coraz więcej przyszłych mam, że będzie to bardzo ciekawa pamiątka, tego cudownego okresu. U Anny gipsowy odlew powieszony został w salonie, gdzie jest nie tylko pamiątką ale również oryginalną dekoracją. Dzisiaj jej dzieci mogą zobaczyć jak wyglądała mama, kiedy one mieszkały jeszcze u niej w brzuszku.

 

Profesjonalne odlewy gipsowe - jak zrobić?

Przede wszystkim poszukać pracowni artystycznej, która się tym zajmuje. Cały proces powstawania odlewu dzieli się na dwa etapy: tworzenie odlewu i dekorowanie go. W pierwszej części brzuch kobiety jest smarowany wazeliną, następnie nakłada się na niego kilkumilimetrową warstwę gipsu. Po 10-15 minutach sam odlew jest gotowy. Druga faza to pokrycie odlewu warstwą tworzywa dzięki, któremu nie będzie się niszczył. Taki biały odlew można już odebrać, w większości jednak mamy decydują się na udekorowanie go przez artystów – wykonawców.

 

Zrób to sam

Odlew można wykonać również samodzielnie w domowym zaciszu. Wystarczy zakupić specjalny zestaw do robienia takowych odlewów, uzbroić się w cierpliwość i poprosić kogoś o pomoc najlepiej tatusia. Wspólne robienie takiego odlewu będzie świetną zabawą a zdjęcia również będą dodatkową pamiątką.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Bobby Earle


Autor

Agnieszka Pytlińska

Ukończyłam  Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.

Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.

Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.

Komentarze
27-02-2018
Ocena:
Super artykuł :) Udostępniłam go właśnie na moim fanpage :) Krakowskie brzuszki odlewy pamiątkowe
czym smarować brzuch w ciąży

Czym smarować brzuch w ciąży? Poradnik 

2024-03-15
To normalne, że w trakcie ciąży kobietom zależy nie tylko na zdrowym rozwoju dziecka, ale również na utrzymaniu elastyczności skóry i zapobieganiu rozstępom na brzuchu. Wybór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry brzucha może być kluczowy w osiągnięciu tego celu. Sprawdź, czym smarować brzuch w ciąży i jak dbać o siebie w tym szczególnym czasie. 
olejek na rozstęy w ciąży

Olejek na rozstępy w ciąży: ranking najlepszych produktów

2023-08-17
Rozstępy to problem, który dotyka wielu przyszłych mam. Przyczyna ich powstawania jest oczywista – rosnący z tygodnia na tydzień brzuch, który powoduje rozciąganie fibroblastów. Oprócz tego istotną rolę odgrywają czynniki hormonalne i predyspozycje genetyczne. Na szczęście możesz ochronić się przed charakterystycznymi liniami lub zminimalizować ich widoczność. Pomoże ci w tym dobry olejek na rozstępy w ciąży. Jaki jest najlepszy? Sprawdź ranking polecanych kosmetyków.
Krem na rozstępy w ciąży

Krem na rozstępy w ciąży – jaki wybrać?

2023-08-03
Ciąża to wyjątkowy czas, w którym ciało kobiety przechodzi dziesiątki zmian. Niejedna przyszła mama, oprócz radości z oczekiwania dziecka odczuwa także niepokój. Czy po ciąży jej ciało będzie wyglądać atrakcyjnie? Co, jeśli pojawią się rozstępy po ciąży? Dziś przyglądamy się bliżej tematowi ciążowych blizn oraz temu, w jaki sposób im zapobiegać. Polecamy także najlepsze kremy przeciw rozstępom dla ciężarnych!
masaż krocza przed porodem

Czy warto wykonać masaż krocza przed porodem?

2023-06-04
Jeśli zastanawiasz się czy masaż krocza przed porodem to dobry pomysł lub jak wykonać masaż krocza przed porodem - koniecznie przeczytaj nasz najnowszy artykuł, w którym odpowiemy na te oraz wiele innych pytań. Zapraszamy do lektury!
przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży

Jakie są przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży?

2023-05-29
Na uciążliwe nudności skarży się od 50% do nawet 90% przyszłych mam. Wbrew powszechnej opinii przypadłość ta występuje nie tylko rano – popołudniowe czy wieczorne mdłości w ciąży również są normą. Najczęściej wynikają one ze zmian hormonalnych, choć mogą być też objawem refluksu albo zaburzeń pracy tarczycy. Dlatego właśnie – jeśli przypadłość nie ustępuje po pierwszym trymestrze, przyszła mama powinna skonsultować ją z lekarzem prowadzącym ciążę.
Ból żeber w ciąży

Ból żeber w ciąży – przyczyny i sposoby leczenia

2023-05-27
Ból żeber w ciąży to jedna z dolegliwości, na które przyszłe mamy skarżą się najczęściej. Jest on zjawiskiem całkowicie naturalnym, a przy tym – trudnym do uniknięcia. Podpowiadamy, co powoduje bolesność w okolicach żeber w ciąży oraz jak skutecznie sobie z nią radzić.
obfite krwawienia na początku ciąży

Obfite krwawienia na początku ciąży: co oznaczają? Czy należy się martwić?

2023-03-19
Obfite krwawienia na początku ciąży zawsze budzą silny lęk u przyszłej matki. Nie zawsze oznaczają one jednak, że dochodzi do poronienia – mogą być również oznaką pękniętego naczynia krwionośnego w pochwie albo obecności krwiaka podkosmówkowego. Niezbyt nasilone krwawienie we wczesnej ciąży może też wynikać z zagnieżdżania się zarodka w błonie śluzowej macicy albo delikatnej urazu szyjki macicy, powstałego w czasie badania lekarskiego albo stosunku seksualnego.