Regularny, czuły i odpowiednio wykonany masaż to świetny sposób na pobudzenie rozwoju dziecka. Dodatkowo między maleństwem a rodzicem rodzi się niezwykła więź emocjonalna.
Masaż nie jest dla dziecka niczym nowym. W brzuchu mamy maluszek jest regularnie masowany przez otaczające go wody płodowe i macicę. Gdy szkrab jest jeszcze mały macica delikatnie go łaskocze. Wraz z upływem kolejnych tygodni ciąży, gdy macica staje się coraz ciaśniejsza, dotyk staje się mocniejszy. Pojawiające się skurcze stymulują rozwój malucha, który już niebawem pojawi się na świecie.
U maluszków, które przyszły na świat przed czasem bardzo ważne jest by masaż nie polegał na samym głaskaniu. Trzeba pamiętać, że o wiele istotniejszym bodźcem dla ich rozwoju jest odpowiednio dopasowany nacisk na ciało. W swojej książce „Touch”, Tiffany Field przedstawia nawet badania, wykazujące, że w przeciwieństwie do gestów wykonywanych z pewnym naciskiem, głaskanie może wcześniaki wręcz irytować.
Masaż Shantala nie jest wynalazkiem europejskim. Ta techniką masażu niemowląt i dzieci pochodzi z Indii, gdzie od wieków przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Do Europy sprowadził ją francuski położnik Frederique Leboyer. Podczas swojej podróży po Kalkucie spotkał ubogą, indyjską kobietę o imieniu Shantala masującą swoje maleńkie dziecko. Zachwycił się prostotą tego masażu, spokojem z jakim przyjmowało go dziecko i emanującą z wykonywanych czynności, opiekuńczą miłością matki.
Masaż Shantala to tradycyjny masaż indyjski,
który według ajurwedy (tradycyjnej medycyny indyjskiej)
praktykuje się od 28 dnia do około 2 roku życia dziecka.
Nie należy bać się masować, gdyż masaż jest zadziwiająco prosty i nie można zrobić nim krzywdy dziecku! Do masowania nie są potrzebne żadne specjalne umiejętności. Może go wykonywać każdy, ważne aby osoba masująca była blisko związana z dzieckiem, a więc najlepiej mama, tata czy inny stały opiekun.
Masaż na poszczególnych etapach rozwoju maluszka
Jeśli w rodzinie pojawi się kolejne dziecko starszak z pewnością będzie chciał aktywnie uczestniczyć w masowaniu rodzeństwa.
Czym masować dziecko?
Do masowania maluszka najlepiej używać tłoczonego na zimno olejku kokosowego, migdałowego, morelowego, słonecznikowego, z orzechów laskowych lub z oliwek.
Zanim przystąpisz do masażu pamiętaj o kilku zasadach:
Przed użyciem nowego olejku sprawdź na fragmencie skóry, czy dziecko nie reaguje alergicznie.
Rozmasuj na dłoniach dużą ilość olejku. Sięgając po kolejną dawkę olejku, zawsze zostaw jedną dłoń na ciele dziecka, by nie tracić z nim kontaktu.
Początkowo dziecko może nie wytrzymać całego masażu.
Zacznijcie nawet od 5 min i stopniowo,
w miarę jak dziecko będzie się czuło coraz swobodniej, wydłużajcie go.
Usiądź na ziemi, wyprostuj nogi i plecy. Ułóż dziecko bezpośrednio na Twoich nogach tak, aby jego główka była przy Twoich kolanach, a jego stopy przy Twoim brzuchu.
Połóż obydwie dłonie na klatce piersiowej dziecka (dłonie ułóż palcami w kierunku głowy dziecka) i powolnym, ale zdecydowanym ruchem masuj od środka klatki piersiowej w kierunku ramion.
Następnie nie odrywając dłoni od dziecka, płynnymi ruchami masuj przesuwając ręce na krzyż po brzuchu i klatce piersiowej: zaczynaj od prawej strony szyi i przesuwaj dłoń do lewego biodra i na odwrót. Ruch możesz wykonywać w obie strony – w górę i w dół tułowia.
