Data modyfikacji:

Haptonomia, czyli moc dotyku

Autor: Katarzyna Michniewska

Dotyk bliskiej osoby potrafi być terapeutyczny. Czułe gesty, muśnięcie dłoni, ciepło i bliskość drugiego człowieka sprawiają, że jest nam łatwiej zmagać się z przeciwnościami losu, bólem, strachem, czy smutkiem. Zobacz jaką moc niesie ze sobą haptonomia (nauka zajmująca się dotykiem i związanymi z nim uczuciami) i jak możesz ją wykorzystać w kontaktach z Twoim dzieckiem.

Mama dotyka dziecko. Ten dotyk ma kojącą moc

 

Dotyk jest ważny, czyli początki haptonomii

Frans Veldman, holenderski lekarz, podczas II Wojny Światowej był świadkiem egzekucji. Zauważył, że w tak trudnej chwili, obserwujący to traumatyczne zdarzenie ludzie zbliżyli się do siebie. Dotyk i bliskość sprawiły, że łatwiej im było pogodzić się z rzeczywistością. Wówczas Veldman doszedł do wniosku, że dotykając drugiego człowieka, przekazujemy mu pozytywne uczucia, pod wpływem których ciało się rozluźnia.

Głównym założeniem haptonomii jest zatem tworzenie więzi i budowanie poczucia bliskości poprzez dotyk. Moc dotyku jest szczególnie ważna dla kobiet ciężarnych, malutkich dzieci, osób starszych oraz ludzi cierpiących na depresję i zaburzenia psychiczne.

 

Haptonomię stosuje się m.in.:

 • w kontaktach z ‘mieszkającym w brzuchu’ dzieckiem
 • w nawiązaniu kontaktu z osobami ciężko chorymi
 • w psychoterapii
 • u osób cierpiących na Alzheimera
 • podczas porodu
 • w nawiązaniu kontaktu oraz tworzeniu więzi z noworodkiem
 • w stymulacji prawidłowego rozwoju wcześniaka

J. Niedzielska „Pomoc pedagogiczna osobom z chorobą Alzheimera”- niepublikowana praca magisterska napisana pod kierunkiem K. Kopczyńskiego, UŁ, Łódź:

„Wśród pacjentów Środowiskowego Domu Samopomocy była pani Zosia, która nie potrafiła już mówić, od czasu do czasu powiedziała jakieś pojedyncze słowo. Cały czas «błądziła» po pokoju. Trudno z nią było nawiązać kontakt, ale zawsze gdy objęło się ją ramieniem, gdy gładziło się ją po rękach, uśmiechała się i okazywała zadowolenie.
Był także pan Józef, bardzo niespokojny, nerwowy, ale zawsze lubił wysiadywać w fotelu, gdy trzymałam go za rękę. Każdy z nich potrzebuje dotyku. Jest to ważny rodzaj komunikacji. Gdy nie mogą zrozumieć słów, które mówimy do nich, rozumieją co chcemy im przekazać dotykiem. Za pomocą dotyku przekazać można swój szacunek, zrozumienie, dać poczucie bezpieczeństwa. Każda z tych chorych osób potrzebuje tego. Haptonomia daje możliwość przedostania się w ich świat, który wraz z postępem choroby staje się coraz bardziej zamknięty”.

 


  Haptonomia w ciąży

  Veldman opracował także technikę masażu brzucha dla ciężarnych kobiet. Stwarza ona dziecku poczucie bezpieczeństwa. Reagujący na bodźce maluch porusza miednicą i plecami, przemieszcza się bardzo łagodnie i przesuwa pod ręką. Wyczuwając bliskość, uspokaja się, odpręża i czuje się bezpieczny.  Około czwartego miesiąca ciąży warto spotkać się ze specjalistą,
  który zdradzi tajniki masażu haptonomicznego

   

   

  Coraz częściej szkoły rodzenia do programu swoich zajęć wprowadzają elementy haptonomii. Niektóre szpitale, zwłaszcza prywatne kliniki, wykorzystują dotyk podczas porodu. Masaż, bliskość i stworzenie poczucia bezpieczeństwa sprawiają, że rodząca kobieta jest spokojniejsza, a poród nieco mniej bolesny.

   

  Również dla nowonarodzonego dziecka dotyk matki, a także ojca jest niezwykle ważny. Obecnie, jeśli nie ma żadnych przeszkód medycznych - tzn. stan zdrowia noworodka i matki na to pozwala, dziecko spędza 2 pierwsze godziny życia przytulone swoim nagim ciałem do ciała matki. To bardzo ważny pierwszy kontakt skóra do skóry, który warto kontynuować także później w formie kangurowania noworodka.

   

  Dotyk koi duszę. Jest niczym balsam na spierzchnięte usta. Dodaje nam odwagi, łagodzi ból i buduje emocjonalną więź. Czułe muśnięcie policzka, złapanie za dłoń, czy zwyczajne objęcie bliskiej osoby sprawiają, że nawet w najbardziej pochmurny dzień choć na chwilę wychodzi słońce. Choć na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy, to emocje i uczucia, które przekazujemy innym poprzez dotyk mają bezcenną moc.

