Masaż w ciąży [wywiad]

Data:

Przez 9. miesięcy ciąży nasz organizm dotyka ogromna ilość zmian. Nasza psychika, nasze ciało, dotychczasowe życie - wszystko ewoluuje. Nic dziwnego, że możemy czuć się nadmiernie zmęczone, zestresowane i napięte, możemy cierpieć z powodu bólu kręgosłupa w ciąży, bólu mięśni czy obrzęków.

 

masaż w ciąży masaż brzucha kobiety w ciąży

 

Delikatny masaż prenatalny połączony z elementami terapii mięśniowo – powięziowej może pomóc w złagodzeniu nieprzyjemnych dolegliwości ciążowych. Jak wybrać terapeutę, by był on bezpieczny dla mamy i maleństwa, jak wygląda masaż dla przyszłej mamy i o czym należy pamiętać poddając się zabiegowi? O zaletach masażu w ciąży rozmawiamy z rehabilitantką i fizjoterapeutką Katarzyną Łapacz.


Patrycja Słupska: Co nam daje masaż w ciąży?
Katarzyna Łapacz: Przede wszystkim poprawia ukrwienie skóry, likwiduje obrzęki nóg, zmniejsza dolegliwości bólowe i relaksuje.


PS: Kiedy udać się na masaż?
KŁ: Najlepiej wybrać się do gabinetu po ukończonym I trymestrze. Wcześniej kształtują się wszystkie układy i narządy w organizmie dziecka i w zasadzie czas ten jest najbardziej istotny dla całego jego rozwoju w kolejnych miesiącach. Nie ma co prawda żadnych badań potwierdzających szkodliwość masażu w ciąży w jej początkach, natomiast w tym przypadku stosuje się zasadę - jeśli nie ma potwierdzających bezpieczeństwo badań - najlepiej uważać. Najlepiej też zrezygnować z masażu w ostatnich kilku tygodniach na rzecz terapii mięśniowo-powięziowej (o terapii można poczytać na www.rehmama.pl), która jest bezpieczniejsza i łagodniejsza. 


PS: Jak wygląda masaż dla ciężarnej? Czy różni się od standardowego masażu?
KŁ: Zabieg dla kobiet w ciąży wykonuje się inaczej niż to wygląda w przypadku innych osób. Kobietę układa się na boku, lub na plecach. Masaż karku może być też wykonany w pozycji siedzącej na odpowiednim krześle. W zależności od terapeuty, kobieta może być czasem poproszona o zmianę pozycji. 

O zaletach masażu i mocy dotyku nie trzeba nikogo przekonywać. W masażu ciężarnych stosuje się głównie techniki głaskania, delikatnego rozcierania i łagodnego ugniatania. Często masaż obejmuje całe ciało - terapeuta rozpoczyna od stóp, przez całe nogi, brzuch, pośladki i plecy, a kończy na karku. Szczególnie należy uważać na masaż powłok brzusznych. Ruch powinien być delikatny i płynny, skierowany w kierunku pachowych lub pachwinowych węzłów chłonnych. Masaż brzuszka ma zapewnić oswojenie się dziecka  z dotykiem. Należy wystrzegać się zbyt mocnych technik - silnego ugniatania, wstrząsania czy wibracji a także oklepywania.

Terapeuta powinien też unikać intensywnego masowania odcinka lędźwiowego oraz kości krzyżowej. Dlaczego? Na poziomie pierwszych trzech kręgów w odcinku lędźwiowym odchodzą od kręgosłupa nerwy unerwiające macicę. Nadmierne ich drażnienie może spowodować powstanie skurczy a nawet rozpoczęcie akcji porodowej. Należy również unikać masowania szyi w okolicach dużych naczyń krwionośnych - może to spowodować spadek ciśnienia krwi. Nie masuje się też zbyt intensywnie brzucha - to również może spowodować powstanie skurczy.

 

PS: Czy każda kobieta może skorzystać z masażu?
KŁ: Udając się na zabieg, warto najpierw zasięgnąć opinii lekarza i wykluczyć wszelkie przeciwwskazania. Będą to zwłaszcza  ciąże zagrożone poronieniem, ciąże mnogie, krwotoki i stany zagrażające krwawieniem, stany ropne, zakrzepy, tętniaki, ostre stany zapalne, nowotwory, cukrzyca, kamica nerkowa, nadciśnienie tętnicze i patologie ciąży.


PS: Jeśli chodzi o kwalifikację przed masażem, jak ona wygląda?
KŁ: Zalecane jest aby przed każdym zabiegiem zebrać wywiad a także przed zabiegiem oraz po nim zmierzyć ciśnienie. Nie może ono przekroczyć 140/90 mmHg. Jeśli natomiast do nadciśnienia dochodzą jeszcze znaczne obrzęki, mogą to być objawy stanu przedrzucawkowego, który stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia a nawet życia matki i dziecka. Dlatego m.in. ważne jest, aby zabieg był wykonany przez doświadczonego terapeutę, który ma wiedzę na temat fizjologii ciąży, jej przebiegu a także doboru odpowiednich technik, jakie może zastosować.


PS: Masaż z olejkami, czy bez?
KŁ: Do  masażu najlepiej użyć bezpiecznych naturalnych olejków. Ja w swojej praktyce sięgnęłam po olejek migdałowy oraz kokosowy. Znakomicie nawilżają one skórę, ponadto są bezpieczne - można je nawet używać w kuchni. Nie bez znaczenia jest również ich niesamowity zapach. 


PS: Jak długo trwa takie spotkanie i jak często można z masaży korzystać?
KŁ: Zabieg powinien trwać od 30 do 60 minut. Najlepiej, aby wykonywać go w miarę regularnie, nie częściej jednak niż dwa razy w tygodniu. Główną zaletą masażu jest działanie przeciwobrzękowe i rozluźniające. Zmniejsza lub nawet całkowicie znosi bóle kręgosłupa w ciąży, poprawia również ukrwienie skóry.  Nie sposób też nie zauważyć innej ważnej cechy - stosując odpowiednie preparaty oraz systematycznie korzystając z masażu zapobiegamy rozstępom.

 

PS: Bardzo dziękuję za rozmowę

KŁ: Ja również dziękuję

 

Z Katarzyną Łapacz rozmawiała Patrycja Słupska

 

Zdjęcie: Fotolia by © Monkey Business

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
7-5-2020
Ocena:
Mi masaże bardzo pomogły, korzystałam tez z usług spa będąc w ciąży, ale nie miałam żadnych przeciwwskazań od lekarza i byłam w spa, które ma ofertę dobrana dla przyszłych mam (Hotel Lubicz w Ustce) korzystałam głównie z masażu łydek oraz stop i plecow, bardzo mi to pomagało rozluźnić się i zrelaksować, polecam wszystkim :)
2-8-2017
Ocena:
Gdy ja byłam w ciąży, regularnie uczęszczałam na masaże do krakowskiego gabinetu medycyny estetycznej, SCM estetic. Dzięki nim, pozbywałam się napięcia i bólu (rąk, nóg, a także barku i bioder).