Kolejnym elementem masażu jest masaż samego brzuszka. Połóż dłoń na górze brzuszka, prostopadle do pępka i przesuwaj całą dłoń w dół brzucha, aż do nóżek dziecka, cały czas lekko uciskając. Gdy skończysz ruch jedną ręką, wprowadź drugą i powtórz ruch. Dłonie zamieniają się jedna z drugą, tworząc jakby koło młyńskie.
Na koniec zrób kilka kolistych ruchów na brzuszku dziecka, wspomagają one perystaltykę jelit i zmniejszają dolegliwości kolkowe. Masuj brzuch całą dłonią, koniecznie zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Lewą ręką chwyć nadgarstek dziecka. Prawą otocz ramię maluszka tworząc palcami pierścień wokół jego ręki (tak jakbyś trzymała wąską butelkę). Ruchem kolistym masuj rękę dziecka od barku do nadgarstka. Ruch Twojej dłoni powinien przypominać wkręcanie i odkręcanie nakrętki (koniecznie obejrzyj film).
Zbliżając się do dłoni dziecka spowolnij ruch. Gdy dotrzesz do nadgarstka wykonaj masaż dłoni. Kolistym ruchem kciuka masuj wewnętrzną stronę dłoni dziecka. Następnie złap po kolei każdy z paluszków dziecka i delikatnie ugniatając, ruchem okrężnym przesuwaj się od nasady palca do paznokcia. Tak jakbyś ściągała dziecku z palca ciasny pierścionek. Na koniec zegnij jego palce do wewnętrznej strony dłoni, a zewnętrzną część pomasuj kolistym ruchem. Tak samo masuj drugą rękę.
Chwyć pięty dziecka i trzymając je w pionie masuj przedramieniem brzuch dziecka z góry na dół
Chwyć nóżki tak jak poprzednio ramiona. Od uda aż do pięty kolistymi ruchami masuj całą nogę dziecka. Na wysokości kostki spowolnij ruchy. Na koniec wymasuj stopę (najpierw kciukiem, a potem otwartą dłonią). Przesuwaj kciuk dość mocno uciskając stopę od pięty do palców. Gdy wymasujesz stopę, wymasuj kolejno każdy paluszek. Następnie przejdź do masażu drugiej stopy.
Połóż dziecko na brzuchu, w poprzek swoich nóg tak, aby jego główka znajdowała się po prawej stronie. Ułóż dłonie w poprzek pleców i zaczynając od ramion schodź dłońmi w dół ciała wykonując ruchy podobne do tych, które wykonujesz przy wałkowaniu ciasta. Jedną ręką wykonuj ruch do przodu, a drugą do tyłu (masujesz od prawego, do lewego boku ciała i na odwrót). Idąc do przodu lekko uciskaj plecki. Masuj łopatki, plecy i pośladki, a następnie, wykonując te same ruchy wróć ku górze.
Połóż swoją lewą dłoń na dziecięcych pośladkach, a prawą przesuwaj powoli, ciągle dociskając do ciała dziecka, od szyi ku pośladkom i wzdłuż nóżek. Ruch możesz powtórzyć kilka razy.
Teraz obejmij swoimi dłońmi twarz dziecka w taki sposób, aby dłonie zakrywały uszy dziecka, a Twoje kciuki znalazły się na jego czole. Masować będziesz kciukami. Zacznij od środka czoła przesuwając się wzdłuż brwi, ku jego krawędziom i w dół twarzy. Następnie masuj całą twarz od czoła ku brodzie. W kolejnym etapie wymasuj nozdrza. Zacznij od nasady nosa i przesuń się w dół, po czym znów wróć do góry podchodząc aż pod czoło.
Na koniec bardzo delikatnie wymasuj gałki oczne i zsuń palce po nosie i po policzkach.
Gesty powtarzaj kilkakrotnie, zawsze płynnym i rytmicznym ruchem. Na początku wystarczą 3-5 powtórzeń, później tą liczbę można zwiększyć. Jeśli dziecko wyraźnie nie lubi którejś części masażu pomiń ją i przejdź do następnej. Po jakimś czasie spróbuj wprowadzić ją ponownie.
Masaż Shantala może być stosowany zarówno u dzieci zdrowych, u wcześniaków, jak i u dzieci opóźnionych w rozwoju psychoruchowym czy cierpiących na dziecięce porażenie mózgowe.
Zdjęcie: Fotolia by © Dmitry Naumov All right reserved
Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.