   

  Zdjęcie: Fotolia by © Dmitry Naumov All rights reserved


   Autor

   Katarzyna Michniewska

   Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

   Komentarze
   14-05-2018
   Ocena:
   Bardzo ciekawy artykuł :)
   krochmal do kąpieli

   Jak zrobić krochmal do kąpieli? Potrzebujesz tych produktów

   2023-09-01
   Metody stosowane przez starsze pokolenie do dziś cieszą się niezmienną popularnością. Powód jest prosty – są łatwe, skuteczne, a do tego wymagają małych nakładów finansowych. Jedną z nich jest kąpiel w krochmalu dla dzieci, która jest remedium na różne problemy skórne. To bezpieczny sposób, który łagodzi podrażnienia i pomaga w walce z krostami. Jak zrobić krochmal do kąpieli dla niemowlaka i o czym warto wiedzieć? Dowiedz się, czytając nasz poradnik.
   mata edukacyjna kinderkraft

   Mata edukacyjna Kinderkraft: czy warto? Opinie

   2023-08-19
   Kinderkraft to marka, która od ponad 10 lat produkuje akcesoria dla dzieci i rodziców - m. in. wózki, łóżeczka, nosidełka, krzesełka czy chociażby maty edukacyjne. W ofercie marki znajdziecie kilka różnych mat, ale czy warto je kupić? Chcesz poznać opinie kupujących na temat tego produktu? Przeczytaj poniższy poradnik i przekonaj się, czy mata Kinderkraft to produkt warty zakupu.
   szumy dla niemowlaka

   Szumy dla niemowlaka. Twoje narzędzie do udanego snu i uspokojenia

   2023-08-16
   Biały szum to jednostajne, miarowe dźwięki o różnych częstotliwościach. Nie od dziś wiadomo, że są one bardzo przydatne w uspokajaniu i usypianiu niemowlęcia – pozwalają dziecku odciąć się od nadmiaru bodźców i odprężyć. Takie szumy dla niemowlaka można pozyskać tradycyjnie – np. włączając suszarkę, jak i bardziej nowocześnie, czyli dzięki specjalnej aplikacji albo szumiącej maskotce.
   emolium

   Emolium – idealny kosmetyk dla wrażliwej skóry noworodka

   2023-08-15
   Skóra małego dziecka, choć zbudowana jest identycznie jak skóra osoby dorosłej, cechuje się niezwykłą delikatnością i dużą podatnością na podrażnienia. Aby ją chronić, należy stosować odpowiednie kosmetyki – takie jak Emolium. Dla noworodka jest on idealny, ponieważ odpowiednio natłuszcza skórę, zabezpiecza przed podrażnieniami, a nawet ułatwia zlikwidowanie ciemieniuchy.
   bepanthen

   Wszystko, co musisz wiedzieć o maści Bepanthen 

   2023-08-09
   Dla każdego rodzica opieka nad maluszkiem jest sprawą najwyższej wagi, podobnie jak dbanie o jego zdrowie. Nie ma wątpliwości, że niemowlęta wymagają szczególnej troski i odpowiedniego wsparcia. Z myślą o delikatnej i wrażliwej skórze najmłodszych stworzono maść ochronną Bepanthen Baby przeciw odparzeniom pieluszkowym. Zapewnia wszechstronną pielęgnację skóry niemowlęcej już od pierwszych dni życia, a cała seria kremów Bepanthen pozwala dbać o zdrową skórę wszystkich członków rodziny, nawet tych zmagających się z takimi problemami jak egzema.
   w czym prać ubranka niemowlęce

   W czym prać ubranka noworodka? Polecane środki

   2023-08-01
   Odpowiednie przygotowanie ubranek dla noworodka jest niezwykle istotne. Szczególnie stresujące jest pierwsze pranie ubranek dla noworodka. Maluszek posiada nie w pełni rozwinięty układ odpornościowy, a nieodpowiednie pranie może wywołać podrażnienia lub zmiany alergiczne na delikatnej skórze noworodka. Są one swędzące, mogą się sączyć i sprawiać ból. Poza tym mogą stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia malucha. W czym prać ubranka noworodka? Jak je prać? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem. Na pewno znajdziesz odpowiedzi na nurtujące cię pytania.
   jak ubierać noworodka w domu

   Jak ubierać noworodka w domu? Poradnik na każdą porę roku

   2023-07-27
   Jak ubierać noworodka w domu? To pytanie zadaje sobie niemal każda świeżo upieczona mama. Odpowiedź brzmi: to zależy. Inaczej ubiera się noworodka zimą, inaczej w upalne lato, a jeszcze inaczej jesienią i wiosną. Bardzo ważne jest, by mieć tego świadomość, ponieważ zarówno przegrzanie, jak i wychłodzenie młodego organizmu zdecydowanie nie służy jego zdrowiu.